Home Hírek Háború Nincs ok bizakodásra a Hamásszal kapcsolatban – vélik elemzők

Nincs ok bizakodásra a Hamásszal kapcsolatban – vélik elemzők

hu.euronews.com

Videó

A palesztin terrorszervezet nem adja fel a küzdelmet, és ha már végképp meggyengül, akkor is jelen lesz a Gázai övezet életében, ezért megkerülhetetlen a politikai megoldás elérése érdekében. Elemzőket kérdeztünk a Hamász jelenéről és jövőjéről egy évvel a háború kitörése után.

„Legyőztük a Hamász katonai szárnyát, és továbbra is küzdünk terrorista képességei ellen” – közölte Izrael vezérkari főnöke egy évvel az október 7-i támadás után.

Az Euronews által megszólaltatott elemzők szerint azonban nincs ok a bizakodásra, ha a palesztin terrorszervezetről van szó. A Hamász a gázai háborúban elszenvedett súlyos veszteségei ellenére folytatja a harcot.

„Például azt mondják, hogy 6000 harcost vesztettek el, de úgy tűnik, hogy 6000 tartalékost toboroz, vagy inkább mozgósít, akik minden bizonnyal nem olyan jól képzettek, mint a kezdeti csapat, de képesek fegyvert fogni és rakétával lőni az izraeli tankokat. Szerintem nyugodtan mondhatjuk, hogy a Hamász azon is dolgozik, hogy helyreállítsa a sérült alagutak egy részét,” véli Hugh Lovatt elemző.

A közelmúltban súlyos csapást jelentett Iszmail Haníje száműzött politikai vezető meggyilkolása július 31-én. Válaszul a Hamász az október 7-i támadás kitervelőjét, Jahja Sinwart választotta utódjául, akit elődeinél is radikálisabbnak tartanak.

„A döntéseket konszenzussal hozza meg a Hamász tanácsa. Természetesen Jahja Sinwarnak erős szava lehet az október 7-én történtek miatt, és azért, mert a Hamászon belül, és talán azon kívül is erős vezetőnek tartják. És az izraeli túszai is erős ütőkártyát jelentenek számára,” fogalmazott egy másik elemző, Joost Hiltermann.

Az Egyesült Államok és az EU terroristacsoportnak minősíti a Hamászt, de a mozgalom továbbra is megkerülhetetlen a tűzszüneti tárgyalások szempontjából. Néhány nyugati ország emiatt nagyobb közvetítő szerepet kaphatna.

„Az olyan országok, mint Norvégia, Svájc tárgyalhatnak a Hamásszal, mert nem címkézik fel terrorszervezetként. Ez egy politikai döntés. A közvetlen csatornák hiánya problémát jelent, mert a Hamász természetesen egy olyan mozgalom, amely erőszakkal harcol a katonai megszállás ellen,” tette hozzá Joost Hiltermann.

A másik elemző szerint a Hamász valószínűleg nem fog szerepet játszani a Gázai övezet irányításában, ahogyan 2007 óta tette, de a politikai megoldás érdekében muszáj figyelembe venni.

„Legyünk tisztában azzal, hogy a Hamász nem megy sehova, még akkor sem, ha már sok veszteséget szenvedett. Mindig képes lesz ellenállni bármilyen külső beavatkozásnak Gázában, legyen az izraeli beavatkozás, mint ahogy jelenleg is teszi, legyen az a Palesztin Hatóság vagy egy nemzetközi erő beavatkozása a jövőben,” fogalmazott Hugh Lovatt.

A Reuters politikai forrásai szerint a Hamász új vezetője, Jahja Sinwar cseppet sem bánja az egy évvel ezelőtti terrortámadást, és fegyveres eszközökkel akar palesztin államot létrehozni.

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás