A számok egyértelműen azt mutatják, hogy az FFP2 maszkok használata sokkal jobban véd a vírusok ellen, mint a sebészeti maszkok
– közölte a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ).
Még több hír a betegségekről, gyógyulásról, megelőzésről, az egészséges életmódról..
Bár a koronavírus megjelenésekor még vita volt a maszkok hasznosságáról, elég gyorsan kiderült, hogy segít a fertőzésveszély csökkentésében.
A közlemény szerint az FFP1 jelzésű maszkoknak ki kell tudnia szűrni a részecskék legalább 80%-át, a FFP2-nek a 94%-ot, az N95 és KN95-nek a 95%-ot, az FFP3-nek pedig a 99%-ot.
Kitértek a szövetmaszkokra is. Megjegyezték ezekkel kapcsolatban, hogy a pandémia kezdetén hagyományos szöveteknél vagy hurkolt termékeknél hatékonyabban szűrnek a nem szőtt textíliák és az ún. nanotextíliák.
Még több hír a betegségekről, gyógyulásról, megelőzésről, az egészséges életmódról..
Nagyon fontos szempont a maszkok kialakítása, mert ha a széle nem illeszkedik pontosan az archoz, akkor a réseken nagy sebességgel áramló fertőzött levegő fertőzésveszélyt jelent.
Mint írják,
jelenleg Magyarországon a fogyasztók többsége a sebészeti maszkokat használja, aminek hatékonysága 55 százalék, ráadásul nem is illeszkednek megfelelően az archoz.
A FEOSZ szerint az FFP2-eseket érdemes használni, amelynek a sebészeti maszkokkal szemben az az előnye, (ha normálisan hordjuk), hogy a legkisebb réseket is lezárja.
Gulyás Gergely csütörtökön jelentette be a Kormányinfón, hogy zárt térben kötelező lesz a maszk szombattól, ugyanakkor az nem hangzott el, hogy különbséget tennének maszkok között. Több országban már előírták az FFP2-esek használatát.
Gulyás bejelentése szerint a tömegközlekedési eszközökön már most is kötelező, ez marad, az üzletekben is kell maszkot hordani, kivételt képez majd az iroda és a sporthelyszínek. A szolgáltatásoknál mindenhol kötelező lesz a maszk, ahol öt főnél többen tartózkodnak. Az iskolákban és egyetemeken az igazgatók döntenek a kötelező maszkviselésről.