A budapesti nő esete jól példázza, hogy napjaink pszichiátriai rendszere hogyan lehet még mindig a kényszerítés, a szabadságtól való megfosztás megalázó eszköze. Egy jogvédő szervezet szerint az ilyen és hasonló esetek sajnos rendszeresnek mondhatóak Magyarországon.

Nem a fejlesztéshiány a pszichiátria baja

B.Z-né korábbi élettársával keveredett konfliktusba, akivel egyben üzlettársak is voltak. A konfliktus oka az volt, hogy a nő nem akart egy közös szerződést aláírni. Dulakodni kezdtek, amely során a férfi bántalmazta és meg is sebesítette a nőt.

Mégis, amikor nem sokkal később a férfi kihívta a mentőket és a rendőrséget azzal, hogy a nő öngyilkos akar lenni, a feldúlt állapotú nő helyett a férfi szavának adtak hitelt, így a nő egykettőre a pszichiátriai osztályon találta magát. A pszichiátrián a volt élettárs újabb sztorikat adott elő a nő állapotáról, így aztán – anélkül, hogy a nőt érdemben meghallgatták volna – elrendelték a további bent tartását és kényszerkezelését, amely elsősorban tudatmódosító gyógyszerezést jelentett.

B-né öt napot volt kénytelen a pszichiátrián tölteni. Azért úszta meg öt nappal, mert tisztában volt vele: akkor engedik ki a leghamarabb, ha együttműködően viselkedik. De öt nap múltán is csak a volt élettárs felügyeletével engedték ki a pszichiátriáról.

A nő egy jogvédő szervezethez fordult, amely kifejezetten a pszichiátriákon történő emberi jogsértések feltárására specializálódott. Amikor a szervezet vizsgálni kezdte az ügy különböző vonatkozásait, hamar kiderült, hogy a pszichiáterek az egészségbiztosító felé a ténylegesen ott töltött öt nap helyett tíz napot számoltak el „gyógykezelésként”. A jogvédők panaszbeadványa nyomán az egészségbiztosító megállapította, hogy a pszichiátriai osztály valóban jogtalanul túlszámlázta a kezeléseket – ilyen esetben büntetésként a felvett összeg másfélszeresét vonják vissza.

Az ügyben a rendőrségi vizsgálat a közeljövőben indul.

Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért – a jogvédő szervezet, amely a nő ügyét felkarolta – szerint az ügy egyáltalán nem egyedi. Szándékos túlszámlázásból adódó biztosítási csalásokkal rendszeresen találkoznak, ahogyan olyan esetekkel is, amikor a sértett vagyonmegosztásból, gyermekelhelyezésből, örökösödésből adódó vita miatt kerül jogtalanul a pszichiátriára.

További információ:

Hídvégi Klára
képviselő
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért
Közép-Kelet-Európa Alapítvány
Tel.: 06 1 342 6355
Mobil: 06 70 330 5384
E-mail: [email protected]