A ma élő ember számára Erzsébet királynő neve hallatán az ősz hajú nagymama ugrik be, pedig a helyzet az, hogy a 67 éve trónon lévő uralkodó is volt egykoron fiatal.
Mivel nincsenek róla emlékeink, hogy milyen is volt ő gyermekként vagy milyen is volt a koronázása, nem tudunk mást tenni, mit régi képeket vagy felvételeket nézni. Pedig Erzsébet királynő élete izgalmakkal teli volt, már egészen a kezdetektől…
II. Erzsébet királynő 1926. április 21-én látta meg a napvilágot, Londonban, Elizabeth Alexandra Mary Windsor néven. Egyetlen testvére, a később hedonista életet élő Margit hercegnő volt, aki Erzsébet után négy évvel, 1930-ban született.
Erzsébet életének első tíz évében még csak nem is sejtette, hogy valaha ő lesz majd Anglia királynője. Amikor nagybátyja , VIII. Eduárd lemondott a trónról és édesapja lépett a helyére, csak akkor kezdett el benne tudatosulni, hogy egyszer nagy eséllyel az ő fejére fog majd a korona kerülni. Apja halálát követően 1952-ben került trónra, bár a koronázás csak 1953-ban zajlott le.
A hercegnő még kamasz volt, amikor is kitört a második világháború. Segédszerelőként, illetve tehergépkocsi vezetőként, ő volt a brit királyi család egyetlen olyan női tagja, aki csatlakozott a fegyveres erőkhöz.
Erzsébet kifejezetten jó viszonyt ápolt testvérével Margittal, ám amikor Erzsébet fejére került a korona minden megváltozott. A 22 éves Margit akkor beleszeretettegy nála 16 évvel idősebb férfiba, aki elvált volt, sőt két gyereket is nevelt. A frissen megkoronázott királynő nem támogatta a frigyet, ebben pedig a miniszterek, illetve az egyház is támogatta. Végül Margit lemondott a házasságról, majd hozzáment Antony Armstrong-Jones királyi fényképészhez.
Erzsébet 1947-ben feleségül ment harmad unokatestvéréhez, Fülöp görög és dán herceghez, akibe még fiatal korában szeretett bele. A frigy kedvéért Fülöp lemondott a címeiről, sőt még az anglikán vallást is felvette, emellett pedig megkapta a brit állampolgárságot és az Edinburgh hercege címet. A házasságot egyébként nem nézte jó szemmel Erzsébet apja, ugyanis VI. György király szerint lánya szerelme, Fülöp harsány volt és bárdolatlan, nem illett a királyi famíliába.
Pedig szerelem volt első látásra: II. Erzsébet még nyolcéves hercegnőként, egy esküvőn ismerte meg Görögország és Dánia hercegét, a nála öt évvel idősebb Fülöpöt, aki akkor még észre sem vette őt. Ám néhány évvel később Erzsébet célba ért: néhány év múlva ismét találkoztak, és évekig tartó levelezésbe kezdtek, amíg Fülöp a haditengerészetnél szolgált.
Házasságukból négy gyermek született: Károly, Anna, András és Eduárd. Különlegesség, hogy II. Erzsébet gyermekei voltak az elsők, akik iskolába jártak és nem otthon tanultak magánoktatók segítségével. II. Erzsébet volt az első olyan brit uralkodó, aki az anglikán egyház megalakulása óta ellátogatott a Vatikánba. A királynő 1980 októberében találkozott II. János Pál pápával. A királynő és férje Fülöp 1986-ban ellátogattak Kínába, ami hatalmas jelentőséggel bírt, ugyanis korábban a brit királyi család egyetlen tagja sem járt a kommunista országban.
II. Erzsébet 67 éve uralkodik, ezzel pedig ő a leghosszabb ideje trónon lévő brit királyi uralkodó, ugyanis beelőzte ükmamáját Viktória királynőt is.
Erzsébet királynő és klasszik kéztartás, ami már fiatalon is jellemző volt rá:
Erzsébet királynő életéről egyébként a Netflix készített egy sorozatot, a The Crown címmel, ami talán az évtized egyik legizgalmasabb alkotása.
Galéria
II. Erzsébet Kennedy amerikai elnökkel /Fotó: Northfoto
II. Erzsébet és Károly herceg /Fotó: Northfoto
II. Erzsébet királynő /Fotó: Northfoto
II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg /Fotó: Flickr
II. Erzsébet és fiatalabbik húga, Margit /Fotó: Northfoto
Erzsébet, 18 évesen, amikor csatlakozott a fegyveres erőkhöz /Fotó: Northfoto