Már az ősember is ismerte és fogyasztotta, sőt gyógyításra is használta. Ma viszont már azt is nagyon pontosan tudjuk, melyik mézfajtának milyen speciális gyógyhatása van.

2015-08-30_073524
A méz nem csak a tea ízesítéséhez finom – bár a legtöbben így fogyasztják. Ez mindjárt alkalmat is ad arra, hogy felhívjuk a figyelmet egy általánosan elterjedt szokás helytelen voltára. A mézet nem szabad hevíteni, mert melegítve elveszti gyógyhatását. Éppen ezért a még tűzforró teába sem szabad beleönteni!

Száj- és torokfertőtlenítő: akácméz

Az alacsony savtartalmú akácméz sokáig megtartja folyékony állagát. A szervezetben lassan szívódik fel. Vércukorszint szabályozására is bevethető, ugyanakkor meghűlés esetén a legjobb választás, mivel szájüreg-, garat-, torok-fertőtlenítő, és köhögéscsillapító hatású. Gyomorsav-túltermelés miatt bekövetkező emésztési zavarok oldására is használható.

Roboráló, egészségmegőrző: erdei méz

A növények levelein található mézharmat összegyűjtésével állítják elő a kis rovarok. Virágportartalma azonban elenyésző. Sötét színű, sokáig folyékonyak marad. Magas ásványi anyag tartalmával emelkedik ki a többi méz közül, és ezért nagyon egészséges az egész szervezet számára.

Emésztésjavító: édeskömény méz

Sötétbarna, kissé dió ízű. Főleg emésztést elősegítő hatása miatt fogyasztják gyógyászati céllal. Általában enyhíti az emésztéssel járó kellemetlen tüneteket.

Légutak és húgy utak: fenyőméz

Az ásványi anyagokban gazdag fenyőméz főleg légúti és húgyúti gyulladások gyógyítására javasolt, mivel fertőtlenítő és vizelethajtó egyben. Nyugtató hatása is említésre méltó.
Szívgyengeség: galagonyaméz
Ezt a világos színű mézet nem érdemes sokáig tárolni, mert hajlamos a kristályosodásra. Szívbetegségek esetén, szívgyengeségnél viszont ez a legjobb választás cukor helyett. A vérnyomás optimalizálásában segít.

Érgyulladás, visszerek: gesztenyeméz

Színe a sárgástól a barnásig változik. A szelídgesztenyék virágzásakor gyűjtik a méhek. A magas ásványianyag tartalmú mézet roboráláskor, étvágytalanság, vérszegénység esetén érdemes bevetni főleg, de visszértágulatnál, érgyulladásnál is érdemes fogyasztani. Trombózisra hajlamosak megelőző céllal fogyaszthatják. Visszérkrémek gyakran tartalmaznak gesztenyekivonatot.

Köhögésre, náthára: hársméz

Jellegzetes hárs illatú, pikáns, nehezen kristályosodó méz. Köhögésre, hörghurutra, idegességre és álmatlanságra javasolt fogyasztása, de görcsoldó, fertőtlenítő hatását is érdemes kihasználni. A benne lévő kolin gátolja a zsírlerakódást, ezért érelmeszesedés megelőzésére is bevethető. Téli hűléses megbetegedéseknél hársfateához a legideálisabb édesítőszer, mivel a tea és a méz erősítik egymás hatását.

Mit „gyártanak” még a méhek?

Pollenek – A méhek által összegyűjtött pollennek vagyis virágpornak számtalan gyógyhatása ismert: a gyomrot erősíti, regenerál és javítja az ellenálló képességet.

Méhpempő -A méhek garatmirigyében termelődő tejszerű anyag. Liofilizált változatban is kapható. Legalább 150 biológiailag aktív összetevőt – fehérjét, zsiradékot, cukrot, vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet, enzimeket – tartalmaz. Többek között termékenységfokozó, öregedésgátló, immunerősítő hatást tulajdonítanak neki.

Propolisz – Gyantás, ragacsos anyag, amelyet a dolgozó méhek a kaptár védelmére gyűjtenek a fák rügyeiről, és átalakítva azt a kaptár tömítésére, fertőtlenítésére használják. Különleges anyag: öregedésgátló, regeneráló, tisztító hatása mellett a bélrendszernek is jót tesz. Fájdalomcsillapító hatása is van, de sebgyógyításra, bőrproblémákra is jó. Javítja az ellenálló képességet. Impotencia ellen is ajánlják!

Apitoxin – Méhméregnek is nevezett keserű, színtelen folyadék, mely egyfajta fehérjekoktél. Helyileg gyulladást okoz és gátolja a véralvadást. Gyógyhatását folyamatosan kutatják. Egyelőre a gerinc degeneratív betegségei és ízületi gyulladások esetében próbálják alkalmazni, és egyes kutatások szerint a köszvényre is jó hatású lehet.

Forrás: Arany gondolatok