Enikő, Melitta, Mária, Lóránt, Katalin, Roland, Töhötöm, Alpár, Imelda, Bogáta, Borisz, Hetény, Boldog névnapot kívánunk!
Szeptember 15. az év 258. (szökőévben 259.) napja a Gergely-naptár szerint. Az évből még 107 nap van hátra.
Események
1540 – Az utolsó királyi temetés Székesfehérvárott. E napon temetteti el Szapolyai János magyar királyt Fráter György.
1552 – A török haderő, Ali budai pasa és Ahmed másodvezír parancsoksága alatt ostrom alá veszi Eger várát. Sikertelen harc után az ostromlók 1552. október 18-án elvonulnak a vár alól.
1830 – A Liverpool-Manchester vasútvonal megnyitása
1848 – A magyar képviselőház eltörli a szőlődézsmát.
1857 – Timothy Alderearned szabadalmaztatja a betűszedőgépet.
1867 – Milánóban II. Viktor Emánuel olasz király felavatja a Galleria Vittorio Emanuele II-t
1890 – A Greben-hegyorom ünnepélyes felrobbantásával elkezdődik az al-dunai folyamszabályozás.
1905 – Budapesten a Magyar Szociáldemokrata Párt vezetői mintegy százezer főnyi küldöttség élén általános választójogot követelő kérvényt visznek a képviselőházba.
1916 – Franciaországban a Somme-i csata idején először használnak tankot („Little Willies” ). A harci gépet a britek küldik a németek ellen.
1928 – Alexander Fleming felfedezi a penicillin antibiotikumi hatását.
1934 – A Szovjetunió belép a Népszövetségbe.
1935 – A nürnbergi törvények meghozatala
1959 – Dwight D. Eisenhower, amerikai elnök meghívására Nyikita Szergejevics Hruscsov, szovjet pártvezető hivatalos látogatást tesz az Amerikai Egyesült Államokban. Ő az első szovjet vezető, aki Amerikába látogat.
1962 – A Poltava nevű szovjet hajó megérkezik Kuba partjaihoz, megkezdődik a kubai rakétaválság.
1964 – Prantner József miniszter, az Állami Egyházügyi Hivatal elnöke és Agostino Casaroli, a Rendkívüli Egyházi Ügyek Szent Kongregációjának helyettes titkára Budapesten aláírták az Apostoli Szentszék és a Magyar Népköztársaság részleges egyezményét a magyarországi püspökök kinevezéséről, valamint az egyház szabad lelkipásztori tevékenységéről. Ez volt az első nemzetközi jogi érvényű egyezmény a Vatikán és egy szocialista ország között.
1971 – Megalapítják a Greenpeace-t.
1972 – A bonni kormány egymillió dollárt adományoz a müncheni olimpiai faluban történt vérengzés áldozatai családjainak.
1988 – Grósz Károly a kétoldalú viszonyról és a közel-keleti válságról tárgyal Jichak Samir izraeli kormányfővel, aki kétnapos magánlátogatáson tartózkodik Budapesten.
1988 – Megjelenik az Új Magyar Márciusi Front felhívása a társadalmi megújulás szellemi megalapozásáról. A tavasszal megalakult ÚMF az 1938-as Márciusi Front baloldali népfrontos törekvéseit vallja magáénak. Az ÚMF elnöke Ujhelyi Szilárd, titkára Vitányi Iván
1997 – A Hágai Nemzetközi Bíróság a bős–nagymarosi vízlépcső építéséről meghozott ítéletében – a magyar közvélemény megdöbbenésére – Szlovákia mellett Magyarországot is elmarasztalja.
Forrás: wikipedia; Kép: Elmer Antalné;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu