Az egyik legpraktikusabb dolog, ha gyógynövénykertet készítünk saját magunknak. Hogy miért? Mert akkor biztosak lehetünk benne, hogy vegyszermentes, tiszta gyógynövényeket használunk fel.
Kezdjük is az alapokkal!
Mi kell a gyógynövénykerthez? Természetesen szaporítóanyag, melyet a természetből magunk is begyűjthetünk. A nálunk vadon termő gyógynövényeket könnyűszerrel mi is megtarthatjuk. A gyógynövények olyan talajon is megélnek, melyet nem művelünk, így valamivel könnyebb őket megtartani, mint a komolyabban művelt területek fűszer és zöldségnövényeit. Viszont ha jó minőséget szeretnénk termelni, akkor érdemes a zöldségnövényekhez hasonlóan kezeli őket. A gyógynövények termesztésénél a mennyiségen kívül a jó minőségű hatóanyag is a cél, ezt érdemes szem előtt tartani.
A gyógynövénykert összeállításánál figyeljük meg, milyen betegségek a leggyakoribbak családunkban, és ehhez mérten szerezzük be a gyógynövényeket és szaporítóanyagukat. Így nemcsak spórolunk, de magunk is előállíthatjuk azokat a gyógytermékeket – a természet károsítása nélkül – amire szükségünk van.
Magról vetjük a körömvirágot, a szeklicét, az orvosi zilizt, a festő mályvarózsát, a kaprot, a fekete és fehér mustárt. De magról vethető még a kömény, az édeskömény, az ánizs, a koriander, kamilla, a libatop, a benedekfű, a mételmaszlag, a gyűszűvirág, szappangyökér, beléndek, izsóp, a bazsalikom, a borsfű, a zsálya, a kerti ruta és a lepkeszeg is.
Palántáról előneveléssel is előállítható a lestyán, a macskagyökér, csipkerózsa, orvosi csucsor, macskagyökér, majoránna, rózsameténg, vagy az angyalfű.
Gyökérdarabokról, sarjakról és dugványokról is van mód a szaporításra a következő növények esetében: borsosmenta, fodrosmenta, citromfű, meténg, tárkonyüröm, vagy az édesgyökér.
A jó minőségű kamilla a szikes területeken terem, így erre a házi termesztésnél is érdemes odafigyelni. A talajválasztási szempontból általában mindegyik gyógynövény megmarad a házikertben is, de a szélsőséges talajigényűekre érdemes odafigyelni.
Az ágyásba beletehetjük a gyógynövények közé a Bach-virágterápiás növényeket is, így egy igen impozáns és hasznos gyógynövénykertet hozhatunk létre.
A kerttervezéskor is beleszámolhatjuk a fűszerkert mellé a gyógynövénykertet, mert ugyanúgy esztétikus ágyás készíthető belőle. Ha a virágzási időket és a növények habitusát vesszük alapul, akkor előre a kisebbeket, hátra a nagyobb termetűeket ültessük. A „szüretelés” gyakoriságát is figyeljük, akkor az olyan növényeket tegyük előbbre, melyekkel többet kell majd foglalkozni.
Az ápoláskor a gyógynövényágyást ne kezeljük permetszerrel. Ne műtrágyázzuk, hanem használjunk természetes komposztot, letermett gombatrágyát vagy szarvasmarha trágyát.
Forrás: szepzold;