A Mars 2020 küldetés roverének irányítócsapata a nevadai sivatagban próbálta ki a marsjáró különféle műszerei távirányítását.

FORRÁS: NASA JPL

A rover a Perseverance (magyarul: kitartás) nevet kapta, és július második felében vagy augusztus legelején indulhat útnak a vörös bolygó felé, majd 2021 februárban, egy egykori tómederben, a Jezero-kráterben landol. Elsődleges feladatai olyan elemzések lesznek, amelyekből a marsi múlt és az élet lehetősége közti összegfüggésekre derülhet fény. Legalább egy marsi éven (687 földi nap) át dolgozik majd, és demonstrációs céllal egy helikoptert is magával visz. A rover feladta lesz továbbá az is, hogy néhány kőzetmintát begyűjtsön egy későbbi, európai-amerikai közös projekt során hazaszállításra. A NASA JPL (Sugárhajtás Laboratórium) végzi majd az irányító feladatokat, ők számoltak be a terepi gyakorlatról.

A nevadai kiszáradt tómeder sokban hasonlít a marsi Jezero-kráterhez.
FORRÁS: NASA JPL

Természetesen nem a marsutazásra előkészített eszközt vitték ki a nevadai sivatagba, csak egyes műszereinek másolatát, kamerákat, spektrométereket, amelyeket a 7 fős terepi személyzet mozgatott a sziklás területen, szimulálva a rover működését. A terepi csapat a távolról vizsgálódó nagyobb irányítócsapat kéréseinek megfelelően végezte a kijelölt feladatokat, pl. nagyított fotókat készített vagy méréseket végzett a műszerekkel, kémiai elemzéseket, ha épp erre kérték fel őket, s az adatokat átküldte az irányítóknak.

A majdani földi irányító csapatának (a teljes csapat 150 fős) az lesz a feladata, hogy a rover felvételei, mérései alapján döntéseket hozzon a következő vizsgálatokról. Mikroszkopikus fosszíliákat, illetve ezek lehetőségére utaló jeleket kell keresni, azt pedig, hogy vajon egy kiszemelt sziklaalakzat rejti-e ennek reményét, az irányító csapat tudósok csoportjával konzultálva döntötte el. Ezt követően került sor a szimulált környezetben arra, hogy a műszerekkel megközelítették a kiszemelt pontot, majd ott kémiai elemzést végeztek a rover röntgen- és lézeres eszközeinek másolata segítségével. Alkalmazták a talaj mélyebb rétegeit vizsgáló, felszín alá hatoló radart is.

Ezek a nevadai kőzetek fosszilis mikrobákból állnak. Vajon a Marson lesz-e hasonló?
FORRÁS: NASA JPL

Egy egészen kis technikai fejlettségű eszközt is használtak a terepi csoport tagjai: egy seprű segítségével a saját lábnyomaikat tüntették el a nevadai porból, ez ugyanis referenciaként szolgálhatott volna a távolról dolgozó irányítóknak, és ilyesmire a Marson se lesz lehetőség. A jó gyakorlás lehetősége olyan, hogy a várható körülmények közepette próbálkozhatnak a kutatók.

A szimulált rovert néhány terepi szakember, és a műszerek, kamerák másolatai jelentették.
FORRÁS: NASA JPL

A nevadai Walker-tó medrében ideálisak a körülmények az esetleges egykori marsi élet szimulálására: a tó a mai méreténél sokkal nagyobb volt régen, s az élőlényei is nyomot hagytak az akkor lerakódott, s mára száraz sziklákká vált üledékeiben. A tóban élt mikrobák nyomai az ún. sztromatolitok formájában, vagyis rétegzett, zsámolyokra emlékeztető kőzetekben maradtak fenn, ezek jelenleg a tó körüli sziklás felszínen rejtőznek. Vajon talál majd a Perseverance hasonló képződményeket a Jezero-kráterben?

A gyakorlás során az irányító csapat elsajátíthatta azokat a gyakorlati képességeket, amelyek a valós marsi környezetben a jó döntések meghozatalához szükségesek lesznek.

ng, Hirmagazin.eu

Előző“Szuperimmunitásuk” révén tudják megbetegedés nélkül hordozni a koronavírust a denevérek
KövetkezőAngela Merkel leveleibe is beleolvashattak az orosz hackerek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza