Home Főhírek Külföld Népszerűtlen politikusok támasza az aacheni szerződés?

Népszerűtlen politikusok támasza az aacheni szerződés?

Az aacheni megállapodás az 1963-as Élysée-szerződés alapjain nyugszik (Fotó: EPA/Friedemann Vogel)

„Franciaország és Németország ki akar játszani bennünket és az Európai Uniót, miközben csak saját nemzeti érdekei tartja szem előtt” – nyilatkozta az aacheni megállapodásról az olasz miniszterelnök. Giuseppe Conte szerint elfogadhatatlan, hogy Franciaország kezdeményezte Németország felvételét az ENSZ Biztonsági Tanácsába állandó tagként.

Conte szerint ez a mandátum az Európai Uniónak járna, és ebben eddig egyetértettek a tagállamok. Azt is közölte, hogy nem lehet a Biztonsági Tanács tagja a második világháború vesztes országa. Arról, hogy az olasz miniszterelnök mitől tart valójában, Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő beszélt a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A Brexit után Nagy-Britannia elveszítette vezető pozícióját az Európai Unióban. Az EU-t London, Párizs és Berlin próbálta vezetni. Abban a pillanatban, amikor a britek a kiválás mellett döntöttek, felbomlott ez a háromszög, és szükség lett volna egy új erőre – Olaszország szívesen csatlakozna hozzájuk. Németország és Franciaország számára azonban szóba sem jöhetett Róma, hiszen az olasz állam gyenge, eladósodott és kicsi az érdekérvényesítő képessége is – ismertette Nógrádi. Ezt Róma rossz néven vette.

Sokan lennének állandó tagok

A németek az újraegyesülés óta szeretnének bekerülni a Biztonsági Tanácsba – képesek több országra nyomást gyakorolni ennek érdekében. Nógrádi György alapvetően nem tartja rossz ötletnek a németek felvételét.

Az olasz felvetéssel kapcsolatban, hogy az Európai Unió kapjon helyet a tanácsban, Nógrádi úgy fogalmazott: nem tartja valószínűnek, hogy akár Franciaország, akár Nagy-Britannia lemond a mandátumáról az unió kedvéért.

Afrikának és Dél-Amerikának ugyanakkor egyetlen állandó tagja sincs a Biztonsági Tanácsban, és Ázsiában is találhatók olyan nagyhatalmak – mint Japán vagy India –, amelyek nem állandó tagok – mutatott rá. Afrikából Egyiptom, Nigéria és Dél-Afrika, Dél-Amerikából Argentína, Brazília vagy Chile jöhetne szóba, Ázsiában pedig Japán a gazdasági teljesítménye alapján mandátumot érdemelne, de Kína megvétózza a felvételét – folytatta.

Erősítésnek szánták az egyezményt?

A biztonságpolitikai szakértő kiemelte: az egész aacheni csúcs csupán rövidhírként jelent meg a német sajtóban, azaz megközelítőleg sem játszotta azt a szerepet, mint az 1963-as Élysée-szerződés, amikor Németország és Franciaország kiegyezett, és „ősellenségekből szövetségesek lettek”.

Azóta több ezer testvérvárosi kapcsolat létesült, és több millió német diák tanult Franciaországban, vagy fordítva – tette hozzá.

Angela Merkel, a CDU elnöke és utóda, Annegret Kramp-Karrenbauer (Fotó: MTI/EPA/Focke Strangmann)Angela Merkel, a CDU elnöke és utódja, Annegret Kramp-Karrenbauer (Fotó: MTI/EPA/Focke Strangmann)

Akkor még De Gaulle érvényesítette a francia nemzeti érdekeket, Emmanuel Macron francia elnök jelenleg nem. A mostani szerződés célja Macron és Angela Merkel német kancellár pozíciójának megerősítése, hiszen jelenleg az ország történetében Macron a legnépszerűtlenebb köztársasági elnök, Németországban pedig Merkel és pártja, a CDU népszerűsége csökken napról napra. Merkel elveszítette a CDU-elnökséget – elméletileg lemondott, a valóságban azonban nem egészen így történt. Macron német pénzből szeretné Európát vezetni. Mindkét vezető külső támaszra szorul – mutatott rá Nógrádi.

Megjegyezte: Olaszország mellett más országok is tiltakoztak, amelyek nem kaptak ekkora nyilvánosságot.

Katonailag is segítenék egymást, de ki támadná meg őket?

A szerződés azt is tartalmazza, hogy Németország és Franciaország fegyveres támadás esetén akár katonai segítséget is nyújthat egymásnak. A műsorvezető felvetette, hogy mi szükség van ilyen kitételre a NATO-tagállamok között. Nógrádi semmilyen jelentőséget nem tulajdonít a megállapodás ezen pontjának.

„Ki tudja megtámadni Németországot? A németek csak szövetséges vagy semleges országokkal határosak. Franciaországnál ugyanez a helyzet” – mondta. Miután az ENSZ és a NATO is szabályozza az ilyen helyzeteket, és támadáskor azonnal segítséget nyújtana, így a megállapodás ezen pontjának nincs túl sok relevanciája – fogalmazott. Megállapította: „Ez egy szándéknyilatkozat.”

Arra a kérdésre, hogy megtörténhet-e az, hogy egy NATO-tagország megtámadja Németországot vagy Franciaországot, Nógrádi azt felelte, hogy ennek nagyon kicsi a valószínűsége, hiszen szinte csak náluk sokkal gyengébb országoknak lenne erre lehetőségük. Az Egyesült Államok – mint a világ vezető hatalma – biztosítja a NATO katonai kiadásainak mintegy 70 százalékát – tette hozzá.

szerző: hirado.hu
forrás: Kossuth Rádió
ElőzőMeddig erősödhet még a forint?
KövetkezőA bevándorlók újabb brutális praktikájáról hullt le a lepel (18+)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás