Nem is olyan régen még csak a sci-fi filmek képzelgéseinek tűnhettek a mindent tudó, sok mindenre felhasználható, szinte emberi robotok.
Most azonban már nagyon közel állunk ahhoz, hogy mindez valósággá váljon, és igazából is az életünk részei legyenek.
Sőt, ha jobban belegondolsz, valamennyire már azok is, hiszen már az 1940-es évektől elindult a fejlődés a robotok területén, ma pedig már van, ahol ezek őrzik a börtönöket valódi őrök helyett, vagy éppen orvosok helyett végeznek műtéteket – méghozzá hihetetlenül precízen és jól. Nemsokára viszont nemcsak a munka területén, hanem az ágyban is szerepet kapnak majd.
Szexrobotok vehetik át az emberek helyét?
Erről mesélt Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar keretein belül Gabriel Hallevy jogi professzor, aki többek között a high tech jogra is szakosodott. A professzor elmondta, hogy bár nagyon kevesen tudják, valóban elkezdődött a szexrobotok kifejlesztése, sőt, már egy-két tesztelési fázison is túljutottak. Például úgy is kipróbálták, hogy elég valódiak-e, hogy külön szobába zártak egy embert és egy robotot, majd pedig hagyták őket beszélgetni. Az ember pedig egyáltalán nem tudta eldönteni, hogy egy robottal beszélget, tehát megtanultak embereket imitálni, így átmentek a kísérleten.
A szexrobotokat jóval fontosabb célokra is szánják, mint elődeiket, a felfújható szexbabákat, ugyanis úgy gondolják, hogy ezek piacra dobásával visszaeshet a prostitúció, kevesebb nőt rabolhatnak majd el szexrabszolgának, hiszen a robot minden olyan dolgok képes lesz majd végrehajtani, amit egy ember. Sőt, Gabriel Hallevy szerint akár jobbak is lehetnek az ágyban nálunk, mert bármit képesek megtanulni, semmire nem mondanak nemet, minden emberi tulajdonságot és érzést képesek imitálni, sohasem fáj a fejük, nem lesznek terhesek, sohasem keresnek kifogást, és mindig szeretkezésre készek lesznek,
sőt, állítható lesz rajtuk minden, ami a nőknek, vagy a férfiaknak örömöt jelent.
Éppen ezért a professzor szerint rengeteg veszélyt is rejtenek magukban. Az emberek ugyanis akár beléjük is szerethetnek, így pedig sok nő és minden férfi helyettesíthető lesz. Nemcsak ez azonban az egyetlen probléma, hanem az is, hogy a robotok erkölcsre nem programozhatók, tehát nem tudják, mit szabad és mit nem, így egy félreértés miatt akár erőszakolhatnak vagy gyilkolhatnak is. Ez például Japánban már meg is esett, ugyanis 1987-ben egy gép kioltotta egy ember életét csupán azért, mert tévesen fenyegetésnek titulálta.
Ezért – ahogyan Gabriel Hallevy az előadás végén hangsúlyozta – még rengeteg, egyelőre megoldatlan kérdéskörre kell választ találni, azonban az biztos, hogy a tesztelések már javában folynak, és legkésőbb 2080-ban – de lehet, hogy már jóval hamarabb – néhányan már megtapasztalhatják, milyenek a robotok az ágyban.
femina