forrás:MTI

Németországban az egyre mélyülő menekültügyi válsággal összefüggésben mind gyakrabban követnek el erőszakos bűncselekményeket. Hétfőre virradó éjjel egy politikus autója gyulladt ki, a rendőrség feltételezése szerint robbantásos merénylet következtében.

Szászország tartományban a Drezda melletti Freitalban a Baloldal – az egykori keletnémet állampárt utódszervezete és nyugati baloldali tömörülések egyesülése révén alakult párt – egy helyi politikusának autója robbant fel az éjjel. Személyi sérülés nem történt, a rendőrség robbantásos merénylet gyanújával indított nyomozást.

Az autó tulajdonosát – a Baloldal képviselő-testületi frakciójának vezetőjét – az utóbbi hónapokban többször megfenyegették, amiért együttműködik a menedékkérők jogainak érvényesítéséért tevékenykedő Pro-Asyl civil szervezettel és kiáll azért, hogy a városban menedékkérőket befogadó otthont alakítsanak ki.

Tüntetés, verekedések

Az intézmény létrehozása, a menedékkérők elhelyezése ellen és mellett tüntetések is voltak Freitalban, és csaknem verekedésbe torkolló lakossági fórumra is volt példa. A Baloldal szerint a frakcióvezető autójának felrobbanása a menekültügy körüli vita elmérgesedésének tulajdonítható. Freitalban egyesek „hónapok óta nyíltan uszítanak a másként gondolkodók és a menedékkérők ellen, és rasszista hangulatot keltenek, amelyben az emberek már úgy érzik, hogy legitim eljárás erőszakot alkalmazni” – áll a párt szászországi vezetőjének közleményében.

Politikus megfenyegetése nem először fordul elő az utóbbi másfél évben egyre erősödő menekülthullámmal összefüggésben, de politikust célzó erőszakcselekményre még nem volt példa. Az erőszak mindenesetre szinte mindennapossá vált Németországban.

Legalább kilencszer gyújtogattak

Az ARD országos közszolgálati televízió Tagesschau című hírportáljának összeállítása szerint csak az utóbbi két héten legalább kilenc esetben követtek el gyújtogatást vagy más atrocitást menedékkérők szállásainál. Például az ugyancsak szászországi Böhlenben lövéseket adtak le egy menedékkérőket befogadó otthonra. Személyi sérülés nem történt, de más esetekben ez is előfordult. Például a szintén a volt NDK területén fekvő, türingiai Greitzben egy csoport fiatal összevert négy szíriai menedékkérőt, a Türingiával szomszédos Szász-Anhalt tartománybeli Halbertstadtban pedig kövekkel dobáltak meg egy befogadóállomást, és a támadásban megsérült a Német Vöröskereszt (DRK) egy munkatársa.

A rendőrség mindegyik esetben vizsgálja, hogy a bűncselekmények idegenellenes indíttatásúak voltak-e. Hasonló ügyek az utóbbi hónapokban mindenekelőtt a keleti tartományokban – a volt NDK területén – és az ország déli részén pattantak ki.

A belügyminisztérium legutóbbi kimutatása szerint az idei első fél évben 202 alkalommal ért támadás menedékkérőket befogadó otthonokat, állomásokat. Ez jóval több a tavaly egész évben regisztrált 170 esetnél. Az idén a január-júniusi időszakban feljegyzett 202 ügy közül 173-ban az elkövetők szélsőjobboldali beállítottságú személyek.

A német szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) 2015 első hat hónapjában 179 ezer 037 új menedékjogi kérelmet regisztrált, ami 132,2 százalékos növekedés éves szinten, azok után, hogy tavaly a délszláv háború kezdete, azaz a kilencvenes évek eleje óta a legtöbb kérelem érkezett. A BAMF előrejelzése szerint az év végéig minden korábbinál többen, 400-450 ezren kérnek menedékjogot Németországban. A menekültügyi rendszert és a menedékkérőket elszállásoló tartományokat erősen megterheli a hullám, sok embert már csak sátrakban, konténerekben, tornatermekben tudnak elhelyezni, és a tartományi kormányok a pénzügyi támogatás növelését sürgetik a szövetségi kormánynál.