Németországban átlépte a 35 ezres határt az új típusú koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma. Belgiumban nagyon nagyot ugrott az igazolt megbetegedések száma, Csehországban és Lengyelországban is romlott a helyzet.
Németországban átlépte a 35 ezres határt az új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) bizonyítottan fertőzöttek száma. A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint csütörtök délelőtt 37 323 fertőzöttet tartottak nyilván, ami 4332-vel – 13,1 százalékkal – több azt egy nappal korábbi 32 991-nél.
A vírus okozta betegségben (Covid-19) elhunytak száma 164-ről 206-ra emelkedett.
A fertőzöttek számának növekedési üteme így továbbra is viszonylag alacsony. Az egészségügyi ellátórendszer teljesítőképességét egyelőre nem feszíti túl a járvány. A kórházak országos szövetségének (Deutsches Krankenhausgesellschaft – DKG) legutóbbi, szerdai tájékoztatása szerint egyetlen intenzív osztályon sem okoz gondot a Covid-19 súlyos eseteinek ellátása, de már érezhetően emelkedik a betegek száma.
A hullám felerősödése a következő időszakban, nyolc-tíz napon belül várható.
Németország igyekszik segíteni a nehezebb helyzetben lévő európai uniós társországoknak, az utóbbi napokban Olaszországból és Franciaországból is átvettek néhány beteget.
Hollandiában csütörtökre virradóan 852-vel emelkedett a fertőzöttek, és 24 óra leforgása alatt 80-nal a halottak száma. Az országban összesen 6412 fertőzöttet tartanak nyilván, valamint 356-an haltak meg a decemberben Kínában megjelent koronavírus okozta megbetegedésben.
Luxemburgban, ugyancsak csütörtökön a fertőzöttek száma 234-gyel gyarapodott, ezzel a mintegy 620 ezer lakosú országban 1333 fertőzött van. A halottak száma ötödik egymást követő napon sem változott, maradt nyolc.
Belgiumban a délben bejelentett adatok szerint az előző napi mintegy 700-hoz képest csütörtökön jelentősen több, csaknem kétszer annyi új fertőzöttet regisztráltak. Közel 1300-zal lett több a fertőzött 24 óra leforgása alatt, ezzel számuk 6235-re emelkedett. A halottak száma a szerdai 56-tól valamivel elmaradt, csütörtökre 42-en haltak meg a betegségben. A La Libre Belgique című belga napilap arról számol be, hogy szerda óta 128 ember hagyhatta el a kórházakat, de 536 embert beszállítottak. Ezzel a kórházi ellátásban részesülők száma 2652-re nőtt, közülük 605 embert – az előző napi adatokhoz képest 131-gyel többet – intenzív osztályon ápolnak.
A súlyos légzőszervi panaszokkal ápoltak száma egy nap alatt mintegy megduplázódott, csütörtökön 420 embert részesítettek különleges ellátásban.
A közegészségügyért felelős belga hatóság (SPF) hivatalos adatai nem tükrözik pontosan a koronavírus terjedését tükröző valódi helyzetet, mivel a jelentés jelenleg csak a súlyos, kórházi ápolásra szorulók számát rögzíti – tették hozzá.
A cseh és a lengyel adatok sem jók
Csehországban hatra emelkedett csütörtökön az új koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma. Az egészségügyi minisztérium honlapján reggel megjelent kimutatás szerint az országban 1775 koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván az előző napi 1497-tel szemben, akik közül tízen már meggyógyultak.
A kórházakban mintegy 40 személyt kezelnek, közülük négy ember állapota súlyosnak minősíthető.
Laboratóriumi tesztelésnek eddig 26 698 személy vetette alá magát. A házi karanténban lévő tízezrek között 813 rendőr és 249 tűzoltó is van. „Ez természetesen probléma, de lényegesen nem befolyásolja munkánkat” – mondta Nicole Studená, a tűzoltóság szóvivője csütörtökön reggel a közszolgálati televízióban. A válságstáb döntése alapján tovább szigorították a jelenlétet a köztereken. Csütörtöktől kezdve már csak ketten lehetnek együtt, kivéve, ha egy háztartásban élőkről van szó. Továbbra is kötelező az orr és a száj eltakarása a köztereken.
Andrej Babis miniszterelnök délután találkozik az ellenzéki pártok vezetőivel, hogy megbeszéljék az együttműködés javításának lehetőségeit. A kormányfő három helyet ajánlott fel az ellenzéknek a válságstábban. A találkozót eredetileg keddre tervezték, de más fontos események miatt elmaradt.
Az ellenzéki pártok kedden és szerdán a képviselőházban és a szenátusban egyaránt támogatták a kormány szociális, pénzügyi és gazdasági válságintézkedéseit.
Milos Zeman államfő szerda este aláírta a költségvetést módosító törvényjavaslatot, amely ezzel érvénybe lépett – közölte Jirí Ovcácek elnöki szóvivő. A képviselőház kedden döntött a költségvetés 40 milliárd koronára (490 milliárd forint) tervezett idei hiányának felemeléséről 200 milliárd koronára. A hatályos szabályok szerint a szenátus a költségvetéssel nem foglalkozik.
Lengyelországban csütörtök reggelig 1085-re nőtt a kimutatott fertőzések száma, az utóbbi 24 óra alatt 158 új esetet regisztráltak, ami hárommal kevesebb, mint előző nap. A halottak száma eggyel nőtt, eddig 15 beteg hunyt el.
Varsóban délután megkezdi kétnapos ülését a szejm, a képviselők védőeszközökkel felszerelve tárgyalnak, minden frakció külön teremben. Egyetlen pont szerepel a napirenden, mégpedig az a szabályzatmódosítás, amely lehetővé teszi, hogy a gazdaságélénkítő csomagról szóló pénteki ülést videokonferencia formájában tartsák meg.
A kormány által szerdán a koronavírus-járvány kapcsán jóváhagyott, a lengyel GDP mintegy 10 százalékát érintő különleges törvények csomagját a szejmbe továbbították, egyúttal társadalmi konzultációra is bocsátották – közölte csütörtök reggel Jadwiga Emilewicz fejlesztési miniszter. A csomag a munkahelyek megőrzését, a munkavállalók, a kis- és közepes vállalatok, valamint az egészségügy támogatását, a pénzügyi szektor megerősítését célozza, tartalmazza továbbá az állami, önkormányzati beruházások programját is. Az állam egyebek között 3 hónapon át fedezi a társadalombiztosítást a járvány miatt leállni kényszerült cégeknek, hozzájárul a bérkifizetéshez. Elhalasztják a vállalati adó (CIT) befizetését, meghosszabbítják a forgóeszköz-hiteleket.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!