Drámai lépésként Németország az első nyugati ország és NATO tag, mely megtörve a sort együttműködést kezd Bassár el-Aszad szíriai elnökkel, és létrehoz egy hírszerző ügynökségi hivatalt Damaszkuszban.
Bár hivatalosan nem jelentették be, névtelen forrásokat idézve a Bild napilap megerősítette (1), hogy a szövetségi kormány a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) egy ágának létrehozására törekszik Damaszkuszban annak érdekében, hogy szembeszálljanak az Iszlám Állammal, más néven ISIS-el.
A forrás szerint a döntés, hogy megújítsák a kapcsolatokat a szíriai hírszerző ügynökségekkel legkorábban 2016-ban megtörténhet, mely együtt járhat a német nagykövetség újbóli megnyitásával Damaszkuszban, melyet 2012. februárjában zártak be, amikor a német nagykövetet visszahívták. A jelentés szerint a BND alig várja, hogy gyorsan létrehozhassák az úgynevezett Residentur-t a szír fővárosban, véglegesen állomásozó személyzettel.
Hosszú története van a titkosszolgálati adatok megosztásának Berlin és Damaszkusz között, és Németország szerint fontos partner volt Szíria a radikális iszlamisták elleni harcban. A diplomáciai kapcsolatok 2012-ben szakadtak meg, amikor az akkori külügyminiszter Guido Westerwelle kiutasította a szíriai nagykövetet Németországból. A német nagykövetet visszahívták Damaszkuszból, és a nagykövetséget biztonsági okokból bezárták.
Magas szintű készültség
Németországban magas szintű terrorkészültséget rendeltek el a Charlie Hebdo elleni támadást követően januárban, és a november 13-i párizsi támadások után, melyek során 130 embert öltek meg, és több százan megsérültek. Az utóbbi támadás kapcsolatban állt Németországgal, és egy férfit tartóztattak le Stuttgartban, mert állítólag fegyverekkel látta el a párizsi támadókat.
Az Iszlám Államtól érkező fenyegetést most nagyon komolyan veszik Németországban, ahol a közelmúltban megszavazták a parlamentben, hogy támogató műveleteket kezdenek a koalíciós partnerekkel az ISIS ellen Szíriában és Irakban. A rendőrség három iszlamistát tartóztatott le, akikről úgy vélik, hogy támadást terveztek Dortmundban, és egy negyedik embert Stuttgartban, aki feltehetően fegyvereket szállított a párizsi merényleteket elkövető dzsihádistáknak.
Még inkább rávilágított a terrorfenyegetésre az az eset, amikor 2015. szeptemberében egy 41 éves önjelölt iszlamistát lőttek agyon Berlinben, miután súlyosan megszúrt és megsebesített egy rendőrnőt egy nyílt utcai incidens során.
Eközben Németországban biztonsági tisztviselők vallatják azt a férfit – aki csak „Harry S.-ként ismert, egy 27 éves brémai -, aki Szíriából tért vissza, ahol részt vett hat vagy hét fogoly ISIS fegyveresek által végrehajtott kivégzésében. Azt mondta a tisztviselőknek, hogy az ISIS németeket toborzott, kiképezte, és terrortámadásokra szólította fel őket Németország ellen.
forrás: Újvilágtudat