forrás: FA/hirado.hu
„Hazánkban közel 300 ezer nő él, akit ért már szexuális erőszak, közülük 35 ezret már 15 éves kor előtt. Közel 800 ezer nőt ért fizikai bántalmazás. Több mint kétszázezer nő él jelenleg is olyan párkapcsolatban, amelyben fizikai és/vagy szexuális erőszaknak van kitéve.”
Újabb kampány indult a világhálón a családon belüli erőszak ellen. A legnagyobb közösségi portálon arra biztatják az áldozatokat, hogy rajzoljanak fekete pöttyöt a tenyerükbe. A civil kezdeményezés lényege, hogy az áldozatok többsége nem mer vagy nem tud segítséget kérni. A fekete pötty a segélykiáltást jelképezi.
Az ötletgazda egyébként maga is családon belüli erőszak túlélője, aki reméli, hogy minél több emberhez eljut majd a kampány híre. Tisztában van azzal is ezenközben, hogy ez sem feltétlenül tökéletes megoldás a problémára.
Black Dot Campaign – Illusztráció
A Nane szerint általános probléma, hogy nem foglalkozunk a bántalmazókkal, a társadalom a kapcsolatok természetes velejárójának tekinti az erőszakot, és hogy az elkövetők tagadásának hitele van a hatóságoknál. A Magyarország által is aláírt isztambuli egyezmény azonban elismeri, a többségében női áldozatokat a női-férfi szerepek közötti társadalmi egyenlőtlenség szüli.
Tóth Györgyi, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (Nane) munkatársa szerint mindenképpen pozitív, hogy születnek új ötletek, melyekkel a családon belüli erőszak kiszolgáltatott áldozatain próbálnak segíteni. „Ennek a kampánynak azonban több biztonsági kockázata is van. Az elképzelés az interneten terjed, tehát miért ne tudnának róla maguk az elkövetők is?” – mondta a hirado.hu-nak.
Tóth Györgyi úgy véli, hogy a kampányok többsége, bár felhívja a figyelmet arra, hogy az áldozatok közöttünk vannak, mégis azt sugallja, hogy a helyzetük megoldása csupán rajtuk múlik. „Ebben a kezdeményezésben is arra akarják az áldozatokat rávenni, hogy kérjenek segítséget. Azt érzékelteti, hogy ha segítséget kérsz, azzal minden megoldódik” – tette hozzá.
Hazánkban az emberek többsége nem ismeri a valóságot a párkapcsolati erőszakról, tízből tízen ugyan elítélik, de a konkrét esetet nem ismerik fel – mondja a Nane munkatársa. „Nehéz a környezetünkben lévőkről elhinni az igazságot, a bántalmazók többsége ugyanis kétarcú: a család felé sötétek, a külvilágnak kedvesnek tűnnek.”
„Olyan kampányokat kellene indítani, amelyek nem az áldozatokon rugóznak – állítja Tóth Györgyi -, hiszen nem véletlen, hogy az áldozatok az esetek többségében nem beszélnek.” A szakértő szerint nem védi őket semmi és senki, a társadalom azt várja el tőlük, hogy ők bizonyítsanak.
A környezetünk is áldozatokból áll
Magyarországon minden huszadik nő jelen pillanatban is bántalmazott. A felnőtt nők 2 százaléka pedig épp átél egy szexuális erőszakot a párkapcsolatában. Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) 2011–2012-ben az egész EU-ra kiterjedő felmérést készített a nők elleni erőszakról. Eszerint hazánkban közel 300 ezer nő él, akit ért már szexuális erőszak, közülük 35 ezret már 15 éves kor előtt. Közel 800 ezer nőt ért fizikai bántalmazás. Több mint kétszázezer nő él jelenleg is olyan párkapcsolatban, amelyben fizikai és/vagy szexuális erőszaknak van kitéve, és közel kétmillió olyan nő van az országban, aki 75 éves kora előtt valamikor élt már súlyos lelki erőszakot alkalmazó partnerrel párkapcsolatban.