Palóc André, a Századvég Alapítvány vezető elemzője. FORRÁS: KOZMA ZSUZSI
Március 25-én a koronavírussal fertőzöttek száma egymillió lakosra vetítve elérte az 1 174 főt Svájcban, amely aznap a legmagasabb arány volt. Olaszországban 1 144 eset volt aznap egymillió lakosra vetítve. Természetesen a járvány terjedésének üteme bizonytalan, és nehéz megmondani a magas svájci esetszámok pontos okát, számos lehetséges körülmény közrejátszhatott.
Az egyik legfontosabb tényező a földrajzi közelség Észak-Olaszországgal.Annak ellenére, hogy a svájci hatóságok már tudtak az olaszországi helyzetről, sokáig vonakodtak lezárni határaikat.
Attól tartva, hogy ez több káros, semmint jótékony hatással jár majd, mivel nagyjából 68 000 munkavállaló ingázik naponta az országba Olaszországból, és többen közülük az egészségügyi szektorban dolgoznak. A határ lezárására végül március 25-én került sor.A svájci helyzetet nehezíti, hogy az ország rendkívül nagymértékben támaszkodik külföldi munkavállalókra.
Jelentős részük napi szinten ingázik Franciaországból, Németországból, Ausztriából, vagy éppen Olaszországból. Ezért előttük továbbra is nyitva maradtak a határok, bár a hatóságok tartanak attól, hogy a szomszédos országok nem engedik majd külföldre saját munkavállalóikat, így fennáll a veszélye, hogy munkaerőhiány léphet fel Svájcban.
A svájci Lavertezzónál, a Verzasca-völgyben álló Források hídján fényképezkedik egy pár a koronavírus-járvány idején, 2020. április 5-én. FORRÁS: MTI/EPA/KEYSTONE/TI-PRESS/ALESSANDRO CRINARI
A másik fontos elem Svájc gazdaságának egyik jelentős és rengeteg embernek munkát adó ágazata, a síturizmus, amelynek szezonja még javában tartott a járvány európai megjelenése és felerősödése idején. Annak ellenére, hogy Svájc a világon az elsők között tiltotta be a nagycsoportos rendezvényeket, több kritika is fölmerült a hatóságokkal szemben, amiért a további intézkedésekkel késlekedtek a síszezon miatt.Mielőtt megszüntették a különböző téli sporttevékenységeket, a vírus miatt meghaltak közel 10 százaléka Graubünden kantonban – amely területének kétharmadát az Alpok teszi ki – halt meg, annak ellenére, hogy az ország lakosságának csupán 2 százaléka él ott. Helyi tudósítások arról számoltak be, hogy mikor a sípályák már bezártak, még napokig voltak tele az egyes szállodák, és a turisták jelentős részét tömött buszokkal szállították.
Óriási piros szívet vetít a zermatti Matterhorn-hegy csúcsára Gerry Hofstetter svájci fényművész 2020. március 26-án. Hofstetter célja, hogy a remény és a szolidaritás üzenetét küldje a koronavírusos megbetegedésben szenvedők számára. FORRÁS: MTI/EPA-KEYSTONE/VALENTIN FLAURAUD
A svájci helyzetet tovább nehezíti az ország közigazgatási és politikai berendezkedése, struktúrája. Az ország 26, nagymértékű önálló döntéshozatali jogosítványokkal bíró kantonból áll, amelyek egészségügyi rendszere és közigazgatási működése eltérő egymástól.Így sokáig nem tudták az országban megfelelően koordinálni a koronavírus-járvány elleni védekezést.
Illetve problémát okozott a központi szervezés hiánya olyan operatív kérdésben, mint például a logisztika, amely fontosságát a szakértők rendre hangsúlyozzák.
origo, Hirmagazin.eu