forrás: hirado.hu
A szerbek megtiltották a horvát teherautók és áruk belépését az ország területére, a horvátok szerb útlevéllel nem engedélyezik a belépést Horvátországba, amely a migránsok Horgosra szállításához köti a szerb határ megnyitását. Németország kitoloncol 550 albánt. Meg kell fontolnunk, hogy átengedjük a migránsokat Ausztria és Németország felé – erről beszélt Orbán Viktor a rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozó után, miután az osztrák kancellár azt mondta: ha csak kerítéssel tudjuk őket megállítani, akkor inkább engedjük tovább őket. Orbán Viktor pénteken Bécsbe utazik.
Heves vita az osztrák parlamentben
(21:47) Heves vita zajlott a menekültügyről az osztrák parlament rendkívüli ülésén, amelyet az Osztrák Szabadságpárt kezdeményezésére hívtak össze. A párt elnöke Heinz-Christian Strache bizalmatlansági indítványt terjesztett be az osztrák kormány ellen, mondván, hogy az kudarcot vallott a menekültügyi válság kezelése során. Strache szerint az unió is csődöt mondott a menekülthelyzet megoldásában. Az osztrák kancellár válaszában az európai szolidaritást szorgalmazta és visszautasította, hogy a menekülteket gazdasági bevándorlókká minősítsék. Ugyanakkor elismerte, hogy a most Európába érkező emberek között van olyan is, akik nem jogosult a menekültstátuszra.
Nem lesz állandó határvédelmi infrastruktúra a magyar-szlovén határon
(21:33) A külgazdasági és külügyminiszter telefonon konzultált szlovén kollégájával, Karl Erjaveccel, és tájékoztatta, hogy Magyarország nem épít állandó jellegű határvédelmi infrastruktúrát a magyar-szlovén határon – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium. Mint írták, Szijjártó Péter arról beszélt szlovén kollégájával, hogy a két ország belügyminiszterei előzetesen konzultáltak a szükséges lépésekről abban az esetben, ha a bevándorlókat Horvátország Szlovénia felé szállítja tovább. Ennek jegyében zajlanak előkészítő földmunkálatok a magyar-szlovén határon.
Több ezer katonával védi a határokat honvédség
(21:10) Több ezer fegyveres katonával, terepjárókkal, harcjárművekkel is jelen lesz az ország déli határainál a Magyar Honvédség. A Honvéd Vezérkar főnöke, Benkő Tibor az M1-en azt mondta: a katonák folytatják a műszaki határzár építését; a horvát-magyar határnál is több elemből áll majd össze a védelem. Kérdésre válaszolva azt mondta: jól áll az építés, tartani tudják a terveket.
A Migration Aid is értesült fegyverrel fényképen pózoló menekültekről
(21:00) A Migration Aid nevű csoport szóvivője is értesült arról, hogy önkénteseik találkozhattak olyan migránsokkal, akiknek a Facebook-profilján szerepelt fegyveres fénykép – erről a szervezet szóvivője beszélt az M1 Híradójában. Zsohár Zsuzsanna azt mondta, előfordulhatott, hogy kerültek olyan emberek a budapesti Keleti pályaudvar elé, akik adott esetben készítettek magukról fényképet fegyverrel. Hozzátette: szerinte ez nem egy ritka dolog annál, aki fegyvert fog a kezében. „Ezek az emberek két-három évet polgárháborúban éltek, nekik a mindennapjaikhoz tartozott” – nyilatkozta a szóvivő.
A németek többsége szerint meg kell jelölni a menekültek befogadásának felső határát
(20:57) Németországban a lakosság több mint kétharmada szerint meg kell jelölni a menekültek befogadásának felső határát – derült ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből. Az Emnid közvélemény-kutató intézet az N24 hírtelevíziónak készített reprezentatív felmérésében kimutatta: a szavazókorú népesség 68 százaléka egyetértene azzal, ha számszerűsítenék, hogy Németország legfeljebb mennyi menekültet tud befogadni.
(MTI/AP/Michael Sohn)
Újra a régi útvonalon érkeznek a migránsok Horvátországba
35 milliárd forint pluszforrást biztosít a kormány
(20:35) Mintegy 35 milliárd forint pluszforrást biztosít a migrációs nyomás kezelésére a kormány, 18,7 milliárdot a Belügyminisztérium, 16,4 milliárd forintot pedig a Honvédelmi Minisztérium használhat fel – derül ki a Magyar Közlöny csütörtöki számából. A kormányhatározat szerint ezt a keretösszeget az eddigi – a határőrizeti célú ideiglenes biztonsági határzár fizikai létrehozása céljából, valamint a migrációs nyomás kezeléséhez szükséges – forrásokon túl biztosítják a 2015-ös költségvetés terhére.
Zöldszámot indított a Magyar Vöröskereszt
(19:45) Az aktuális önkéntes lehetőségekről és a Magyar Vöröskereszt menekültügyi tevékenységéről lehet tájékozódni a segélyszervezet által indított új zöldszámon. A szervezet MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleménye szerint az elmúlt hetekben több nagy magyarországi, illetve nemzetközi háttérrel rendelkező vállalat ajánlott segítséget a Magyar Vöröskeresztnek saját termékei, szolgáltatásai felajánlásával. A Telenor segítségével elindították a 06 80 620 520-as zöldszámot, amelyen a Magyar Vöröskereszt menekültügyi tevékenységéről és az aktuális önkéntes lehetőségekről lehet érdeklődni. A humanitárius szervezet 350 önkéntese és munkatársa az elmúlt egy hétben csaknem 53 ezer Magyarországra érkező menekültnek nyújtott segítséget hat megyében, kilenc helyszínen, élelmiszeradomány, víz, higiénés csomagok, takaró, ruházat, elsősegély és pszichoszociális ellátás formájában. A feladatok egy részét a szervezet a nemrég kapott 66,5 millió forintos állami támogatásból látja el.
Ausztria meg akarja hosszabbítani a határellenőrzést
(19:11) Ausztria meg akarja hosszabbítani a szeptember 16-a óta érvényben lévő határellenőrzést, az erről szóló szándékról pénteken tájékoztatják az Európai Bizottságot – jelentette be az osztrák belügyminisztérium. Az uniós előírások szerint a belső határokon történő határellenőrzés tíz napig lehet érvényben és legfeljebb hatvan napig hosszabbítható meg, de ennek jóváhagyását az Európai Bizottságtól kell kérelmezni. A menekültek nagy áradata miatt Németország már korábban kezdeményezte a határellenőrzés idejének meghosszabbítását.
EPA/HERBERT P. OCZERET
Fidesz: a szocialisták Európa menekülttáborává akarják tenni az országot
(19:01) A Fidesz szerint a baloldal továbbra is bevándorláspárti, az MSZP Európa menekülttáborává akarja tenni Magyarországot. A kormánypárt közleményében Tóbiás József nyilatkozatára reagált, amelyben az MSZP pártelnök-frakcióvezetője a szerdai brüsszeli uniós csúcson történteket értékelte, kiemelve: Orbán Viktor megértette, már nincs önálló Magyarország probléma, közös európai probléma van. A politikus arról is beszélt, hogy a hot spotok kialakítása nemcsak Görögországban, hanem Magyarországon és Horvátországban is indokolt. A Fidesz közleményében azt írták: felháborító és elfogadhatatlan az MSZP javaslata. Kiemelték: Magyarország nem lesz Európa menekülttábora, hozzátéve, hogy a párt a hot spotok kialakítását csak Európa határain kívül tartja elfogadhatónak.
Görögország három szigeten hoz létre hotspotokat
(17:55) Három uniós üzemeltetésű menedékkérő-regisztrációs központot – úgynevezett hotspotot – hoz létre Görögország október végéig a menekülthullám első vonalába eső, égei-tengeri Leszbosz, Kósz és Lérosz szigetén – közölte az illetékes görög szolgálat. Az európai uniós vezetők szerdai brüsszeli csúcstalálkozójukon ragaszkodtak ahhoz, hogy sürgősséggel hozzanak létre ilyen szervezeteket az EU külső határán, Görögországban és Olaszországban, hogy tartósan ellenőrzés alatt tarthassák a menekültáradatot.
Tranzitzónát alakítanak ki Letenyén
(17:40) Regisztrációs pontként is szolgáló tranzitzónát alakítanak ki Letenyén az illegális bevándorlók számára – közölte a Zala megyei kormánymegbízott a magyar-horvát határon tartott sajtótájékoztatón. Rigó Csaba – aki Vigh László fideszes zalai országgyűlési képviselővel közösen megtekintette a határon az ideiglenes határzárként szolgáló drótakadály telepítését – egyebek közt arról beszélt, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal konténereket állít fel, amelyben egyszerre több migráns regisztrációjára nyílik lehetőség.
A pápa a migránsok befogadására szólította fel az Egyesült Államokat
(17:00) Ferenc pápa a migránsok befogadására szólította fel az Egyesült Államokat a washingtoni kongresszus két háza előtt tartott, történelmi jelentőségű beszédében. A katolikus egyházfő arra sürgette az amerikai törvényhozókat, hogy ne féljenek a migránsoktól, utasítsák el „az ellenséges gondolkodást” a bevándorlással szemben, és ne ismételjék meg a múlt „hibáit és bűneit”. Ferenc pápa – aki Argentínába bevándorolt olaszok gyermeke – kiemelte: az Egyesült Államokat is bevándorlók alapították.
EPA/DREW ANGERER
Egyúttal azt hangsúlyozta: az emberek nem dolgok, akiket csak el lehet dobni, ha zavarnak; a bevándorlókkal emberséges, igazságos és testvéries módon kell bánni. „Ugyanazzal a szenvedéllyel és részvéttel bánjunk másokkal, mint ahogy mi szeretnénk, hogy velünk bánjanak” – mondta a pápa.
Barcsra több mint ezer migráns érkezett
(16.18) Barcsra több mint ezer migráns érkezett csütörtök délután – közölte az M1 aktuális csatorna. A mintegy 1100 illegális bevándorlót 15 óra körül húsz horvát busszal vitték a Dráva-hídhoz, a horvát-magyar határra, onnan rendőrök kísérték őket az ideiglenesen kialakított pihenőhelyre, ahol segélyszervezetektől élelmiszert, italt, gyümölcsöt kaptak, a kisgyermekeknek bébiételt adtak, és orvosi ellátásban részesítették azokat, akiknek erre szükségük volt. Egy rövid pihenő után a migránsokat a rendőrök a vasútállomásra kísérik, ahol egy 14-15 kocsiból álló szerelvénnyel a felszállás után azonnal elindítják őket Hegyeshalom felé.
Ausztria vezetőivel találkozik pénteken Bécsben Orbán Viktor
(16:10) Pénteken Bécsbe utazik Orbán Viktor miniszterelnök, aki külön-külön megbeszélést folytat Werner Faymann osztrák kancellárral, Reinhold Mitterlehner alkancellárral és Heinz-Christian Strachevel, az Osztrák Szabadságpárt elnökével – tájékoztatta Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-t. A miniszterelnököt útjára elkíséri Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. A tárgyalások legfőbb témája az illegális migráció okozta európai válsághelyzet, és a program végén a miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tart a bécsi magyar nagykövetségen.
Tizenhárom ítéletet hozott a szegedi bíróság csütörtökön
(15:48) A Szegedi Járásbíróság tizenhárom ítéletet hozott határzár tiltott átlépésének bűntette ügyében csütörtökön – tájékoztatta a Szegedi Törvényszék szóvivője az MTI-t. a bíróság hat vádlottat egy évre, hetet két évre kiutasított Magyarországról. A vádlottak közül tíz ember szír, kettő afgán, egy pedig iraki állampolgárságúnak vallotta magát. A vádlottak jellemzően a mások által korábban kivágott kerítésen keresztül léptek magyar területre Mórahalom, illetve Ásotthalom térségében. A bíróság ítéleteit a vádlottak és védőik tudomásul vették, így azok jogerőre emelkedtek.
Osztrák kancellár: be kell tartani a törvényeket
(15:40) A törvényeket be kell tartani, ez egyaránt vonatkozik a dublini és a schengeni egyezményre, az emberi jogi és a menekültjogi előírásokra – reagált Werner Faymann osztrák kancellár csütörtökön kiadott közleményében Orbán Viktor Ausztriára vonatkozó nyilatkozatára. A magyar kormányfő a brüsszeli uniós csúcstalálkozó után úgy nyilatkozott, hogy a találkozón az osztrák kancellár egyértelműen azt mondta a migránsokkal kapcsolatban, „ha csak kerítéssel tudjuk őket megállítani, akkor inkább engedjük őket”. A kormányfő hozzátette: „ezt kell majd megfontolnunk”.
EPA/STEPHANIE LECOCQ
Az osztrák kancellár közleményében egyúttal ismét bírálta a magyar-szerb határszakaszra épített kerítést, amely szerinte ugyan jogilag lehetséges, azonban nyilvánvalóan nem akadályozza meg a menekültek Magyarországra való bejutását. Mióta szeptember közepén elkészült a kerítés, 60 ezer ember érkezett Magyarországon keresztül Ausztriába – olvasható a közleményben, amelyben a kancellár kitért arra is, hogy a dublini egyezmény továbbfejlesztésére azért van szükség, hogy az országok a gyakorlatban is végre tudják azt hajtani.
A szlovén határnál is készül a drótakadály
(15:30) A magyar-szlovén határszakaszon is megkezdődött a gyorstelepítésű drótakadály elhelyezése – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. A Tornyiszentmiklós-Pince határátkelőnél, az M70-es autóút és a szlovén A5-ös autópálya csatlakozásánál, illetve az attól néhány száz méterre lévő régi közúti átkelőhelynél a rendőrség és a honvédség is tevékenykedik. A helyszínen vannak az utak oldalára állítva a kerekeken mozgatható acélkapuk, a katonák a pengésdrótot húzzák ki a zöldterületen, háromsoros elrendezésben.
Nem bontják le a román-szerb határ mellé felépített sátortáborokat
(15:10) A román hatóságok a vasárnap kezdődött gyakorlat lejárta után sem bontják le a román-szerb államhatár közelébe felépített két sátortábort – közölte a Digi 24 hírtelevízió. A televíziónak Nagykomlós község polgármestere nyilatkozta, hogy a községhez tartozó Kunszőlősön felállított tábor a helyén marad arra az esetre, ha Románia felé is elindul a bevándorlók áradata.
Lázár: ha Ausztria mást akar, viselnie kell a következményeket
(14:40) A magyar tapasztalat szerint a schengeni külső határ megvédhető, de ha Ausztria mást akar, akkor viselnie kell a következményeket – mondta Lázár János sajtótájékoztatóján.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra reagált, hogy a szerdai rendkívüli uniós csúcson Werner Faymann osztrák kancellár azt hangoztatta, ha a kerítés az ára a bevándorlók megállításának, akkor Magyarország inkább engedje át őket. A tárcavezető veszélyesnek minősítette ezt a kijelentést, utalva arra, hogy akár 30-40 ezer ember is lehet a horvát és magyar határnál. Hozzátette: a kormány mérlegeli a kancellár felvetését.
Zágráb nem enged a határzárból
(14.13) Napok óta azt kérjük Szerbiától, hogy ne árasszon el bennünket migránsokkal, amíg nem történik változás, Zágráb nem enged a szerb-horvát határzárból – közölte Zoran Milanovic horvát miniszterelnök. Kilencezer illegális bevándorló túl sok egy napra, ezen változtatni kell – mondta. „Vagy küldjék őket Magyarországra, vagy tartsák őket Szerbiában” – tette hozzá.
EPA/DANIEL KASAP
Renzi: a migráció végre közös európai kérdés
(13: 58)Brüsszelben a szolidáris Európa győzött: most mindannyian azon dolgozzunk, hogy ez megvalósuljon – kommentálta az olasz miniszterelnök csütörtöki Facebook-bejegyzésében az uniós országok állam-, illetve kormányfői rendkívüli menekültügyi tanácskozásának eredményeit. Matteo Renzi azt írta: hat hónap és három európai csúcs kellett hozzá, de most „végre elmondhatjuk, hogy a migráció európai kérdéssé vált, minden szinten”. Az olasz miniszterelnök szerint a tanácskozás győzelem azok számára, akik Itáliához hasonlóan a kezdetektől közös európai bevándorlási politikát szorgalmaztak, „nem rövidlátó és egoista nemzeti bezárkózást”.
Tóbiás: Orbán felismerte
(13:50) Az MSZP szerint a miniszterelnök felismerte, hogy csak Európával közösen lehet megoldani a menekültválságot. Tóbiás József pártelnök az éjjeli brüsszeli csúcsot értékelve úgy vélekedett: Orbán Viktor ma már azt képviseli, amit a szocialisták az elmúlt hónapokban megfogalmaztak. Az ellenzéki politikus üdvözölte, hogy az Unió elkülönített egymilliárd eurónyi pluszforrást a menekültválság kezelésére.
Tavasszal új bevándorlási hullámra számít a cseh belügyér
(13:32) A menekültkvóták nem oldanak meg semmit, Európának fel kell készülnie, hogy jövő tavasszal új migrációs hullám jöhet – jelentette ki a cseh belügyminiszter a prágai képviselőház európai ügyekkel foglalkozó bizottságának ülésén. Európa zsákutcába indult, az idő ezt meg fogja mutatni – mondta Milan Chovanec az európai uniós belügyminiszterek keddi döntésére hivatkozva. Martin Stropnicky védelmi miniszter tegnap este felajánlotta Csehország segítségét Magyarországnak a schengeni határ őrzéséhez. A cseh hírügynökség úgy értesült, hogy Prága a határ őrzésre szolgáló eszközök kiküldését mérlegeli a megfelelő katonai személyzettel együtt.
Szerb miniszterelnök: az őrültségre nem lehet válaszolni
(13:20) Szerbia nem reagál a horvát kormány legutóbbi lépéseire, arra, hogy nem engedik be a szerbiai rendszámú járműveket Horvátországba – közölte a szerb miniszterelnök, aki szerint „a gazdasági intézkedésekre lehet válaszolni, de az őrültségre nem”. Aleksandar Vucic a B92 televízió műsorában úgy fogalmazott, „azt hittük, már régen elmúlt az az idő, amikor az autóbuszra felszállva bárki azt mondhatta, hogy te, te és te, nem mehetsz tovább”. Leszögezte: a horvát állampolgárokat és a horvát járműveket is beengedik Szerbiába.
A Szerbia és Horvátország közötti határállomás szerbiai oldalát őrzik szerb rendőrök a Belgrádtól mintegy 100 kilométerre nyugatra fekvő Batrovcinál 2015. szeptember 24-én (MTI/AP/Darko Vojinovic)
Magyar Levente: az országnak helye van az EU-ban
(13:04) A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára szerint Magyarországot nem európai bürokraták engedték be az EU-ba, hanem a magyar emberek teljesítménye és történelme miatt ott a helye. Magyar Levente arra reagált, hogy Javier Solana volt NATO-főtitkár, korábbi uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerdán egy sajtónyilvános eszmecserét követően újságírói kérdésre megjegyzést tett a magyar kormány migrációs politikájára.
Horvát kormányfő: Zágráb nem enged
(12:56) Napok óta azt kérjük Szerbiától, hogy ne árasszon el bennünket migránsokkal, amíg nem történik változás, Zágráb nem enged a szerb-horvát határzárból – közölte horvát miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatóján. Kilencezer illegális bevándorló túl sok egy napra, ezen változtatni kell – mondta. „Vagy küldjék őket Magyarországra, vagy tartsák Szerbiában – tette hozzá Zoran Milanovic.
Szerb külügy: a horvát határon történő események a fasiszta időket idézik
(12:50) Tiltakozó jegyzéket küldött a szerb külügyminisztérium a belgrádi horvát nagykövetségnek, amelyben elítélte, hogy horvát tilalom miatt a szerb állampolgárok, illetve a szerb rendszámú járművek nem léphetik át a határt. A belgrádi külügyminisztérium közlése szerint Horvátország ezzel az intézkedéssel súlyosan sérti az olyan nemzetközi szervezetek alapelveit, amelyeknek tagja, a jegyzék az intézkedést a második világháború idején fennálló fasiszta Független Horvát Állam intézkedéseihez hasonlítja. A szerb kormány azt kéri a horvát szervektől, hogy azonnal hagyjanak fel ezzel a gyakorlattal.
Nézőpont: a nagy többség ellenzi az illegális bevándorlást
(12:40) Egy felmérés szerint a magyarok 87 százaléka ellenzi az illegális bevándorlást. A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a legtöbben gazdasági okokra és terrorveszélyre hivatkozva utasítják el a migrációt. A szerb-magyar határzárat a megkérdezettek valamivel több mint fele támogatta. A ténylegesen háború elől menekülőket azonban az emberek 65 százaléka befogadná. A felmérés a Heti Válasz megbízásából, ezer ember telefonos megkérdezésével készült szeptember első felében.
Kétezren Nickelsdorfban
(12:34) Beremendre tíz busz érkezett az elmúlt órákban, innét szállítják a migránsokat Magyarbólyba a vasútállomásra, ahonnét vonattal indulhatnak az osztrák határ felé. Hegyeshalomra folyamatosan érkeznek a migránsok, ma még két szerelvényt várnak, ezeken úgy 1500 embert szállítanak az osztrák-magyar határhoz. Nickelsdorfban jelenleg mintegy kétezren várakoznak. Az osztrák hatóságok 40-50-fős csoportokban szállítják fel a migránsokat a buszokra és viszik tovább Ausztria különböző pontjaira.
Eurómilliókban mérhető károkat hoz a horvát-szerb határzár
(12:30) A horvát-szerb határ lezárása a teherforgalom elől naponta körülbelül egymillió eurós kárt okoz mindkét országnak – írta egy szerb lap saját becslése alapján. Legalább 150 olyan horvátországi vállalat van, amely Szerbia területén is értékesíti termékeit – közöttük több mint húsznak szerbiai leányvállalata is van -, és legalább ennyi szerbiai cég szállít árut a szomszédos balkáni országba – derül ki a Vecernje Novosti cikkéből.
Megint meghalt egy migráns a Csalagútban
(12:26) Életét vesztette egy kiskorú a Nagy-Britanniát Franciaországgal összekötő Csatorna-alagút közelében a franciaországi Calais-nál: elütötte egy tehervonat, amikor megpróbált átjutni Angliába. Hivatalos adatok szerint június 26. óta ez volt a tizenegyedik alkalom, hogy egy migráns az alagútban baleset vagy áramütés miatt meghalt.
Merkel állandó menekültelosztási rendszert sürget
(12:15) A német kancellár Berlinben, a törvényhozás alsóházában a válság megoldásához szükséges tennivalók közé sorolta a kiváltó okok kezelését és az uniós külső határok védelmét. Hangsúlyozta, hogy emberhez méltó körülményeket kell kialakítani a menekülttáborokban, fel kell gyorsítani a menekültügyi eljárásokat – ezzel együtt a menedékjogra nem jogosultak kiutasítását -, a védelemre szorulókat pedig integrálni kell. Mindehhez együttműködésre van szükség az Egyesült Államokkal, Oroszországgal és a Közel-Kelettel – jelentette ki a német kancellár.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Angela Merkel német kancellár beszélget az uniós tagállamok állam- és kormányfőinek a migránsválság ügyében összehívott rendkívüli csúcstalálkozóján Brüsszelben 2015. szeptember 23-án. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Tegnap jöttek a legtöbben
(11:55) Rekordszámú migráns érkezett tegnap: több mint 10 ezren lépték át illegálisan a határt egyetlen nap alatt – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság. A többség a horvát-magyar határszakaszon érte el az országot, Szerbia felől mindössze 102-en érkeztek. A szigorúbb jogszabályok szeptember 15-ei bevezetése óta 190 migráns ellen indult büntetőeljárás.
Megérkezett az első csoport Zákányra
(11:45) Délelőtt egy mintegy ezerfős migránscsoport érkezett Horvátországból a zöldhatáron át Zákányba. Az őket továbbszállító vonatról az ajtózárás után jó tíz perccel két 20-30 év körüli férfit leszállítottak, megbilincseltek és elvittek a rendőrök, hogy miért, egyelőre nem tudni – számolt be az M1. A kilenc óra előtt a horvát-magyar határhoz vonattal szállított, majd onnan a zöldhatáron át érkezett mintegy 1500 migránst a rendőrök százas csoportokban kísérték a vasútállomásra, majd hozzávetőleg egy óra alatt fel is szállították őket a vonatra, amellyel valamelyik gyűjtőpontra viszik őket.
Zöldhatáron érkezett migránsok Zákányban
Rés a pajzson?
(11:25) Amíg nem nyitják meg a szerb-magyar határt Horgosnál a bevándorlók előtt, addig Horvátország területére nem léphetnek be szerb rendszámú járművek – jelentette ki a horvát belügyminiszter Opatovacon. Ranko Osojic nem részletezte, hogy Zágráb megtorló lépése csak a szerb-horvát határszakaszra vonatkozik-e, vagy Horvátország minden határára. Az M1 helyszínen tartózkodó tudósítója ugyanakkor azt tapasztalta, hogy Tovarniknál megnyitották a szerb-horvát határátkelőt a személyforgalom előtt, és szerb rendszámtáblával is belépnek gépkocsik Horvátországba.
Vona: Brüsszelben nem történt érdemi előrelépés
(11:29) A Jobbik elnöke nem látja, hogy érdemi előrelépés történt volna az éjszakai brüsszeli csúcson. Vona Gábor a Kossuth Rádió reggeli műsorában ismét elfogadhatatlannak nevezte a migránsok kvóta szerinti elosztását, és népszavazást szeretne a kérdésről. Külön kiemelte a szlovák miniszterelnök bejelentését; Robert Fico ugyanis jelezte, hogy megtámadja az Európai Unió luxemburgi bíróságán az uniós belügyminiszterek többsége által jóváhagyott, kötelező elosztást előíró tervet.
Tízbusznyi migráns érkezett Beremendre
(11:25) Tíz busszal mintegy 500 illegális bevándorlót vittek a horvát hatóságok a letenyei határátkelőre délelőtt, akárcsak tegnap – jelentette az MTI. Az értesülés szerint a buszokat a magyar rendőrök ezúttal is egyesével engedik a Letenye-Muracsány autópálya-átkelőhöz, ahol aztán magyar járművekre szállítják át az utasokat, miközben kikérdezik őket a származási helyükről. Az csak később derül ki, hogy melyik regisztrációs pontra viszik tovább a migránsokat, akiket addig a Magyar Vöröskereszt munkatársai látnak el vízzel és élelemmel.
Horvát buszokkal érkezett migránsok gyalogolnak az őket elszállító magyar autóbuszokhoz a magyar-horvát határon, a beremendi határátkelőhelyen 2015. szeptember 23-án. MTI Fotó: Balogh Zoltán
Tízbusznyi migráns érkezett Letenyére
(10: 50) Délelőtt tíz busszal mintegy 500 illegális bevándorlót szállítottak a horvát hatóságok a letenyei határátkelőre. A járműveket a magyar rendőrök egyesével engedik a Letenye-Muracsány (Gorican) autópálya-átkelőhöz, és magyar buszokra szállítják át az utasokat, miközben a származási helyükről is kikérdezik őket. A most érkezettek nagy valószínűséggel az opatovaci menekülttáborból jöttek.
Szijjártó: Schengen megroppanása veszélybe sodorhatja az ország külgazdasági teljesítményét
(10:44) Ha a bevándorlási nyomás hatására a schengeni rendszer megreccsen,veszélybe kerülhet a magyar vállalatok külgazdasági teljesítménye – mondta a külgazdasági és külügyminiszter egy konferencián Budapesten. Az országhatárok ideiglenes lezárása jelentős tervezési problémát okozhat például a raktárkapacitás nélküli beszállító cégeknek, mivel a szállítási idő megsokszorozódhat – tette hozzá. Ha egyre többen bevezetik a belső határellenőrzést, a kamionok kilométeres sorokban állnak majd a határon, és Magyarországon működő nagy nemzetközi vállalatok ütemezési gondokkal kerülnek szembe – hívta fel a figyelmet.
Vádat emeltek az embercsempész ellen
(10:41) Embercsempész ellen emelt vádat a Szegedi Járási Ügyészség. A román gyanúsított a megbízóival abban állapodott meg, hogy három-négyszáz euró fejében a magyar-szerb határtól Ausztriába szállít migránsokat. Márciusban a férfi Röszkén beült egy kisteherautóba, majd Mórahalomnál belezsúfolt 30 határsértőt. A raktérben nem volt szellőzés, így már rövid idő alatt jelentkeztek az oxigénhiány első tünetei. A rendőrök fél óra elteltével állították meg a járművet és szabadították ki a migránsokat.
Feszül a horvát-szerb viszony
(10:16) Éjfélkor lejárt a horvát határzár feloldására adott belgrádi ultimátum. Ezt követően Szerbia megtiltotta horvát teherautók és horvát áruk belépését az ország területére. Erről a szerb belügyminiszter a Belgrádot Zágrábbal összekötő autópályán fekvő határátkelőhelyen tájékoztatta az újságírókat, az éjjel. Azt is hangsúlyozta, hogy Szerbia kész bármely pillanatban visszavonni az intézkedést. A Tanjug hírügynökség információi szerint a szerb tilalom életbe lépése óta a horvát hatóságok viszont nem engedélyezik a belépést Horvátország területére azoknak, akiknek szerb útlevelük van. A Szerbiából érkező személygépkocsikat és autóbuszokat visszafordították a határról.
Előzőleg már pattanásig feszült volt a helyzet a szerbek és a horvátok között. Korábban a horvát kormányfő azt kérte a szerbektől, hogy ne a szerb-horvát határra küldjék a buszokat, hanem újra Röszkéhez, hozzátéve azt is, hogy addig zárva tartják a közúti átkelőket a horvátok, amíg odamennek a szerb buszok. A szerbek viszont éjfélig adtak ultimátumot a határnyitásra. Horvátország továbbra is azt szeretné, ha Szerbia a magyar határ felé irányítaná a bevándorlókat. Erről az M1 zágrábi tudósítója beszélt. Arról viszont egyelőre nem tudni, hogy lesznek-e újabb horvát válaszlépések a szerb határzárra. Szerbia kész további intézkedésekre, ha Horvátország nem nyitja meg határait. Az M1 belgrádi tudósítója szerint a mostani gazdasági szankciót, jogi és politikai válaszlépések követhetik.
Orbán Viktor: a horvát-magyar kétoldalú kapcsolatnak kiválónak kellene lennie
(09:35) A horvát-magyar kétoldalú viszonynak kiválónak kellene lennie ahhoz képest, hogy az elmúlt időszakban mennyi energiát fektettünk bele – jelentette ki a magyar kormányfő horvát újságíróknak Brüsszelben. Horvát kollégája az EU-csúcs előtt a sajtónak még úgy nyilatkozott, „a magyar kerítést le kell rombolni”.
ORFK: szerdán több mint tízezer emberrel szemben intézkedtek
(08:50) Szerdán 10 046 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök, 102 emberrel a magyar-szerb, 9939-mal a magyar-horvát határszakaszon. Közokirat-hamisítás miatt 3 személyt fogtak el a rendőrök.
Szijjártó: nem bomlott meg a V4 egysége
(08:35) Nem bomlott meg a visegrádi országok egysége amiatt, hogy Lengyelország a belügyminiszterek keddi találkozóján megszavazta a kvótarendszert – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Szijjártó Péter közölte: a visegrádi országok szuverén államok különböző adottságokkal, így előfordulhat, hogy fontos kérdésekben nem azonosan döntenek. A hajnalban végetért brüsszeli csúcstalálkozóról szólva a miniszter azt mondta: a legfontosabb kérdésekről sikerült egyeztetni, de a legsürgetőbb most az, hogy az unió határain megállítsuk a bevándorlókat.
Nem bomlott meg a V4 egysége
(07:28) Németország összesen 550 albán bevándorlót toloncol ki október 2-ig – jelentette be a tiranai német nagykövetség. Berlin újsághirdetésekkel jelezte Albániában, hogy nem fogad be menedékkérőket az államból, mivel az nem minősül veszélyes országnak.
Folyamatos a forgalom Hegyeshalomnál
(06:40) Folyamatosan érkeztek és érkeznek a bevándorlók Hegyeshalomra, és rögtön mennek is tovább Ausztriában, ahol az M1 helyszíni tudósítója szerint egyre szervezettebben fogadják, látják el és utaztatják tovább őket. Az osztrák oldalon ismét katonai sátrakat vertek fel, így már senkinek nem kellett a szabadban éjszakáznia a 4-5 fokos hidegben. Reggel fél 7 után egy 1600-1800 embert szállító szerelvény futott be az állomásra.
Hárommilliós óra és egyéb bizalmas információk
(06:20) Hárommilliós karórával a kezén egy Dubaiban élő férfi volt az egyik, aki a bevándorlók között elvegyülve, lázadásra biztatta őket a Keletinél még szeptember elején – állítja egy önkéntes, aki sokszor kint dolgozott a pályaudvarnál. Fotókat is csatolt bizonyítékul. Azt mondja, azért jelentkezett az M1-nél, mert vállalhatatlannak tartja, hogy ilyen, tisztázatlan hátterű és múltú embereket kell segíteniük. Az M1 stábja további bizalmas információkat is kapott az önkéntestől arról, hogy kik, hogyan mozgatták és irányították a bevándorlókat, a magyar civilek, sőt politikai szervezetek hogyan, mivel segítették őket. Ezt a fél nyolcas híradóban láthatják majd.
Szerbia büntet
(06:04) Szerbia megtiltotta a Horvátországban regisztrált, illetve a horvát árut szállító teherautók belépését az ország területére, miután éjfélkor lejárt a határzár feloldására adott belgrádi ultimátum. Az ellenintézkedéseket Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter jelentette be a Belgrádot Zágrábbal összekötő autópályán fekvő határátkelőhelynél. A tárcavezető szerint ez a belgrádi kormányzati intézkedéscsomag első válasza Horvátország gazdasági agressziójára. A tilalom a személyforgalomra nem vonatkozik.
Nem volt elég elszántság
(05:50) Meg kell fontolnunk, átengedjük a migránsokat Ausztria és Németország felé – egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a hajnalban véget ért rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozó után. Előzőleg az osztrák kancellár azt mondta: ha hazánk csak kerítéssel tudja a bevándorlókat megállítani, akkor inkább engedje át őket. A magyar kormányfő elmondta, hogy hat javaslattal érkezett Brüsszelbe, de a legfontosabbról, a görög határ közös megvédéséről nem sikerült egyezségre jutni, így továbbra is jöhetnek az illegális migránsok Európa felé Görögországon át.
MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
A 6 pont
A magyar miniszterelnök a brüsszeli csúcs előtt Bajorországban ismertette javaslatait. Ilyen volt – a görög határ közösségi ellenőrzése mellett -, hogy még a Schengeni Övezeten kívül külön kell választani a menekülteket a gazdasági bevándorlóktól, valamint fel kell állítani a biztonságosnak tekintett országok közös uniós listáját. Emellett a kormányfő új pénzügyi források megteremtésére is javaslatot tett, és indítványozta kiemelt partnerség kialakítását azokkal az államokkal, amelyek nélkül nem lehet kezelni a helyzetet, külön megemlítve Törökországot, és azt is javasolta, hogy „Oroszországgal is gomboljuk újra a kabátot”. Hatodik pontként úgynevezett világkontingens létrehozására tett javaslatot annak érdekében, hogy a menekültválság kezelésében az egész világ részt vegyen.
Meg kell fontolnunk, hogy átengedjük a migránsokat Ausztria és Németország felé – erről beszélt Orbán Viktor a rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozó után, miután az osztrák kancellár azt mondta: ha csak kerítéssel tudjuk őket megállítani, akkor inkább engedjük őket. Orbán Viktor Brüsszelbe hat magyar javaslattal érkezett. A legfontosabbról, a görög határ közös megvédéséről nem sikerült megállapodni, így továbbra is jöhetnek az illegális migránsok Európa felé Görögországon át. A magyar miniszterelnök erről azt mondta: mem volt elég elszántság és bátorság.
Nem volt elég elszántság
(05:50) Meg kell fontolnunk, átengedjük a migránsokat Ausztria és Németország felé – egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a hajnalban véget ért rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozó után. Előzőleg az osztrák kancellár azt mondta: ha hazánk csak kerítéssel tudja a bevándorlókat megállítani, akkor inkább engedje át őket. A magyar kormányfő elmondta, hogy hat javaslattal érkezett Brüsszelbe, de a legfontosabbról, a görög határ közös megvédéséről nem sikerült egyezségre jutni, így továbbra is jöhetnek az illegális migránsok Európa felé Görögországon át.
MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
A 6 pont
A magyar miniszterelnök a brüsszeli csúcs előtt Bajorországban ismertette javaslatait. Ilyen volt – a görög határ közösségi ellenőrzése mellett -, hogy még a Schengeni Övezeten kívül külön kell választani a menekülteket a gazdasági bevándorlóktól, valamint fel kell állítani a biztonságosnak tekintett országok közös uniós listáját. Emellett a kormányfő új pénzügyi források megteremtésére is javaslatot tett, és indítványozta kiemelt partnerség kialakítását azokkal az államokkal, amelyek nélkül nem lehet kezelni a helyzetet, külön megemlítve Törökországot, és azt is javasolta, hogy „Oroszországgal is gomboljuk újra a kabátot”. Hatodik pontként úgynevezett világkontingens létrehozására tett javaslatot annak érdekében, hogy a menekültválság kezelésében az egész világ részt vegyen.