forrás: BZI/hirado.hu

A világ egyik vezető információs és kommunikációs technológiai óriásának elnöke bejelentette, hogy a túlvilág projekt elindult. És nem hívtak orvost a beszéde után.

Egy olyan világ közeli eljövetelére készül a Huawei, amelyben az emberek örökké élnek, meghalt rokonainkkal a számítógépeken társaloghatnak, és a robotok megpróbálják majd legyilkolni az egész emberiséget. Vadul hangzik, de mégis Kevin Ho, az ázsiai szupercég egyik elnöke mondta, ráadásul nagy nyilvánosság előtt, a CES Asia-n, a világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai kiállításának ázsiai testvérrendezvényén. És tényleg nem kiáltottak orvosért.

Azt mondta Kevin Ho, hogy emlékezzünk az ismert sci-fi filmek jóslataira, leginkább a Mátrixra. Ezeknek a technológiáit akarja a Huawei a valóságba átültetni: az elnök a jövőbeni tendenciákra üzleti ötletekként gondol.

– Éhség, szegénység, betegség és halál nem lesz probléma 25 év múlva – közölte Ho. – Hiszen adott lesz a számítástechnikai kapacitás, hogy a fizikai valóságból a digitális valóságba költözzünk.

Szerinte a közeljövőben a gyerekek olyan egyszerű csevegőalkalmazások, mint a WeChat (Keleten rendkívül népszerű üzenetküldő, olyan, mint mondjuk a Messenger, a Hangouts) segítségével már meghalt nagyszüleikkel társaloghatnak, hiszen az emberi tudat letölthető lesz a számítógépekre. Lesz akkora tárkapacitása is a Huaweinek, ami képesség teszi a céget a feladat ellátására.

(Itt jegyezzük meg, hogy a kínai óriás főként távközlési hálózatok kiépítésével, kommunikációs eszközök gyártásával foglalkozik. Termékeit és szolgáltatásait több mint 140 országban a világ népességének közel harmada használja. A vállalat 21 kutatás-fejlesztési központot működtet világszerte, többek között az Egyesült Államokban, Németországban, Svédországban, Oroszországban, Indiában és Kínában. És Magyarországon.)

Nem viccelünk: a túlvilággal segít társalogni a Huawei
Árnyalakok a Huawei standjánál a CES Asia 2016 kiállításon (Fotó: Reuters/Aly Song)

Ho emlékeztette a hallgatóságot egy jelenetre a Mátrixból, amelyben az egyik szereplő egyszerűen letölti az agyába egy helikopter vezetési ismereteit.

– Az ilyen mennyiségű adat letöltése még meghaladja a jelenlegi lehetőségeket – mondta, és hozzátette. – Tehát a jövőben a tárolókapacitásnak át kell lépnie a 15 ezer zettabyte-t. (Összehasonlításképpen: 2014-benaz eddigi internetes adatforgalom 4,4 zettabyte (ZB) volt.)

Az elnök meredek elképzelései nem teljesen idegenek a Szilícium-völgy high-tech cégei előtt: a Google is megvitatta már az emberiség utáni társadalom kérdéseit; Peter Thiel, a neves kockázati tőkés is szóba hozott egyfajta halhatatlanságot; Elon Musk, a SpaceX alapítója az emberiséget más bolygókra kívánja telepíteni.

De azért az még nem fordult elő, hogy egy kínai óriásvállalat az emberi faj nem materiális túlélési lehetőségeivel, mint termékvonallal foglalkozzon. Kevin Ho egyéb olyan sci-fi ösztönözte példákat is említett, amelyek igazán szürreális jövőképeket vetítettek elő. Reális helyzetnek nevezte, hogy a mesterséges intelligenciával rendelkező lények (gépek) – letöltve és megemésztve minden információt – támadást indítanak majd az emberiség ellen és megpróbálnak elpusztítani bennünket.

Ezért van szükségünk jobb biztonsági technológiákra, mondta.

„Hitelesítés, jobb technikai védelem és távoli elhárítás: ezekre van szükségünk. Mindezeken most dolgozunk.”