Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Nem valami jó hírek, még ha elméleti síkon is..

Nem valami jó hírek, még ha elméleti síkon is..

20200214naprendszer nasa2

Egy apró változás elpusztíthatja a Földet és az összes bolygót

Tudományos szimulációk azt sugallják, hogy a külső bolygók mozgásának parányi megzavarása a Naprendszer teljes pusztulásához vezethet.

Mennyire stabil a Naprendszer? Emberi és történelmi viszonylatban meglehetősen stabil, de a kis gravitációs változások drámai hatásokat okozhatnak a közreműködő erők kaotikus és összetett természete miatt. Két kutató most azt vizsgálta, hogy mennyire könnyen megzavarható a Naprendszer törékeny egyensúlya. A válasz egyszerre lenyűgöző és félelmetes.

AHHOZ, HOGY A NAPRENDSZERBEN VALÓBAN ROSSZUL ALAKULJANAK A DOLGOK, ELÉG LENNE, HA A NEPTUNUSZ ÉS A NAP KÖZÖTTI ÁTLAGOS TÁVOLSÁG 0,1 SZÁZALÉKKAL VÁLTOZNA. EZ TÍZSZERESÉRE NÖVELNÉ A NAPRENDSZER ÖSSZEOMLÁSÁNAK ESÉLYÉT.

A Naprendszer bolygói. FORRÁS: NASA

A gyenge pont: Merkúr

A Naprendszer instabilitásának egyik lehetséges kiindulópontja a legkisebb bolygó, a Merkúr. A Merkúr perihéliuma – vagyis a bolygó Nap körüli pályájának legközelebbi pontja – 1000 évente körülbelül 1,5 fokot mozog, ami nagyon közel áll a Jupiteréhez.

HA A KETTŐ SZINKRONBA KERÜLNE, AKKOR EGY SZÁZALÉK LENNE AZ ESÉLYE ANNAK, HOGY A MERKÚR KIKERÜLNE A PÁLYÁJÁRÓL, ÉS AZ ELKÖVETKEZŐ HÁROM-NÉGYMILLIÁRD ÉV SORÁN VAGY KILÖKŐDNE A NAPRENDSZERBŐL, VAGY ÜTKÖZŐPÁLYÁRA KERÜLNE A VÉNUSSZAL, A NAPPAL VAGY AKÁR A FÖLDDEL.

A Messenger űrszonda megközelíti a Merkúrt ( művészi illusztráció)FORRÁS: WKIMEDIA COMMONS / HURRICANE DEVON

Mi történne, ha egy idegen csillag túl közel kerülne?

Léteznek tényezők, amik ilyen instabilitást hozhatnak létre, és így összezavarják a Naprendszert. Ha a tudósok elképzelése szerint egy elhaladó csillag túlságosan közel kerülne hozzánk, azt a Naphoz nagyon közel keringő Merkúr ugyan nem érezné meg, de a Neptunusz igen, és ez a zavaró hatás futótűzként terjedne szét a Naprendszerben.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Egy 0,1 százalékos perturbáció – amely a Neptunusz fél nagytengelyének 4,5 millió kilométeres változásával egyenértékű – hatása mindössze 20 millió év alatt terjedne át a Földre és a Marsra. Egy 10 százalékos perturbáció pedig egyenesen katasztrófát jelentene számunkra és a vörös bolygó számára.

Mi az a perturbáció?

A perturbáció a bolygók, üstökösök mozgásában más égitestek gravitációjának következtében jelentkező zavaró hatás.

Neptunusz. FORRÁS:W.M. KECK OBSERVATORY

Szimulációk végzetes kimenetelei

A kutatócsoport 2880 szimulációt futtatott le, amelyek közül 960 esetében a perturbációk túl kicsik voltak ahhoz, hogy mérhetőek legyenek. Ezek közül négyben a Merkúr mégis nekiütközött a Vénusznak. A többi 1 920 modell nem mindegyike tartogat halált és pusztulást, de akad 26 szimuláció, amelynek végén óriási káosz bontakozik ki; a Merkúr és a Vénusz ütközik, a Föld és a Mars egymásnak csapódik, és akad olyan modell is, amelyben az Uránusz, a Neptunusz vagy a Merkúr teljesen kirepül a Naprendszerből.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Szerencsére a kutatócsoport becslése szerint elhanyagolható az esélye annak, hogy a következő 100 milliárd évben egy idegen csillag a Naprendszer közelébe férkőzzön és itt hatalmas, drámai változásokat okozzon. Sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a Föld létét fenyegető veszély a Naprendszeren belülről érkezzen.

A teljes tanulmány itt érhető el.

origo

Hirmagazin.eu

ElőzőÚjabb háború törhet ki Európában
KövetkezőBejelentette a kormány: télen már termelhet az első kút a békési gázmezőn
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás