Egy apró változás elpusztíthatja a Földet és az összes bolygót
Tudományos szimulációk azt sugallják, hogy a külső bolygók mozgásának parányi megzavarása a Naprendszer teljes pusztulásához vezethet.
Mennyire stabil a Naprendszer? Emberi és történelmi viszonylatban meglehetősen stabil, de a kis gravitációs változások drámai hatásokat okozhatnak a közreműködő erők kaotikus és összetett természete miatt. Két kutató most azt vizsgálta, hogy mennyire könnyen megzavarható a Naprendszer törékeny egyensúlya. A válasz egyszerre lenyűgöző és félelmetes.
AHHOZ, HOGY A NAPRENDSZERBEN VALÓBAN ROSSZUL ALAKULJANAK A DOLGOK, ELÉG LENNE, HA A NEPTUNUSZ ÉS A NAP KÖZÖTTI ÁTLAGOS TÁVOLSÁG 0,1 SZÁZALÉKKAL VÁLTOZNA. EZ TÍZSZERESÉRE NÖVELNÉ A NAPRENDSZER ÖSSZEOMLÁSÁNAK ESÉLYÉT.
A gyenge pont: Merkúr
A Naprendszer instabilitásának egyik lehetséges kiindulópontja a legkisebb bolygó, a Merkúr. A Merkúr perihéliuma – vagyis a bolygó Nap körüli pályájának legközelebbi pontja – 1000 évente körülbelül 1,5 fokot mozog, ami nagyon közel áll a Jupiteréhez.
HA A KETTŐ SZINKRONBA KERÜLNE, AKKOR EGY SZÁZALÉK LENNE AZ ESÉLYE ANNAK, HOGY A MERKÚR KIKERÜLNE A PÁLYÁJÁRÓL, ÉS AZ ELKÖVETKEZŐ HÁROM-NÉGYMILLIÁRD ÉV SORÁN VAGY KILÖKŐDNE A NAPRENDSZERBŐL, VAGY ÜTKÖZŐPÁLYÁRA KERÜLNE A VÉNUSSZAL, A NAPPAL VAGY AKÁR A FÖLDDEL.
Mi történne, ha egy idegen csillag túl közel kerülne?
Léteznek tényezők, amik ilyen instabilitást hozhatnak létre, és így összezavarják a Naprendszert. Ha a tudósok elképzelése szerint egy elhaladó csillag túlságosan közel kerülne hozzánk, azt a Naphoz nagyon közel keringő Merkúr ugyan nem érezné meg, de a Neptunusz igen, és ez a zavaró hatás futótűzként terjedne szét a Naprendszerben.
Egy 0,1 százalékos perturbáció – amely a Neptunusz fél nagytengelyének 4,5 millió kilométeres változásával egyenértékű – hatása mindössze 20 millió év alatt terjedne át a Földre és a Marsra. Egy 10 százalékos perturbáció pedig egyenesen katasztrófát jelentene számunkra és a vörös bolygó számára.
Mi az a perturbáció?
A perturbáció a bolygók, üstökösök mozgásában más égitestek gravitációjának következtében jelentkező zavaró hatás.
Szimulációk végzetes kimenetelei
A kutatócsoport 2880 szimulációt futtatott le, amelyek közül 960 esetében a perturbációk túl kicsik voltak ahhoz, hogy mérhetőek legyenek. Ezek közül négyben a Merkúr mégis nekiütközött a Vénusznak. A többi 1 920 modell nem mindegyike tartogat halált és pusztulást, de akad 26 szimuláció, amelynek végén óriási káosz bontakozik ki; a Merkúr és a Vénusz ütközik, a Föld és a Mars egymásnak csapódik, és akad olyan modell is, amelyben az Uránusz, a Neptunusz vagy a Merkúr teljesen kirepül a Naprendszerből.
Szerencsére a kutatócsoport becslése szerint elhanyagolható az esélye annak, hogy a következő 100 milliárd évben egy idegen csillag a Naprendszer közelébe férkőzzön és itt hatalmas, drámai változásokat okozzon. Sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a Föld létét fenyegető veszély a Naprendszeren belülről érkezzen.
A teljes tanulmány itt érhető el.
origo