Megvizsgáltak egy Földhöz hasonlító égitestet.
A NASA legújabb csúcsteleszkópja, a James Webb segítségével most közelebbről is megnéztek egy olyan Naprendszerünkön kívüli bolygót, amely a Földre hasonlít. A Trappist–1 néven nyilvántartott csillag körül keringő égitestet még 2016-ban fedezte fel a Spitzer űrtávcső, de eddig nem volt mód alaposabban szemügyre venni.
Ez a csillagrendszer nagyjából 40 fényévre van tőlünk, tehát csillagászati mértékkel mérve meglehetősen közeli – olvasható a Lad Bible ismeretterjesztő oldalon. Megvizsgált bolygója összetételét tekintve Föld-szerű, és nagyjából akkora is, mint a mi planétánk. A mostani kutatás azért úttörő jelentőségű, mivel első alkalommal sikerült észlelni egy Naprendszeren kívüli bolygóról érkező fényt. Bár a Trappist–1 egy kicsi és hűvös vörös törpe, mégis körülbelül négyszer annyi energiát kap tőle, mint a Föld a Naptól. Ez elvben kedvező lehetne az élet kialakulásához, ám a többi detektált adat eléggé lelombozó: a bolygónak gyakorlatilag nincs légköre, felszínén pedig 232 Celsius-fok uralkodik, vagyis lehetetlen, hogy bármi is megéljen rajta.
A lényeg azonban az, hogy a James Webb-űrteleszkóp új mérési módszerével immár jó eséllyel eldönthető egy bolygóról, hogy lakható-e vagy sem. A tudósok nagy reményeket fűznek a NASA új „játékszeréhez”: ki tudja, mikor akadnak a segítségével a földönkívüli élet nyomaira valahol a világűrben.