Home Főhírek Külföld Nem üzleti befektetésként veszi meg 44 milliárd dollárért a Twittert Elon Musk,...

Nem üzleti befektetésként veszi meg 44 milliárd dollárért a Twittert Elon Musk, már csak azért sem, mert a tranzakció után ki akarja azt vezetni a tőzsdéről ..

Bár a hatóságoknak még jóvá kell hagynia, a tranzakció nagy valószínűséggel végbe fog menni

Pontosan nem tudni, hogy Elon Musk számára miért fontos a Twitter felvásárlása, de a pályafutását és a kommunikációját elnézve arra lehet következtetni, hogy a szándéka mögött valóban az állhat, hogy a világ legfontosabb hírplatformján a véleménynyilvánítás szabadságának az értékeit megőrizze, amire úgy lehet képes, ha közbelép, felvásárolja a céget, majd végrehajt néhány változtatást.

Az biztos – tekintve a Twitter pénzügyi hátterét –, hogy üzleti szempontból a tranzakció Elon Musknak nem egy jó befektetés, amit a nemrégiben kijött negyedéve adatok is alátámasztanak, hiszen az árbevételeik ismét elmaradtak a várakozásoktól.

A cég mindig is küzdött az üzleti modelljével, hogy hogyan tudna sok pénzt csinálni, amiben például a Facebook finoman szólva is „utcahosszal” körözi évek óta. Nem egy jó pénzügyi döntés tehát a Twittert megvásárolni, pláne nem kivezetni a tőzsdéről, így tényleg arról lehet szó, hogy

a világ leggazdagabb embere itt egy egyfajta értékalapú missziót próbál végrehajtani, aminek persze megvannak a maga kockázatai.

Az Elon Musk által belebegtetett változásokat illetően egyrészt nem mindig világos, hogy amiket posztol, azokat komolyan is gondolja, másrészt voltak már olyan ígéretei is, amiket ha nem is feltétlen szegett meg, de azért időben nagyon kitolódtak, gondolva például a Teslák önvezető rendszerének aktiválására. Tehát nem tudni, hogy a Twitter esetében be fogja-e tudni tartani, vagy be akarja-e majd tartani, amiket posztolt.

Komoly kockázatot rejt, hogy minden egy ember kezében összpontosul, és ha Elon Musk – kis túlzással – bal lábbal kel, az árthat a cégnek, illetve a felhasználóknak.

Ha mégis be fogja tudni tartani az ígéreteit, akkor azok közül a legfontosabb, hogy a moderálásból alaposan vissza fog venni, amiből a felhasználók azt érzékelhetik majd, hogy számos olyan üzenet térhet vissza a platformra, ami lehet, hogy sokak számára sértő, akár megtévesztő is lehet, Musk szerint viszont a véleménynyilvánítás szabadságába belefér.

728x90 100

A másik fő ígérete, hogy az úgynevezett botokat (robotokat, algoritmusokat) jobban ki fogják gyomlálni a rendszerből, ami a korábbi vezetésnek is az érdekében állhatott, még ha nem is értek el ezen a téren áttörő sikert. Ha sikerül, a felhasználók talán kevesebb „zajt” tapasztalhatnak a Twitteren.

Szakértő szerint, ha minden jól meg, hogy a tulajdonosváltás szeptember-októberre valósulhat meg minden szempontból.

Ígéretek kontra szabályok
Elon Musk több ígéretet is tett a Twitterrel kapcsolatban.
1.) Kiszűrné a chatbotokat, vagyis a mesterséges intelligencia révén egyre okosabb algoritmusok alapján működő, embernek is vélhető robotok rosszindulatú spamjeit.
2.) Igazolnia kellene minden felhasználónak a személyazonosságát: vége lenne az anonimitásnak a Twitteren, valamilyen valós azonosítót kérne a rendszer regisztrációkor.
3.) Nyilvánossá és nyílt forráskódúvá tenné azt az algoritmust, amely az egyes bejegyzések rangsorolását és más felhasználóknak való megjelenítését (vagy épp elrejtését) végzi a rendszerben. Tényleges véleményszabadságot ígér, moderálás nélkül.
Az Index ezekkel kapcsolatban megjegyzi, hogy az EU-ban eleve törvényi előírás lesz hamarosan a robotok szűrése és a bejegyzések értékelésére, terjesztésére használt algoritmus nyitottá tétele. A moderálás is törvényi előírás Európában, és az utóbbi idők fejleményei alapján várhatóan az USA-ban is az lesz hamarosan.
Nyitókép: Christian Marquardt – Pool/Getty Images
Szakértő: Faluvégi Balázs  a Portfolió elemzője;
infostart
Hirmagazin.eu
ElőzőOrbán Viktor javaslatára leváltják az egyik államtitkárt
KövetkezőFigyelmeztetés: Sürgősen ellenőrizze a személyi okmányait!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás