Home Életmód Életmód hírek Nem tűnt el se a paraszolvencia, sem a borravaló..

Nem tűnt el se a paraszolvencia, sem a borravaló..

Illusztráció. Román étterem. foter

Továbbra is adunk borravalót, csak máshogy

A magyarok még az elszabaduló infláció ellenére is adnak borravalót, de már nem ugyanabban a formában, mint eddig, írja a napi.hu

A rekordinfláció, egekbe szökő árak és a recesszió sem tudja megtörni a magyarok jattolási kedvét – írja a Forbes.

A szakértők szerint szó nincs a borravaló haláláról, hiszen csak a formája alakul át a digitális fizetési megoldások egyre nagyobb népszerűségével, valamint a visszaszoruló fekete- és szürkegazdasággal.

Szervizdíj a borravaló helyett

A hazai vendéglátóiparban a legtöbb helyen már tartalmazzák az árak a felszolgálásért járó díjat – mondta el Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

Az így befolyó összegeket a legtöbbször szétosztják a teljes személyzet között, így nemcsak a pincér kap a jattból, hanem például a konyhalány és a szakács is.

Ugyanakkor a szállodák is egyre gyakrabban vetik fel, hogy náluk is be kellene vezetni

– tette hozzá Flesch Tamás.

A szakmai szervezet vezetője szerint régebben elvárás volt, de ma is ugyanúgy örülnek a szolgáltatók a jattnak. A szocializmusból megmaradt nemzeti szokások miatt sokáig kötelezőnek érezték a magyarok, hogy borravalót adjanak, mára azonban ez nem elvárás az iparág vezető szakértőinek visszajelzései alapján.

Virtuálisan is jattolhatunk

A fiatalabb generációk körében ugyanakkor kezd kikopni a jattolás, ami annak is köszönhető, hogy ők főleg bankkártyával fizetnek – állítja Nagy Elek, a Főtaxi tulajdonosa.

A vendégeknek az éttermekben és az ételrendelő alkalmazásokban is van lehetőségünk borravalót beállítani. Utóbbinál csak a futárnak tudunk plusz pénzt adni, az étteremben dolgozóknak nem.

Mennyit adnak a magyarok?

  • A taxisoknál a fuvardíj 5-15 százalékának megfelelő borravalót adnak a Főtaxinál.
  • Az éttermekben Flesch Tamás szerint legalább 10 százalék, de akár 13 százalék is lehet a szervizdíj.
  • A Foodpandán 200, a Woltnál néhány száz forint volt az átlagos jatt. Néha előfordulnak kiugró esetek is, akár több tízezres összegekkel.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőBármikor bekövetkezhet a legrosszabb: eltűnhet a kávé az életünkből
KövetkezőMegszólalt a Siemens Paks 2-ről
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás