Home Főhírek Belföldi hírek Nem tévedtek: így dolgoztak a Buda-Cashnél

Nem tévedtek: így dolgoztak a Buda-Cashnél

2015 03 08 201711
Forrás: Vasárnapi újság/Kossuth Rádió | 2015. 03. 08. 11:51:49

A vizsgáló hatóságok szerint ahhoz, hogy a Buda-Cash több éven át végezhesse szabálytalanul a tevékenységét, a brókercégnél nagyon kifinomult – informatikát, könyvelést, adatbázisokat érintő – módszert kellett, hogy alkalmazzanak, és mindezt nagyon összehangoltan. Erről is beszélt a Kossuth Rádióban Binder István, a jegybank felügyeleti szóvivője.
Vizsgálatsorozatot folytat brókercégeknél a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Buda-Cash Brókerház Zrt-nél talált szabálytalanságok után. Előrehozott célvizsgálatokról van szó, a felügyeleti szerv arra kíváncsi, hogy a nyilvántartások, adatbázisok rendben vannak-e ezeknél a piaci szereplőknél – mondta a Vasárnapi újságban Binder István, a jegybank felügyeleti szóvivője.

Az MNB munkatársa emlékeztetett, hogy a Buda-Cashnél végzett vizsgálat tizenöt évnyi visszaélés-sorozat gyanúját vetette fel. Az ellenőrzést nyomozati eszközök nélkül végezték, egy új felügyeleti módszertan alapján. Utóbbi lényege, hogy míg korábban rengeteg adat érkezett a különböző hatóságokhoz, és főleg ezek elemzése folyt, kevesebb hangsúly esett a felügyeleti vizsgálatra. Most már az történik, hogy a listák beérkezése után a felügyelet kimegy a helyszínre, és a beküldött adatok alapján ellenőriznek. A listák alapján helyben kell adatokat generálni, analitikákat összeállítani, így ott már nem lehet hamisítani, trükközni.
Binder István, a jegybank felügyeleti szóvivője a Buda-Cash-ügyről – Vasárnapi újság

Mint Binder István mondta, az MNB a Buda-Cash tulajdonosi köréhez kötődő Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoport tagjainál (DRB) folytatott vizsgálatsorozatot, és ott figyelt fel arra, hogy a brókercég felé irányuló értékpapír-tranzakcióknál probléma lehet. A konkrét gyanú alapján indítottak előrehozott, átfogó vizsgálatot a Buda-Cashnél, ahol adott polcokról adott mappákat, adatbázisokat kértek le.

A cég ezekre a helyszíni kérdésekre február 23-án nem tudott válaszolni. Közbülső állomásként, a felügyelet a szervereken tárolt adatokat lementette, így nincs lehetőség azok utólagos módosítására. Miután nyilvánvalóvá vált, hogy a hatóság gyanúja beigazolódott, a Buda-Cash vezetői úgy döntöttek, hosszabban is beszélgetnének a felügyelettel.

Budapest, 2015. február 24. A Buda-Cash Brókerház Zrt. épülete Budapesten, a XI. kerületi Ménesi úton 2015. február 24-én. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több évtizedes visszaélés-sorozatot gyanít a Buda-Cash Brókerháznál, ezért azonnali hatállyal felfüggesztette működési engedélyét, és a brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) bankcsoporthoz tartozó négy banknál is korlátozó intézkedéseket, így a betétkifizetés 1 millió forintos korlátozását rendelte el. MTI Fotó: Sallmayer Gábor A Buda-Cash Brókerház Zrt. épülete Budapesten, a XI. kerületi Ménesi úton. Az MNB visszaélés-sorozatot gyanít a Buda-Cash Brókerháznál, ezért februárban azonnali hatállyal felfüggesztette működési engedélyét, és a brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) bankcsoporthoz tartozó négy banknál is korlátozó intézkedéseket, így a betétkifizetés 1 millió forintos korlátozását rendelte el.
MTI Fotó: Sallmayer Gábor

Binder István szerint nem arról van szó, hogy néhány beosztott ügynök félreütött egy-két nullát, vagy egyszerű, pénzügyi rendszeren belüli rossz kockázatfelmérés, rossz befektetési politika eredménye az, ami történt. A különböző vizsgáló hatóságok szerint ahhoz, hogy a Buda-Cash ilyen hosszú ideig végezhesse szabálytalanul a tevékenységét, a brókercégnél nagyon kifinomult – informatikát, könyvelést, adatbázisokat érintő – módszert kellett, hogy alkalmazzanak, és mindezt nagyon összehangoltan. A pénzügyi rendszer szabályaiból kilépve, itt már bűncselekmény a gyanú, ezért is kérte az MNB a nyomozó hatóság segítségét, ismeretlen tettes ellen tett feljelentésével – mondta a szóvivő.

Annak kapcsán, hogy a Buda-Cash után a Hungária Értékpapír Zrt-nél is szabálytalanságokat találtak, Binder István azt mondta, annyiban hasonló a két ügy, hogy utóbbi cégnél is az adatbázisokkal, nyilvántartásokkal voltak problémák. A Hungária Értékpapírnál, amelynél részleges korlátozás, illetve felfüggesztés történt, és néhány százmilliós lehet a hiány – ennek ellenőrzése még zajlik.

Fontos hír azonban, hogy a Hungária Értékpapírnál lévő vagyon a Buda-Cashnél kezeltnek a töredéke, ebből következően a szabálytalanság mértéke is jóval kisebb. További jó hír, hogy az előbbi cég nem kezel semmilyen banki vagy hitelintézeti pénzt.

A témában Vonnák Balázs, a MNB pénzügyi rendszer elemzésével foglalkozó igazgatóságának vezetője is nyilatkozott a Kossuth Rádiónak. A jegybank munkatársa azt mondta, a Buda-Cash-ügy nem veszélyezteti a pénzügyi rendszer stabilitását. A brókerház esetének tanulsága, hogy fokozottabb figyelmet kell fordítani az ilyen típusú pénzügyi vállalkozások működésének a kontrolljára. Nem csak azért, hogy ne tűnjenek el pénzek, hanem, hogy ne párologjon el az ügyfelek bizalma. Nem tenne ugyanis jót a gazdaságnak, ha mindenki a párnacihában tartaná a megtakarításait – tette hozzá az MNB igazgatója.

Exit mobile version
Megszakítás