Görögországban, Horvátországban, Boszniában és Szerbiában is egyre többen fertőződnek meg. Szerbiában olyan súlyos a helyzet, hogy csak a múlt héten hatan haltak meg. Itthon néhány napja azt közölte az országos tiszti főorvos, hogy már nincs járványveszély a nyugat-nílusi láz miatt.

Hétfőn a Weborvos szakportál írt arról, hogy az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint a vírus miatt 26-an meghaltak, s az áldozatok között két magyar van. Kép: ATV

Szerbiában a legtöbben Belgrádban betegedtek meg a nyugat-nílusi vírus okozta fertőzés miatt, de a dél-bácskai és dél-bánáti körzetben is jegyeztek fel eseteket. A vírust madarak hordozzák és a házi szúnyogok terjesztik. A betegség emberről emberre természetes úton azonban nem terjed. A vírus általában a tavaszi, csapadékos időszak után üti fel a fejét, akkor kel ki a legtöbb szúnyog.

Az első megbetegedésekről július második felében érkeztek a hírek, de szinte karácsonyig is előfordulhatnak fertőzések. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy azokon a területeken, ahol a vírus jelen van, a véradományok gyűjtését is fel kell függeszteni. Az érintetteket pedig egy hónapra ki kell zárni a véradók közül.

A nyugat-nílusi láz influenzához hasonló tünetekkel jár. Fejfájás, gyengeség, izomfájdalom, étvágytalanság, esetleg nyirokcsomó-megnagyobbodás, de bőrkiütés is megjelenhet. A legtöbben sokszor nem is tudják, hogy megfertőződtek.

A 60 év felettiek és például a HIV- és cukorbetegek a legveszélyeztetettebbek – kezdte Kemenesi Gábor virológus. – A legtöbb esetben tünetmentesen zajlik. Kép: Blikk

Rusvai Miklós virológus szerint a fertőzés az egészséges emberekre nem jelent komolyabb veszélyt, a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség azonban növelheti a kockázatot.

Romániában folyamatosan irtják a szúnyogokat, a vérszívók elleni védekezés ugyanis az egyik legjobb módszer a fertőzés megelőzésére. Ebben az évben 23 fertőzést regisztráltak, a vírusnak már halálos áldozata is van. Egy 79 éves kézdivásárhelyi férfi hunyt el.

A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában azonosították, de 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. Oltóanyag nincs ellene, az orvosok általában tüneti kezelést alkalmaznak, és pihenést javasolnak.

Forrás: M1

ElőzőBűnözök is voltak a partra szállt migránsok között
KövetkezőEnnek nagyon fognak örülni a magyar horgászok
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza