A kutatók szerint a génjeink is szerepet játszanak abban, mennyire szeretjük a kávét, és mennyit iszunk belőle.

Nem mindenkire hat egyformán a kávé

A szakértőknek sikerült meghatározni a reakciónkat szabályozó „koffein gént”. A kutatók szerint bár az emberek között meglehetősen kicsik az eltérések, ez az egészségünket is befolyásolhatja.

A Harvard kutatói Marilyn Cornelis vezetésével huszonnégy korábbi kutatást elemeztek, amelyekben összesen mintegy 120 ezer ember vett részt. Az alanyok beszámoltak arról, mennyi kávét isznak naponta, és a kutatók megvizsgálták a DNS-üket.

A Molecular Psychiatry október 14-i számában megjelent új elemzés az alanyok DNS-ében kimutatható apró eltéréseket vizsgálta, amelyek a több illetve kevesebb kávé fogyasztásával álltak összefüggésben. A kutatók nyolc ilyen variánst azonosítottak, melyek közül kettőt már korábban is kapcsolatba hoztak a kávéfogyasztással.

A hat új variánsból négy olyan génekre utal, amelyek a koffeinnel állnak összefüggésben, vagy a lebontásával, vagy az élénkítő hatásával kapcsolatban.

Cornelis szerint a másik két gén meglepetést okozott, mert nem állnak nyilvánvaló biológiai összefüggésben a kávéval illetve a koffeinnel, hanem a koleszterinszint és a vércukorszint alakulásában játszanak szerepet.

Marian Neuhouser, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy a kávéfogyasztásban szerepet játszó gének meghatározásával segíteni lehet majd az orvosok munkáját abban, hogy azonosíthassák az olyan pácienseket, akiknek szükség esetén extra segítséget kell nyújtani a kávéfogyasztás csökkentésében. A terhes nőknek például azt javasolják, hogy kevesebb koffeint fogyasszanak, mert a koffein növelheti a vetélés és a koraszülés kockázatát.

 

forrás: noinetcafe