forrás: Helyi Híradók
Kezeltek már illegális határátlépőket a betegséggel a városban, a migránsokat segítő egyik szervezet aktivistái között pedig több egyetemi hallgató is van, ezért Szegeden elterjedt, hogy esetleg így fertőződött meg a két fiatal.
A szakemberek szerint nem az illegális bevándorlóktól kaphatta el két szegedi egyetemista a TBC-fertőzést. A gyors vizsgálat megállapította: két, egymástól független esetről van szó, a hallgatók nem egy karra jártak, és nem ismerték egymást.
Levélben tájékoztatta a hallgatókat a napokban Szajbély Mihály, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja arról, hogy az egyetem két diákjánál TBC-fertőzést diagnosztizáltak. A dékán arra kérte a hallgatókkal kapcsolatba került oktatókat és diákokat, minél hamarabb vegyenek részt tüdőszűrésen.
Nem a migránsok fertőzhették meg TBC-vel a szegedi egyetemistákat. Fotó: Nagy Szabolcs
A Helyi Híradó információi szerint a hallgatók közül az egyik január-februárban, a másik március környékén kaphatta el a cseppfertőzéssel terjedő tuberkulózist, azt azonban egyelőre nem tudni, pontosan kitől és hogyan. Az esetek felderítését a betegség több hónapos lappangási ideje is nehezíti.
A fertőzésekről a Csongrád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza Tüdőgondozó Intézete értesítette az egyetemet. „A hallgatók rögtön orvosi kezelést kaptak, mi pedig a továbbterjedést megelőző intézkedésekben nyújtottunk segítséget, vagyis felhívtuk az érintettek figyelmét, hogy lehetőség szerint minél hamarabb vegyenek részt tüdőszűrő vizsgálaton” – mondta el a Helyi Híradó kérdésére Martinek Tamás. Az egyetem szakértői szerint, ismerve a betegség természetét, a megelőző intézkedésekkel a továbbterjedés esélye gyakorlatilag nulla.
A közkapcsolati rektorhelyettes a betegjogok védelmének érdekében a hallgatók kilétéről nem adhatott felvilágosítást, ám úgy tudjuk egy fiú és egy lány kapta el a fertőzést, őket most Deszken, a Csongrád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórházában kezelik.
‘Két különálló megbetegedésről van szó, a hallgatók nem ismerték egymást. Mindketten jól vannak, köhögéssel járó panaszaik voltak, egyiküknél enyhe hőemelkedéssel. A TBC cseppfertőzéssel terjed, de ahhoz, hogy valaki elkapja, mintegy 8 órán keresztül kell egy légtérben, közeli kontaktusban lenni a betegekkel. Ennek megfelelően most a családtagok, hallgatótársak, és oktatók szűrése zajlik” – tájékoztatott a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának vezetője.
Nem a migránsok fertőzhették meg TBC-vel a szegedi egyetemistákat. Fotó: Nagy Szabolcs
Bosnyákovits Tünde hozzátette: annak ellenére, hogy valaki egyszer már kapott védőoltást, nem biztos, hogy később is védett lesz, ezért a tünetek megjelenése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha a kiértesítettek közül valaki nem jelenik meg a szűrővizsgálaton, a járási Népegészségügyi Főosztály határozatban rendelheti el a vizsgálatát.
A magyar-szerb határon illegálisan átlépők közül kezeltek már betegeket TBC fertőzés miatt, ezért felmerült, hogy a hallgatók tőlük kaphatták el a betegséget, esetleg az illegális határátlépőket segítő MigSzol csoport aktivistáin keresztül. Mostanra azonban kiderült: a diákok sem közvetlenül, sem ismerőseiken keresztül nem álltak kapcsolatban a csoporttal, amelynek tagjai egyébként a fertőzésekkel kapcsolatos óvintézkedéseket is betartják.
Információink szerint nincs összefüggés az egyetemen történt fertőzések, és az itteni aktivisták között. Minden óvintézkedést megteszünk a fertőzések elkerülésének érdekében, naponta tisztítjuk a padokat, a teret, és mindenkinek kötelező a fertőtlenítőszerek, speciális esetekben a gumikesztyű használata – mondta el a Helyi Híradónak Szalai Balázs, a szegedi MigSzol csoport tagja.