Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Nem lesz orosz-török háború

Nem lesz orosz-török háború

forrás:MTI

Moszkva viszont „komolyan átértékeli” az orosz-török viszonyt. A vadászbombázó navigátora szerint nem kaptak figyelmeztetést a török légierőtől. A török hadsereg ugyanakkor este nyilvánosságra hozta az egyik figyelmeztetés hangfelvételét. Cikkünk folyamatosan frissül.

A Krím megszakítja a kereskedelmi kapcsolatokat Törökországgal 

A Krím félsziget felfüggeszti gazdasági, kereskedelmi és közlekedési kapcsolatait Törökországgal, beleértve a tengeri hajózást is – jelentette be szerdán Szerhij Akszjonov, a Moszkva által törvénytelenül elcsatolt ukrán terület oroszbarát vezetője.
A krími politikus így reagált arra, hogy előző nap a török légierő lelőtt egy orosz harci gépet, amely Ankara szerint megsértette az ország légterét a szíriai határnál. Moszkva szerint viszont a gép végig Szíria légterében haladt. „Egyértelműen az a véleményünk, hogy a krímieknek részt kell venniük a török élelmiszerek és egyéb termékek bojkottjában” – szögezte le Akszjonov ukrán és orosz hírforrások szerint azt követően, hogy megbeszélést folytatott Makszim Topilin orosz munkaügyi és népjóléti miniszterrel.

A török hadsereg nyilvánosságra hozta az egyik figyelmeztetés hangfelvételét 

A török hadsereg nyilvánosságra hozott szerdán egy hangfelvételt, amelyen állítása szerint a lelőtt orosz Szu-24-es vadászbombázónak leadott egyik figyelmeztetés hallható.  „A török légtér közelében repül, azonnal forduljon délnek!” – hallatszik a török reptéri irányító angol nyelvű felszólítása. A vadászbombázó navigátora szerdán azt állította, hogy nem kaptak figyelmeztetést a török légierőtől, és nem sértették meg Törökország légterét.

A navigátor szerint nem sértették meg a török légteret 

Kizárta a török légierő által kedden lelőtt Szu-24 orosz vadászbombázó navigátora, hogy a gép megsértette volna a török légteret.  „Nem először hajtottunk végre a térségben harci berepülést, úgy ismerjük, mint a tenyerünket. Teljesítettük a harci feladatot, és ugyanazon az útvonalon visszatérőben voltunk a légi bázisra” – mondta szerdán Konsztantyin Murahtyin, akit a gép lelövése után szíriai és orosz különleges egységek menekítettek ki a harci övezetből. Az első pilóta életét vesztette az incidens során. Murahtyin az orosz televízióban azt is kijelentette, hogy – a török fél állításával ellentétben, amely szerint a gépnek öt perc leforgása alatt összesen 21 ilyen üzenetet küldtek – semmilyen figyelmeztetést nem kaptak, sem rádión, sem szemmel láthatóan.

Moszkva cáfolja az orosz-török külügyminiszteri találkozó hírét 

Moszkvában határozottan cáfolták azt az ankarai bejelentést, amely szerint a két ország külügyminisztere szerdai telefonbeszélgetésük során találkozóról állapodtak volna meg.  Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdán közölte, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nem adta beleegyezését török kollégájának a kétoldalú találkozóról szóló javaslatához.
Tanju Bilgic török külügyi szóvivő korábban közölte, hogy a két külügyminiszter telefonon beszélt egymással, és abban állapodtak meg, hogy a következő napokban találkozni fognak.  A telefonbeszélgetés egy nappal azután zajlott le, hogy a török légierő F-16-os típusú vadászgépe lelőtt egy orosz Szu-24-es vadászbombázót a szíriai-török határ közelében.

A moszkvai török nagykövetség előtt zajló orosz tiltakozást az váltotta ki, hogy a török légierő lelőtt orosz vadászgépet az orosz-szíriai határ közelében.

Nem akar jósolni Putyin szóvivője

Az orosz katonai repülőgép lelövésének fényében Moszkva alaposan megvizsgálja a közös orosz-török beruházási terveket, köztük a Törökország első atomerőművének építését is – közölte Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője.

Peszkov a 22 milliárd dolláros, eddigi legnagyobb orosz beruházás jövőjével kapcsolatosan nem kívánt jóslatokba bocsátkozni. A négy, egyenként 1200 megawattos reaktorblokkból álló Akkuyu erőmű építéséről 2010-ben kötött megállapodást a két ország. Az első reaktor építése idén áprilisban kezdődött, és Oroszország eddig 3 milliárd dollárt fektetett be. A tervezett atomerőmű a török elektromosenergia-szükséglet mintegy 17 százalékát fedezné. Az első reaktorblokk üzembe helyezését 2020-ra tervezik.

Előzőleg Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök arra figyelmeztetett szerdán, hogy az orosz vadászgép előző napi lelövése miatt Moszkva lemondhat néhány fontos orosz-török közös projektet. A kormány honlapján megjelent közlemény szerint Medvegyev hangsúlyozta, hogy az incidens következményeként a török vállalatok veszíthetnek oroszországi piaci részesedésükből.

Folytatják hadjáratukat az orosz bombázók

Dmitrij Peszkov elmondta, hogy Vlagyimir Putyin elnök nem vitatta meg a NATO-tagországok vezetőivel az Sz-400-as rakétavédelmi rendszernek a szíriai Latakia tartományban lévő Hmejmim légi támaszpontjára való telepítését. Hozzátette: az orosz légierő folytatja Szíriában a szélsőséges csoportok elleni légicsapásokat.

„Az orosz repülőgépek, harci gépek folytatják a hadjáratot: terrorista infrastruktúrát semmisítenek meg, megakadályozzák a terrorizmus fő pénzforrásának számító törvénytelen kőolaj- és kőolajszármazék-szállításokat”- hangsúlyozta a szóvivő.

Arra a kérdésre, hogy a szíriai orosz hadműveletek befejezése után az arab államban marad-e az orosz Sz-400 rakétarendszer, Dmitrij Peszkov közölte: nem áll a rendelkezésére ezzel kapcsolatos információ. Utalt rá, hogy Putyin elnök szerda reggel Sz-300 típusú légvédelmi rakétarendszer Szíriába telepítését rendelte el. Ezután javasolta a védelmi minisztérium a korszerű Triumf (NATO kódnevén: SA-21 Growler) légvédelmi Sz-400-asok telepítését, amit az elnök végül jóváhagyott.

Nem lesz orosz-török háború

Szergej Nariskin, az orosz parlament alsóházának elnöke Valíd Muallem szíriai külügyminiszterrel tartott közös szerdai sajtótájékoztatóján az Sz-24 orosz harci gép elleni támadás felelőseinek megbüntetését követelte. A gépet kedden lőtte le a török légierő F-16-os gépe a török-szíriai határ közelében. Ankara állítása szerint a vadászgép megsértette a török légteret, Moszkva szerint viszont mindvégig Szíria felett repült.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte az orosz vadászgép lelövéséhez hasonló támadásokat, egyúttal kijelentette: Oroszország nem indít háborút Törökország ellen. „Nem indítunk háborút Törökország ellen, kapcsolatunk a török néppel nem változott” – mondta szerdai moszkvai sajtótájékoztatóján. Oroszország azonban nem hagyhatja válasz nélkül a török katonaság lépését, és Moszkva „komolyan átértékeli” az orosz-török viszonyt – tette hozzá az Interfax hírügynökség jelentése szerint. Putyin elnökhöz hasonlóan Lavrov is a Törökországgal megkötött szerződések komoly átgondolását ígérte.

 

Exit mobile version
Megszakítás