Home Főhírek Gazdaság Nem kérünk a két zsíros Brexit-falatból..

Nem kérünk a két zsíros Brexit-falatból..

Magyarország mégsem pályázik a Nagy-Britanniából távozó két uniós intézmény befogadásáért, bár korábban állítólag tervezték ezt.

Összesen tizenkilenc európai város pályázik a Nagy-Britanniából távozó Európai Gyógyszerügynökség (EMA), nyolc pedig az Európai Bankhatóság (EBA) befogadására. Magyarország egyiket sem akarja megszerezni – írja a Bruxinfo.

Július 31-ével járt le a határidő, az Európai Tanácshoz összesen 27 pályázat futott be. Több város egyszerre mindkét ügynökség székhelyének ajánlja magát.

A gyógyszerügynökséget  Amszterdam, Athén, Barcelona, Bécs, Bonn, Brüsszel, Bukarest, Dublin, Helsinki, Koppenhága, Lille, Málta (La Valletta), Milánó, Porto, Pozsony, Stockholm, Szófia, Varsó és Zágráb szeretné megszerezni. A bankhatóság új székhelye szeretne lenni Bécs, Brüsszel, Dublin, Frankfurt, Luxembourg, Párizs, Prága és Varsó is.

A brüsszeli portál szerint a pályázatokat hat kritérium alapján bírálják el. Megvizsgálják például azt, hogy milyen a pályázó város elérhetősége, milyen iskolákat tudnak biztosítani az ügynökségi dolgozók gyermekeinek, és milyen munkalehetőségeket az alkalmazottak családtagjainak.

Az Európai Bizottság szeptember 30-ig felméri a benyújtott ajánlatokat, majd októberben a miniszterek az általános ügyek tanácsának ülésén vitáznak a bizottsági értékelésekről. A döntést egyhangúlag az általános ügyek tanácsának novemberi ülésén, illetve annak margóján hozzák meg a 27 tagállam miniszterei.

Ha csak időközben nem vonnak vissza egyes jelentkezéseket, valamennyi pályázatot szavazásra bocsátják. A nyertest titkos szavazással döntik el úgy, hogy minden egyes tagállamnak egy szavazata lesz. A szavazás egészen addig tart, amíg egy város nem marad a versenyben.

Európai Gyógyszerügynökség (EMA)

Áttekintés
  • Szerep: Az Európai Gyógyszerügynökség az emberi, illetve állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek tudományos kiértékelését, felügyeletét és biztonságosságuk figyelemmel kísérését végzi az EU-ban.
  • Ügyvezető igazgató: Guido Rasi
  • Tagok: tagállamonként egy fő
  • Alapítás éve: 1995
  • Székhely: London, Egyesült Királyság
  • HonlapEurópai Gyógyszerügynökség

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó országokban – köztük az uniós tagállamokban – forgalomba hozott, illetve forgalomba hozni kívánt, emberi vagy állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek kiértékelésével és felügyeletével foglalkozik.

 Milyen feladatokat lát el az EMA?

Az ügynökség fő feladata, hogy engedélyezze és felügyelje az EU országaiban forgalomba hozni kívánt, illetve forgalomban lévő gyógyszereket. A cégek az ügynökségnél nyújthatnak be kérelmet az egységes forgalombahozatali engedély iránt, melyet az Európai Bizottság állít ki. Az engedély feljogosítja a vállalkozásokat arra, hogy a kérdéses gyógyszert az EGT területén – köztük az EU-tagállamokban – forgalmazzák. Tekintettel a központosított eljárás kiterjedt alkalmazási körére, az Európában forgalomba hozott innovatív gyógyszerek többségének az engedélyezése az EMA hatáskörébe tartozik.

Az ügynökség feladatai közelebbről:

  • a gyógyszerfejlesztés és a gyógyszerekhez való hozzájutás megkönnyítése;
  • a forgalombahozatali engedély iránti kérelmek kiértékelése;
  • a gyógyszerek biztonságosságának felügyelete azok teljes életciklusa alatt;
  • az egészségügyi szakemberek és a betegek tájékoztatása.
 Szervezeti felépítés

Az ügynökség munkáját a 36 tagú igazgatótanács irányítja, amelynek tagjai nem egy tagállami kormányt, szervezetet vagy ágazatot képviselnek, hanem általános közérdekből járnak el. Az igazgatótanács állapítja meg az ügynökség költségvetését és fogadja el éves munkaprogramját. Az ügynökség ügyvezető igazgatója felelős minden operatív és személyzeti kérdésért, valamint az éves munkaprogram elkészítéséért. Az ügynökség keretén belül hét tudományos bizottság és több munkacsoport működik, melyek munkájában Európa-szerte több ezer szakértő működik közre.

 Hogyan működik az EMA?

Az Európai Gyógyszerügynökség az európai gyógyszerszabályozási hálózat keretében szorosan együttműködik az EU-országok szabályozó hatóságaival és a Bizottság Egészségügyi Főigazgatóságával. Ezenfelül rendszeresen konzultál betegekkel, egészségügyi szakemberekkel és a tudományos élet képviselőivel. Végezetül pedig együttműködik testvérintézményéivel, kiváltképp az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal (ECDC) és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (EFSA).

Az Európai Gyógyszerügynökség függetlenül, nyitottan és átláthatóan végzi munkáját, tudományos ajánlásait a legmagasabb szintű normák szerint készíti el. Tudományos bizottságai független ajánlásokat adnak közre az emberi, illetve állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerekre vonatkozóan. Az ajánlások a rendelkezésre álló adatok átfogó tudományos értékelésén alapulnak. Az ügynökség egyértelmű és pártatlan információkkal szolgál a gyógyszerekről és jóváhagyott felhasználásaikról.

 Kik látják hasznát az ügynökség tevékenységének?

Az Európai Gyógyszerügynökség munkája javára válik:

  • a betegeknek,
  • az egészségügyi szakembereknek,
  • a tudományos élet képviselőinek,
  • a gyógyszeripari cégeknek,
  • a gyógyszerfejlesztőknek,
  • az egészségpolitikai döntéshozóknak.

Tudományos iránymutatásai, tudományos tanácsadási programja és különféle ösztönzők révén az ügynökség elősegíti az új gyógyszerekre irányuló kutatást és a fejlesztési tevékenységeket, így meghatározó szerepet játszik abban, hogy az orvostudományban elért eredmények megjelenjenek a gyógyszergyártásban, ami nyilvánvaló előnyökkel jár a betegek számára. Az ügynökség kiemelt hangsúlyt fektet a gyermekeknek szánt és a ritka betegségek gyógyítására szolgáló gyógyszerek kifejlesztésére.

Cím:

30 Churchill Place

Canary Wharf

London E14 5EU

United Kingdom

Tel:
+44 20 3660 6000
Fax:
+44 20 3660 5555

 

Forrás: HVG

Képek: HVG, dubai92.comKárpátHírNapi.hu, European Medicines Agency, Vaccinationist

ElőzőMegdöbbentő lebukás: a reptéri dolgozók fosztják ki az utasokat – VIDEÓ
KövetkezőKatasztrófa előtt áll Svédország
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás