Felbecsülhetetlen a mellrák elleni küzdelemben a társak, a daganattal küzdő nők mellett álló férfiak támogatása.
Sajnos sok nőnek a betegségen túl azzal is meg kell küzdenie, hogy a párja elhagyja a kezelések alatt vagy a betegség után, ezért az egyesület új kampányfilmje a férfiakat szólítja meg.
Idén az Anyák napja alkalmát is arra használja a Mellrákinfo Egyesület, hogy programjaival az emlődaganatra hívja fel a figyelmet.
– A mellrákról egész évben kell beszélni – mondja az egyesület vezetője, aki maga is megküzdött a betegséggel.
Minden nap diagnosztizálnak nőket mellrákkal és sajnos minden nap veszítünk is el nőket daganat miatt.
A Nőnap és az Anyák Napja időszaka egy jó alkalom, hogy újból felhívjuk a figyelmet a betegség gyakoriságára, a szűrés fontosságára és arra is lehetőség, hogy megmutassuk, támogatjuk az érintetteket.
Magyarországon évente 8500 nőnél diagnosztizálnak mellrákot és körülbelül 2500 nő hal meg a késői felismerés miatt.
Rendszeres mammográfiai szűréssel a betegség a korai stádiumban rendkívül jó arányban gyógyítható, mégis Magyarországon még mindig nagyon kevesen, a nők 40-50%-a jár csak el szűrővizsgálatra. A skandináv országokban ez a szám 80% körül van. ott a gyógyulási arány is magasabb.
A tavaszi kampányban egy kisfilmmel férfiakhoz, a mellrákkal küzdő nők társaihoz szól az egyesület.
– Nagyon szomorú, de azt tapasztalom, hogy kevés nő mellett tart ki a párja a betegség alatt, illetve után. Sok mellrákkal küzdő nőt hagy el a párja. Ezt a betegséget, a kezeléseket egyébként is nagyon nehéz végig csinálni, és sok nőnek még azzal is meg kell küzdenie, hogy elhagyják. A filmben majd húsz emlőrákon átesett nő szerepel, szerettem volna olyan képeket is betenni a filmbe, ahol a párjukkal vannak.
Döbbenetes volt, mikor rájöttem, hogy alig minden második nő mellett van még ott a társa, a többieket elhagyták.
Persze van pozitív példa is, van, ahol összefog a család és támogató a férfi, de sajnos nem ez a jellemző. Nem csak a betegség alatt, hanem utána is előfordul szakítás, válás. Amikor a beteg nő már végre túl van a kezeléseken, fellélegezhetne, hogy minden rendben van,
és akkor bumm, a párja bejelenti, hogy elhagyja.
Halom Bori szerint a társ jelenléte és támogatása a gyógyulás folyamatában felbecsülhetetlen.
– Óriási segítség, ha nem kell egyedül végig csinálni a kezeléseket, van, aki elvisz a kemoterápiára és elhoz, ha főznek neked, bevásárolnak helyetted, mert ilyenkor nem mindenki képes ellátni ezeket a feladatokat. A legfontosabb pedig a lelki támogatás.
Ha a kezelések alatt a nőnek ott a párja és azt érezteti vele, hogy nem zavarja, hogy a nő épp kopasz, vagy nincs szempillája, vagy elvesztette az egyik mellét. Ennek az értékét szavakkal nem lehet kifejezni.
Abban a helyzetben, amikor egy nő megkapja a diagnózist, egy teljesen ismeretlen, rettegett világba csöppen, meg van rémülve, nem tudja, mi fog vele történni másnap, ilyenkor egy támogató társ szó szerint a világot tudja jelenteni.
A Figyelemfelhívó kisfilm ezért szól elsősorban a férfiaknak. Mellrákon átesett nők szerepelnek benne, többek között a diagnóziskor mindössze 26 éves Szűcs Adriána, aki a kemoterápiás kezelések közben jelentkezett a Miss Balaton szépségversenyre és egészen a középdöntőig jutott, és azóta is aktivistája az ügynek. Galló Andrea énekesnő (a korábbi Fresh együttes Andija) aki tavaly januárban szembesült a diagnózissal. És Bajkó Barbara is, aki 28 évesen lett emlőrákos, és a gyógyulásának mindennapjait kendőzetlenül mutatta meg az instagramon.
A filmmel az egyesület arra szeretné felhíni a figyelmet, hogy mekkora szerepe van a társnak a gyógyulásban, és hogy még ha nehéz is az út, nem a kimenekülés a megoldás.
– A diagnózis és a kezelések útja nem csak a betegnek, a hozzátartozóknak is nagyon megterhelő tud lenni-mondja Halom Bori-Ezért van már majdnem minden kórházban onkopszichológus. Én a diagnózis mellé mindenkinek adnék oda is beutalót. Nem csak a beteg veheti igénybe, hanem a hozzátartozó is. Ebben semmi szégyellnivaló nincs. Ha többen vennék igénybe az onkopszichológiai segítséget, jobb arányban gyógyulnának a betegek.
A tavaszi mellrák elleni kampányban a MONYO kisüzemi sörfőzde is részt vesz, erre az alkalomra alkoholmentes üdítőt dobnak piacra, melynek egyedi, kifejezetten erre az alkalomra tervezett pink címkéje lett, utalva a mellrák elleni küzdelemre. A “The She-ro” nevet kapta, ezzel is támogatva az érintetteket. A cég minden eladott doboz üdítő után 100 forinttal támogatja a Mellrákinfó Egyesületet.
Fotók: Mellrákinfo Egyesület
noivalto nyomán