szerda, január 22, 2025
Home Életmód Egészség - betegség Nem is gondolnánk, hogy mi mindenre jó a tárkony

Nem is gondolnánk, hogy mi mindenre jó a tárkony

60

A tárkonyt széles körben használják főzéshez, de a gyógyászatban is alkalmazzák. Az ókori görögök tárkony rágásával kezelték a fogfájást, mert képes elzsibbasztani a szájat. 

AMIT A TÁRKONYRÓL TUDNI KELL!

Az emésztés elősegítésére, enyhe nyugtatóként és szívbetegségek megelőzésére is használták. Olyan gyógynövény, melynek íze hasonlít az édesgyökér ízéhez. Ezt használták a középkorban a mérgező kígyócsípésekre.

Ma már elsősorban a főzéshez használják, de így is megmarad a gyógyító hatása. Nagyon jó az emésztőrendszernek, enyhíti a hasi görcsöket és étvágynövelő tulajdonságáról is híres.

Sok nép használja még ma is fogfájásra. A menstruációt elősegítésére, a kimerültség leküzdésére és az idegek nyugtatására is alkalmas. A tárkony helyettesítheti a sót azon emberek számára, akiknek magas a vérnyomásuk.

Továbbá segíti az epe termelését a májban, ami segít az emésztésben, és így felgyorsítja a mérgező anyagok eltávolítását a szervezetből. E folyamat támogatásaként érdemes tárkony teát inni. Egyik fő összetevője az esztragol. Ez a tanninokkal, a keserű anyagokkal, a terpénekkel, a flavonoidokkal és a kumarinnal együtt, hozzájárul a gyomor és a máj gyógyulásához.

A gyerekeket könnyebben megtámadják a bélférgek; a tárkony rendkívül értékes ezeknek a parazitáknak a leküzdésében. Enyhíti az álmatlanságot, a hiperaktivitást, a depressziót vagy az idegkimerültséget. Míg a tárkony serkenti az emésztést, arról híres, hogy enyhe nyugtató, és ezért altatóként is használták. Az enyhe menstruáció elősegítő tulajdonsága miatt, akkor is lehet használni, ha az késik. A gyökeret hagyományosan a fájó fogakra alkalmazták.

tarkony_ecet

 

A TÁRKONY FELHASZNÁLHATÓ RÉSZEI

  • A friss vagy szárított levele és a gyökere használható.

GYÓGYÁSZATI FELHASZNÁLÁSA/JELZÉSEK

A tárkony egy elismert gyógynövény a következő állapotok és tünetek kezelésére:

  • Álmatlanság
  • Fogfájás
  • Gyomorrontás
  • Étvágytalanság
  • Bélférgek
  • Hiperaktivitás
  • Anti-bakteriális hatás nyílt sebek esetén
  • Depresszió

HOGYAN SZEREZHETŐ BE A TÁRKONY?

A tárkony a következő formákban kapható:

  • Teák
  • Szárított levelek
  • Tinktúrák
  • Illóolaj
  • Friss levelek
  • Termeszthető
tarkonyos_krumplileves

Nyári finomság: tárkonyos krumplileves

A TÁRKONY AJÁNLOTT FELHASZNÁLÁSI MÓDJAI A KÖVETKEZŐK:

NYUGTATÓ HATÁSÚ TÁRKONY TEA:

Hogy tárkonyteát készítsünk, vegyünk egy csésze forrásban lévő vizet, és öntsük rá egy evőkanálnyi tárkonyra, majd hagyjuk így állni 10 percig, aztán igyuk meg. Ajánlott legalább egy csésze tárkonyos teát inni naponta.

TEA PARAZITÁK ELLEN:

Vegyünk 1 liter forrásban lévő vizet és 30 g tárkonylevelet, öntsük a vizet a levelekre, és hagyjuk benne 10 percig, szűrjük le, majd ebből igyunk meg 2 csészével reggel, és a többit tegyük hűtőbe. Javasolt, hogy igyunk legalább négy csészével naponta, reggel és este is.

TEA ÁLMATLANSÁG, HIPERAKTIVITÁS, DEPRESSZIÓ, VAGY IDEGKIMERÜLTSÉG ELLEN:

Tegyünk másfél teáskanál felvágott és szárított gyógynövényt majd két csésze forralt vízhez, áztassuk benne 40 percig, majd melegen igyuk.

tarkony_tea

EMÉSZTÉST ELŐSEGÍTŐ TEA:

Áztassunk 1 marék szárított levelet 1 befőttesüveg almaecetben, keverjük össze, majd zárjuk le. Együnk 1 evőkanállal minden étkezés előtt.

CSUKLÁS:

Rágjunk egy levelet, amíg abbamarad a csuklás.

KÜLSŐ HASZNÁLATRA (INHALÁLÁS):

2-3 szárított levelet tegyünk egy csésze forrásban lévő vízhez, majd ezt a gőzt lélegezzük be fejfájás, depresszió és álmatlanság ellen.

HELYI ALKALMAZÁSA:

Tegyünk zúzott leveleket a kis vágásokra fertőtlenítésként, mielőtt megmosnánk és lekötnénk a sebet.

tarkony_hajtas

FOGFÁJÁS:

Próbáljunk meg pár friss vagy szárított tárkony levelet rágni, amíg paszta állaga nem lesz, és a nyelvünkkel tartsuk a gyulladt fogunkon, vagy a szájbeli fájdalom helyére (csak felnőttek). Zsibbasztani fogja a fájó területet.

ELŐVIGYÁZATOSSÁG

Annak ellenére, hogy a tárkonynak nincsenek jellegzetes mellékhatásai, nagy ritkán enyhe allergiás reakciókat válthat ki.

edenkert

ElőzőItt a biztos módszer: Így élheti át a telet a leandered
KövetkezőMeghalt Vekerdy Tamás! Isten nyugosztalja!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Megszakítás