2015. 05. 14. – 18:28 forrás: Ütköző/Kossuth Rádió
Íróasztalnál kitalált elképzelés, hogy az Európai Unióba érkező menekülteket majd elosztják egymás között az országok – nyilatkozta a Kossuth Rádióban Csáky Pál néppárti európai parlamenti képviselő. Szanyi Tibor MSZP-s politikus más véleményen van.
Nem fog működni a menekültek Európai Unión belüli elosztása, az Európai Bizottság által javasolt kvótarendszer íróasztalnál kitalált mesterséges elképzelés – mondta a 180 percben Csáky Pál, néppárti európai parlamenti képviselő. Példaként azt hozta fel, hogy azt az embert, aki Közép-Afrikából, Közép-Ázsiából eljut az unió területére, és a célországa Németország vagy Nagy-Britannia, semmilyen módon nem lehet majd Szlovákiában vagy Magyarországon tartani, tovább fog menni.
Csáky Pál és Szanyi Tibor az új uniós menekültpolitikáról – Ütköző
A szlovákiai Magyar Közösség Pártjának politikusa szerint az mindenesetre üdvözlendő, hogy az Európai unió elmozdult a holtpontról a migráció problémájának kezelésében. Szanyi Tibor, az Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége frakcióhoz tartozó európai parlamenti képviselő szerint is jó, hogy az Európai Bizottság „ráfordult arra a pályára”, amelyen javaslatokkal kell előállnia.
Koszovói határsértők gyalogolnak 2015 februárjában Ásotthalom és Mórahalom között, néhány száz méterre a magyar-szerb határtól. (MTI-fotó: Kelemen Zoltán Gergely)
Az MSZP-s politikus szerint most a folyamat elején vagyunk, lesz még javaslat bőséggel, és a kvótarendszer is csak próbaképpen lenne bevezetve. A politikus azzal azonban vitatkozott, hogy nem lehetne elosztani a menekülteket a tagállamok között. Előtte ugyanis felmérnék, ki hová akar menni, és eszerint utazhatna az adott uniós országba. Felidézte, hogy 1956-ban a magyar menekülteket is így osztották el a nyugati országok között.
Magyarországon az Európai Unióba érkező és nemzetközi védelemre jogosult bevándorlók 1,79 százalékát helyeznék el. Az Európai Bizottság azt is javasolja, hogy az unió tegye lehetővé a letelepedést összesen 20 ezer, lakóhelyét elhagyni kényszerülő, egyértelműen nemzetközi védelemre szoruló személynek. Ennek a csoportnak az 1,53 százaléka, vagyis 307 ember jönne Magyarországra.