forrás: M1/Hiradó

Pénteken 107 migráns próbált illegálisan bejutni Magyarországra. Hat embert az ország területén fogtak el, további 3 ember ellen pedig közokirat-hamisítás miatt indult büntetőeljárás. És Szerbiában is folyamatos az utánpótlás. A befogadó-központokban csaknem hétezer migráns van, de a belgrádi buszpályaudvar és a magyar határ környékén is ezres nagyságrendben várakoznak a migránsok.

Továbbra is migránsok százai várakoznak a Szabadka környéki erdőkben és elhagyott tanyákon arra, hogy bejussanak az Európai Unió területére. A fiatal férfiak többsége már többször megpróbált illegálisan átjutni a magyar határzáron – számolt be a Híradó.

Nem csökken a nyomás a déli határon

„Az elmúlt hónapban 3-4 alkalommal próbáltam átjutni a magyar határon, de egyszer sem sikerült. De újra megpróbálom 1-2 nap múlva. Majd meglátjuk, mi történik” – mondta el egy afgán férfi.

Az Európai Unióban eközben ismét napirendre került a bevándorlók kötelező elosztásának ügye. Az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős tagja ugyanis szankciókkal fenyegette meg azokat, akik nem teljesítik a menedékkérők áthelyezéséről szóló határozatokat.

Jogszerűtlen

Helytelen és jogszerűtlen is az áthelyezési határozat, hogy megbüntessék a kötelező betelepítést ellenzőket, ezért a leghatározottabban fel kell lépni az ellen – mondta a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az M1-en. Tuzson Bence hozzátette: a mostani tervek a felső határ nélküli elosztást vetítik előre.

„Ez is egy kötelező kvóta, kevesebb emberrel, de tulajdonképpen az elv rögzítését követően nyilván kinyitnák a kaput. Erre vonatkozó javaslatok vannak az unió asztalán, hogy korlátlan mennyiségű, felső határ nélküli elosztás legyen” – fejtette ki Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.

Nyomásgyakorlás Brüsszelből

Komoly nyomásgyakorlás érkezik az uniótól Magyarország felé, Brüsszel nem tesz le a migránspolitikájáról, amelynek lényege, hogy továbbra is a közösség határain belül oldanák meg az illegális bevándorlók ügyét – mondta a Fidesz alelnöke. Németh Szilárd hozzátette: Brüsszel a kötelező betelepítési kvótákkal kapcsolatos költségeket az agrártámogatásokból és uniós adókból fedezné.

„Mi világossá tettük, hogy ezt nem tartjuk megoldásnak, már csak azért sem, mert semmilyen olyan dokumentumot nem írtak alá az Európai Uniót alkotó nemzetállamok, amely ezt lehetővé tenné, ugyanis ez hatáskörelvonással járna, az ország szuverenitását érinti. Másrészről pedig nagyon gyakorlati oka van. Itt egy népszavazáson közel 3 millió 400 ezer ember, a népszavazáson résztvevők 98 százaléka úgy döntött, hogy köszöni szépen, de ebből nem kér” – mondta el Németh Szilárd.

Új törvény jöhet

A Fidesz alelnöke emlékeztetett: Magyarország megerősíti a korábban épített kerítést a schengeni határon, akárcsak az azt őrző egységeket. A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet nyomán pedig új törvényjavaslatról döntenek a napokban. Ennek lényege, hogy aki Magyarország területére kíván lépni, menekültügyi eljárásának lezárulásáig nem hagyhatja el a belépési zónát, ha pedig nem itt lépett be, akkor ide kísérik a határőrizeti szervek.