Magyarország — Olvasóink beszámolója szerint Budapest egyre több kerületében bukkannak fel, ott vannak a zöldövezetek, óvodák, iskolák közelében, de a Deák Ferenc és a Jászai Mari tér környékén is rendszeresen farkasszemet lehet nézni velük.
B. Etelka (68) a szívéhez kapott, amikor a bevásárlásból hazaérve egy elhullott patkány fogadta a XVIII. kerületben található házának teraszán.
– A kutyák fogták meg, nem volt szép látvány. Sajnos, az utóbbi időszakban egyre több patkányt látok átrohanni az udvaron. Félek a fertőzésektől, de a kutyákért is aggódom. Nem tudhatom ugyanis, hogy nem evett-e mérget az a patkány, amit később aztán elkapnak – mesélte Etelka. A fővárosiak egyébként már évek óta küzdenek az emberek közelébe merészkedő patkánypopulációval.
Győrben a lakosság kérésére rendelt el patkányirtást a városháza. Ilyenkor speciális mérget juttatnak a csatornákba elhelyezett etetőtálakba, amit a patkányok – jobb esetben – megesznek. A Pannon-víz emellett rágcsálómentesítést tart 520 kilométeres csatornarendszerében.
Tóth Tibor a Bprovarirtas.hu kártevőirtó tapasztalatai szerint a szaporulat nagyobb idén, mint egy átlagos évben.
– A patkányok mindig is gondot okoztak, ezért a különböző városrészek központilag végeznek patkánymentesítést. Ez azért is nagyon fontos, mert a patkányok sok betegséget terjesztenek, tularémiát, murin tífuszt, de kárt tehetnek a csatornában, megrongálhatják az épületek szigetelését, beszennyezhetik az élelmiszereket. Az irtást általában mérgező csalétekkel végezzük, ezeket egy kulccsal zárható műanyag dobozban helyezzük ki, így gyermek és háziállat nem fér hozzá – magyarázta a szakember, aki szerint többen házilag próbálják irtani a patkányt, de a kapható szerek sokszor hatástalannak bizonyulnak. – Ha egy rágcsálót látunk, akkor abból általában több is van. Egy alkalommal átlagosan 9-10 utódot hoznak a világra. Hiába látunk tehát egy tetemet, jó eséllyel sokkal többen vannak.
Kérdéseinket elküldtük a Fővárosi Önkormányzatnak is, de eddig nem válaszoltak.
Októberben több lehet
Az RNBH Konzorcium végzi Budapest Főváros Önkormányzata megbízásából az irtási munkákat. – Területarányosan továbbra is a főváros belső kerületei a leginkább érintettek. Havonta 400-1200 körüli bejelentést kapunk, ezek 75 százaléka igazolt, azaz kollégáink találnak patkányok jelenlétére utaló nyomokat. Az április–május és október a legintenzívebb időszak – mondta Reisinger Mátyás, a konzorcium vezetője.
Így védekezzen ellenük
1. A szemetet mindig lezárt kukába, lehetőség szerint zárható zacskóban helyezzük ki
2. Szereljünk fel szúnyoghálót, hogy a rágcsálók az ablakon és ajtón keresztül ne tudjanak bemászni a lakásba
3. Rendszeresen ellenőrizzük a nyílászárókat, ügyeljünk a repedésekre, lyukakra, azokon ugyanis könnyedén bejuthat az otthonunkba
4. Tegyünk bejelentést! A fővárosban a lakossági bejelentéseket a www.rnbh.hu/panaszbejelento oldalon, illetve a [email protected] e-mail-címen lehet megtenni. Minden esetben adják meg a pontos címet, telefonos elérhetőséget.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Képünk Illusztráció: Northfoto