Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Nem bírják már az érkező migránsok tömegeit Boszniában, így ők is kerítést...

Nem bírják már az érkező migránsok tömegeit Boszniában, így ők is kerítést építenének

Bosznia-Hercegovina: ezrével érkeznek a migránsok, és azonnal sátrat vernek a tereken, utcákon. Kép: pestisracok.hu

Szigorúbb intézkedéseket vezet be Bosznia-Hercegovina a migrációs nyomás növekedése miatt, és határkerítés építését is kilátásba helyezte. Montenegró is hasonló lépést tervez az Albániával közös 172 kilométeres határszakaszán.

Bosznia-Hercegovina: ezrével érkeznek a migránsok, és azonnal sátrat vernek a tereken, utcákon. Kép: pestisracok.hu

Az illegális bevándorlók két balkáni útvonalat használnak: érkeznek a régi, Szerbián keresztül Bosznia-Hercegovinába vezetőn, illetve egy kisebb részük egy újat használ, és Albániából Montenegrón keresztül jut be Boszniába – mondta Speidl Bianka az M1 Ma reggel című műsorában.

A szíriai dzsihadista enklávék felszámolását követően nőtt meg jelentősen az Evros folyón Görögországba lépők száma, ami mára már meghaladja a tengeren érkezőkét. A szír állami és katonai vezetők többször felhívták a figyelmet arra, hogy a dzsihadisták Európába jutásának nagy az esélye – emlékeztetett a szakértő.

Szerinte Bosznia-Hercegovina mint tranzitország bekapcsolódása a migrációs folyamatba újdonságnak számít és nagyon veszélyes. Ezt az ország lakosságának összetételével (jelentős muszlim többség – a szerk.) és a központi hatalom decentralizáltságával magyarázta. Bosznia számára nagyon nehéz a migrációs folyamat kontroll alatt tartása, az érkezők száma pedig folyamatosan emelkedik – állapította meg.

Az elmúlt időszakban megváltozott a migránsok összetétele is, a líbiai, algériai, marokkói származásúak jelenléte pedig súlyos kérdéseket vet fel Boszniában. A szakértő úgy vélte, hogy közöttük számos olyan személy van, aki korábban dzsihadista alakulatokban harcolt Szíriában. A helyzetet még veszélyesebbé teszi, hogy Boszniában erős a muszlim szolidaritás, jelen vannak a szélsőségesek és az ország számít az embercsempészet, a drog- és fegyverkereskedelem központjának – mondta.

Magyar segítséggel épülhet a határzár Montenegróban

A megnövekedett migrációs nyomás miatt kerítés felállítását fontolgatja Montenegró a 172 kilométeres határszakaszon Albániával. A balkáni országot elkerülte a 2015-ös menekültáradat, de az elmúlt hónapokban megnőtt az országba érkező illegális bevándorlók száma – mondta a Kossuth Rádió 180 perc című adásában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.

A 2015-ös migrációs válság idején az illegális bevándorlók elkerülték Montenegrót, most viszont új, szárazföldi útvonal alakult ki, amely Görögországból indulva Albánián, Montenegrón, Bosznia-Hercegovinán, Horvátországon, valamint Szlovénián keresztül vezet Nyugat-Európába – hangzott el az adásban.

A hegyes sziklás, nehezen megközelíthető terepen a kerítés felépítése jelentős földmunkával járna, és a határkerítés megépítése nem valósítható meg rövid időn belül – mondta a szakértő. Az ország méretéhez képest nagy területet jelent a 172 kilométeres határszakasz, és a kitoloncolási egyezményt nehéz betartani Albániával.

Tirana azzal védekezik, hogy semmi sem bizonyítja, a migránsok az ő területükről léptek be Montenegróba, így nem hajlandók visszafogadni őket, és ezeket a politikai kérdéseket meg kell oldani.

Az Európai Unió külső határát jelentő görög–török szárazföldi határon idén jelentősen megnövekedett az illegális határátlépések száma.

„Bár van kerítés a határszakaszon, de ez  átjárható, a törököknek csapatokat kellene átcsoportosítania, például a török–szír határszakaszról” – fogalmazott.

A külső határok megerősítésére Tirana is megnyerhető lenne, mivel az ország az Európai Unióhoz szeretne hosszabb távon csatlakozni.

Emlékeztetett arra is, hogy a magyar kormány korábban ígéretet tett Montenegrónak, hogy ha a migrációs válság elérné az országot, akkor 25 kilométer határvédelmi drótot ajándékozna neki. „Gondolom, hogy ezt az EU-ban pozitívan könyvelik el” – tette hozzá a szakértő.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország mellett más országok is támogatják-e majd Montenegrót a határvédelemben, elmondta, a külső határok védelmére több pénzt tervez költeni az Európai Unió, és „reménykedhetünk, hogy Magyarország számára is több forrás jut”.

Pár éve arról beszéltünk, hogy milyen butaság a határépítés, most meg mindenki határkerítést épít – mondta a szakértő.

Forrás: M1 / Ma Reggel, Kossuth Rádió / 180 perc

ElőzőFejkendőben celebrált misét egy pap Németországban
KövetkezőFelháborító és gusztustalan: mocsokból kapták a vendégek az ételt egy gödöllői pizzériában! (A cikk videót tartalmaz) Oszd meg! Hirmagazin.eu
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás