Forrás: Kossuth Rádió/Napközben | 2015. 05. 12. 07:19:00
Nagyon népszerű az otthon készült torta, élelmiszer árusítása. Közérdekű bejelentés alapján indított ugyanakkor vizsgálatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, egy cukrász végzettség nélküli személy ugyanis az interneten értékesített színes formatortákat. Termékeit jogsértő módon, ellenőrizetlen háztartási körülmények között készítette. A laboratóriumban megvizsgált süteményekben a határérték feletti mennyiségben volt az azorubin színezék (E122). Hogyan védekezzünk ez ellen? Kitől vásároljunk, vásárolhatunk-e biztonságosan?
Élelmiszerbiztonság szempontjából alapvető különbség van a háztartási és a vállalkozási körülmények között. Vannak ugyanis helyzetek, amikor sokkal mélyebb szakmai tudás, háttér és információ szükséges ahhoz, hogy másoknak felelősséggel lehessen átadni élelmiszert – hangsúlyozta Zoltai Anna, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Vendéglátás- és Étkeztetés Felügyeleti Osztály vezetője a Kossuth Rádió Napközben című hétfői műsorában.
Az ételfestékek használatát például nagyon szigorúan szabályozza, határértékhez köti az uniós jog – folytatta. Az azorubin színezékre ráadásul még pluszszabályozás is vonatkozik, mert a gyerekek tanulási és koncentrálási zavarainak kialakulásánál előfordulhat, hogy szerepet játszik, ezért is kötelező ezt feliratozni az ilyen termékeken. Az élelmiszervállalkozóknak az élelmiszerek jelölésére vonatkozó szabályokkal naprakészen tisztában kell lenniük, ezért sem mindegy, hogy egy szakembertől, vagy egy végzettség nélküli személytől vásárol valaki élelmiszert – hangsúlyozta.
Éppen ezért nem lehetséges, hogy valaki, mivel úgy gondolja, jól tud sütni, fogja magát, és készít valamilyen süteményt, majd elkezdi azt árulni – tisztázta Dietz Gusztávné, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület elnöke. Az sem megengedett, hogy óvodai, vagy iskolai ünnepekre házilag készített süteményt visznek a szülők, mert azok nem felelnek meg ellenőrizhetően az élelmiszerbiztonsági kritériumoknak, még ha ízletesek is – tette hozzá. A legtöbb helyen egyébként már visszautasítják az ilyen édességeket, ami helyes magatartás – mondta. Zoltai Anna szerint ettől legfeljebb abban az esetben lehet eltérni, ha a valamennyi szülőt tájékoztatták arról, hogy egy háztartásból származó süteménnyel ünnepelnek a gyermekek.
A statisztikák szerint ugyanis az élelmiszertől való megbetegedések 70-80 százaléka a háztartásokban fordul elő – hívta fel a figyelmet. Ráadásul ahány ház, annyi szokás, így mindenkinek más-más a biztonságos, a higiénikus, ellenben a vállalkozások esetében nem lehet eltérés, hisz a jogszabályok szigorú keretei között kell működniük, garantálva az élelmiszerbiztonságot – fűzte hozzá.
Selmeczi László, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete ügyvezető-társelnöke úgy vélte, megoldást jelenthet a problémára, ha minél több fórumon hívják fel a vásárlók figyelmét arra, hogy ne vásároljanak ellenőrizetlen körülményekből származó terméket. A vásárlói mentalitás megváltoztatás ugyanakkor egy lassú folyamat – ismerte el.
Zoltai Anna szerint ki kell alakítani a tudatos vásárlói réteget, amelyik tisztában van azzal, mi található az élelmiszerekben. Nemcsak az üzleteken, hanem az interneten történő vásárlásokra is vonatkozik ez, és a fogyasztóknak a fesztiválokon, rendezvényeken is óvatosnak kell lenniük, ahol még rosszabbak az élelmiszerbiztonsági körülmények – húzta alá.
Ha bárki szabálytalanságot tapasztal, bejelentést tehet a Nébih éjjel-nappal hívható zöldszámán (0680/263244). Valamennyit kivizsgálja a hatóság.