20.9 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségNe maradj egyedül! – Elszigetelődés és odatartozás

Ne maradj egyedül! – Elszigetelődés és odatartozás

2015 03 18 083153Ne maradj egyedül! – Elszigetelődés és odatartozás a segítő szakmában címmel rendezték meg az Antropos Mentálhygiénés Egyesület, a Magyar Pásztorálpszichológiai Társaság és a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet közös konferenciáját február végén.
Ne maradj egyedül! – Elszigetelődés és odatartozás

A Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont dísztermében összegyűlt közel 170 fős hallgatóság zömében a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet képzéseinek keretében végzett segítő szakemberekből állt, akik immáron tizenkettedik alkalommal találkozhattak egymással ebben a formában.

A konferencia célja ezúttal is a családias közegben megélt találkozás, szakmai megerősödés, közös szellemi-lelki töltekezés volt, amely idén a segítő szakemberek szakmai közösségeinek fontosságára fókuszált.

Az egybegyűlteket Tésenyi Tímea, az Antropos Mentálhygiénés Egyesület elnöke köszöntötte, a konferencia ötletadójaként kiemelve a közös önkéntes összefogás erejét az amatőr kezdeményezésből induló, mára komoly érdeklődésre számot tartó, jó szakmai színvonalat képviselő rendezvény létrejöttében.

Az első előadó, Dr. Pethesné Dávid Beáta szociológus, a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet igazgatója aktuális kutatásokon keresztül mutatta be a magyar társadalomban megjelenő civil aktivitás alacsony arányát és az egyedül élők számának a fiatalabb korosztályokban is megjelenő, aggodalomra okot adó növekedését. Rávilágított arra is, hogy a személyiség egészséges fejlődéséhez szükség van az egyén érdekeit meghaladó közösségi értékek érdekében kifejtett önkéntes aktivitásra. Előadásának zárásaként kiemelte a segítő szakemberek elengedhetetlen szerepét a közösségi érzékenység fejlesztésében.

Dr. Ónody Sarolta pszichiáter, pszichoterapeuta előadásában az énstruktúra- és kötődéselméleti modellek bemutatásával érzékeltette, hogyan terhelődik meg a klienskapcsolatban segítő énünk. Néhány résztvevő segítségével szemléltette, mit tehet a segítő a kiégés elkerülése érdekében a kliens érzéseinek belső átdolgozásával illetve a szakmai segítség, az intervízió és a szupervízió igénybevételével.

Vásárhelyi Anzelm bencés szerzetes, lelkigondozó személyes hangvételű előadásán abba a folyamatba engedett bepillantást, ahogy az egyén lelkigondozói munkájának hátterét adó szerzetesközösség kialakul, fejlődik, és a krízishelyzetekkel megküzdve a megerősítés és biztonság helyévé válhat tagjai számára. Szemléletével példát adott az egyén és közösség közös fejlődését szolgáló együttműködésre.

A délelőtti programot a Jazzation együttes színes acapella koncertje zárta.

A nap második felében a részvevők szakmai érdeklődésüknek megfelelően választhattak a pszichodráma, bibliodráma, szupervízió, önszupervízió, élménytréning, mozgás- táncterápia, művészetterápia módszereivel dolgozó, neves szakemberek által vezetett műhelyek közül.

A rendezvény családias közegben megélt szellemi-lelki töltődést, megpihenést, mély élményeket és értékes találkozásokat adott az odaérkezőknek. A szervezők reményei szerint a jelenlévők a konferencia élményei és tanulságai által megerősödve térhettek vissza szakmai munkájukba, kellő indíttatást nyerve az őket megtartó és fejlesztő szakmai közösségek fontosságának felismerésére és az azokban való együttműködés lehetőségeinek keresésére.

Forrás: egeszsegkalauz; Kép: egeszsgkalauz;

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem