A vállalkozások szűk rétege veszi igénybe az immár több mint 2,5 éve hatályban lévő, energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások, felújítások utáni adókedvezményt, pedig a lehetőségek tárháza rendkívül széles.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény [Tao. tv.] 22/E paragrafusa szerint az adózó adókedvezményt vehet igénybe energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás, felújítás üzembe helyezése és üzemeltetése esetén az üzembe helyezést követő adóévben – vagy döntése szerint az üzembe helyezés adóévében – és az azt követő öt adóévben.

Egyúttal a Tao tv. 4. paragrafusának 11a. pontja szerint energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás, felújítás az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LXXVII. törvény (EH tv.) szerinti energiahatékonyság növekedését eredményező beruházás, felújítás, amely révén végsőenergia-fogyasztás csökkenését eredményező energiamegtakarításra kerül sor.

Az adókedvezmény a 2017. január 1-jét követően megkezdett, energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásokra tekintettel érvényesíthető.

Az adókedvezmény mértéke, érvényesítésének időtartama

Az adókedvezmény a fentiek alapján tehát összesen hat adóévben érvényesíthető, legfeljebb a számított adó 70 százalékáig. Az adókedvezmény igénybevételének kezdő időpontja – az adózó döntésétől függően – a beruházás üzembe helyezésének adóéve vagy az azt követő adóév.

Az adókedvezmény mértéke nem haladhatja meg beruházásonként a beruházáshoz igényelt összes állami támogatással együttesen, jelenértéken a beruházás elszámolható költsége 30 százalékának megfelelő mértéket, de legfeljebb 15 millió eurónak megfelelő forintösszeget. A támogatási intenzitás a kisvállalkozások esetén 20 százalékponttal, középvállalkozásoknál 10 százalékponttal növelhető, azaz a támogatás mértéke 50, illetve 40 százalék lehet.

Hirmagazin.eu