Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás NASA: „Megaszárazság” vár az Egyesült Államokra

NASA: „Megaszárazság” vár az Egyesült Államokra

nasa001 1024x569
Forrás: MTI | 2015. 02. 14. 08:37:00 Fotók: NASA

Ugyan már évszázadokkal korábban is voltak hasonló időszakok, de akkor azok természetes okokra voltak visszavezethetőek.
Példa nélküli szárazságok várhatóak délnyugaton és a Központi-síkságon 2050 után, melyek tartósak is maradnak a globális felmelegedés miatt – derül ki egy, a Science Advances című szaklapban megjelent tanulmányból. „A 21. század vége felé szinte minden év száraz lesz ahhoz képest, amit normálisnak gondolunk. Fel kell készülnünk egy sokkal szárazabb jövőre Észak-Amerika nyugati részén” – mondta Benjamin Cook, a NASA atmoszférakutatója, a tanulmány vezető szerzője.

Több mint 80 százalék az esély arra, hogy az Egyesült Államok középső és nyugati területét 35 évig vagy hosszabb ideig tartó „megaszárazság” sújtja az évszázad során – fejtette ki Toby Ault, a Cornell Egyetem munkatársa, hozzátéve: délnyugaton a víz még értékesebbé válik, mint most. A „megaszárazság” olyan aszályos időszak, amely néhány év helyett évtizedekig tart. Az 1930-as évek Dust Bowl névre keresztelt időszaka, amelyet hatalmas porviharok jellemeztek, több mint 35 évig tartott Észak-Amerikában – emlékeztetett Ault.

Fotó: NASA „Több mint 80 százalék az esély arra, hogy az Egyesült Államok középső és nyugati területét 35 évig vagy hosszabb ideig tartó megaszárazság sújtja az évszázad során.” (Toby Ault/Cornell Egyetem) Fotó: NASA

A kutatás a folyamatosan növekvő mértékű szén-dioxid-kibocsátáson és 17 különböző számítógépes modellen lefuttatott összetett szimulációkon alapult, ezek végeredménye jórészt megegyezett. Cook kifejtette: fák évgyűrűiből és egyéb adatokból arra lehet következtetni, hogy a délnyugati területeken és a Központi-síkságon az 1100-as és 1200-as években is jelentkezett évtizedekig tartó szárazság, de ezek természetes okokra, nem pedig a klímaváltozásra vezethetők vissza, mint a jövőben várható „megaszárazságok”.

A változás miatt délnyugaton kevesebb lesz az eső, de mindkét terület számára a legnagyobb problémát a hőség jelenti majd, amely növeli a párolgást és kiszárítja a termőtalajt. Az eredmény pedig ördögi kör: a levegő még szárazabb és még melegebb lesz – véli a kutató.

Fotó: NASA „Több mint 80 százalék az esély arra, hogy az Egyesült Államok középső és nyugati területét 35 évig vagy hosszabb ideig tartó megaszárazság sújtja az évszázad során.” (Toby Ault/Cornell Egyetem) Fotó: NASA

Exit mobile version
Megszakítás