Home Életmód Egészség - betegség Napvilágot látott Vuhan eltitkolt 54 napjának története, amelyben Kína megfertőzte az egész...

Napvilágot látott Vuhan eltitkolt 54 napjának története, amelyben Kína megfertőzte az egész világot!

Vuhanban az orvosok már régen tudták, hogy mekkora a baj, amikor a hatóságok még azt sem voltak hajlandóak elismerni, hogy a vírus emberről emberre terjed / Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY

A vuhani kórházakban dolgozó kínai orvosok már tavaly január elején tisztában voltak az új koronavírus okozta veszedelemmel, de felsőbb utasításra nem beszélhettek erről..

Vuhanban az orvosok már régen tudták, hogy mekkora a baj, amikor a hatóságok még azt sem voltak hajlandóak elismerni, hogy a vírus emberről emberre terjed / Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY

Vuhanban az orvosok már régen tudták, hogy mekkora a baj, amikor a hatóságok még azt sem voltak hajlandóak elismerni, hogy a vírus emberről emberre terjed / Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY

Ezt állítja egy vuhani orvos a BBC új dokumentumfilmjében, amelyet tegnap este vetítettek le a BBC televíziós csatornáján.

A filmesek annak az 54 napnak a történetét dolgozták fel, amely a Covid felbukkanása és Vuhan teljes lezárása – és a világméretű pánik kitörése – között telt el.

Az első ismert koronavírusos beteg egy hetvenes éveiben járó férfi volt, aki 2019. december elsején betegedett meg. A hó végén már számos beteget kezeltek a vuhani kórházban magas lázzal és tüdőgyulladással, sokan közülük rendszeres látogatója volt a helyi húspiacnak, ahol vadon élő állatok húsát is árulták – írta a BBC.

Kórházi dolgozók szállítják egy koronavírusban elhunyt személy holttestét Vuhanban, 2020. február 16-án. / Fotó: EPA/STRINGER CHINA OUT

A tüdőkből vett mintákból az orvosok hamar gyanítani kezdték, hogy a tüdőgyulladás hátterében egy új típusú koronavírus állhat, hasonló a SARS-hoz. A megbetegedések száma pár naponta duplázódott, és december végére a becslések szerint elérhette a négy ezret is. A helyi hatóságok hiába tudtak minderről, nem tájékoztatták a lakosságot a veszélyről.

A titkolózásnak még komolyabb következményei lehettek volna, ha a hír nem szivárog ki a kínai közösségi médiába. Először a vuhani kórház sürgősségi osztályának vezetője kapta meg a pekingi laborban elvégzett vizsgálatának eredményét, ekkor „hideg veríték csorgott le az arcán”. Másfél órával később a kórház egy szemész orvosa küldte szét növendékei között a hírt. „Ne terjesszétek ezt az üzenetet, de a szeretteitekkel tegyétek meg a szükséges óvintézkedéseket” – írta. A hír mégis eljutott egy orvosi hírlevél szerzőjéhez, Dr. Marjorie Pollack-hoz, aki továbbította 80 ezer követőjéhez.

Mire Vuhan városát a kínai hatóságok lezárták, napi 2500 koronavírusos beteg jelentkezett a helyi kórházban. / Fotó: EPA/YUAN ZHENG CHINA OUT

A kínai kormány ekkor kénytelen volt elismerni 27 tüdőgyulladásos esetet, de tagadták, hogy a vírus bizonyíthatóan emberről emberre is terjedne. A WHO-t hivatalosan nem tájékoztatták, a koronavírus génszekvenciáját is csak 12 nappal ezután osztották meg a nagyvilággal, és újabb hat napnak kellett eltelnie, mire elismerték, hogy a vírus emberről emberre is terjed.

Pedig akkor ezt már régen tudták. Zhang Yongzhen sanghaji virológus már január 5-én kimutatta, és erről feljegyzést is küldött a nemzeti egészségügyi hatóságnak. A hatóság azonban titkosította a dokumentumot, így a világ továbbra is sötétben tapogatózott.

Az igazán durva fejlemények azonban már január másodikán elkezdődtek. Bár a betegek száma továbbra is pár naponta duplázódott, a kínai rendőrség előállította azokat a vuhani orvosokat, akik nyíltan beszéltek tapasztalataikról. Az állami televízió „rémhírterjesztőknek” bélyegezte őket. Az egyikük Li Wenliang volt, az a szemész, aki megosztotta a hírt diákjaival a közösségi médián. Wenliang beismerő vallomást tett, majd februárban koronavírusban elhunyt.

Magányos járókelő Vuhanban 2020. április 6-án. A nagyvárost 76 napra zárta szigorú karanténba a kínai vezetés, de sokak szerint túl későn / Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY

– Ezekben a napokban már annyi lázas beteg jelentkezett a kórházban, hogy elveszítettük a kontrollt. Pánikba estünk, de a kórház vezetése azt mondta, nem beszélhetünk senkinek erről – nyilatkozta a BBC-nek az egyik dolgozó. A kínai hatóságok azzal érveltek, hogy csak a megalapozatlan szóbeszédeknek próbálták elejét venni.

– Mindenki tudta már január elején is, hogy a vírus emberről emberre is terjed, a hülye is láthatta. Miért kellett ezt titkolni? Nagyon feldúltak és dühösek voltunk emiatt – mondta a BBC-nek az egyik orvos, aki hozzátette azt is, hogy maszkot sem volt szabad viselniük.

Amikor január 23-án Vuhan városát a kínai hatóságok lezárták, a helyi kórház már napi 2500 esetet jelentett. A lezárás hetekkel elkésett: addigra a vírus az egész világon elterjedt.

BBC

blikk

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás