Július 30-ára végleges formájában is elkészülhet a nemzeti rákellenes program – közölte az Országos Onkológiai Intézet (OOI) szombaton az MTI-vel.
Az OOI azt írta: az elmúlt időszakban a még nem véglegesített programról félrevezető, hamis állítások jelentek meg a sajtóban. Az intézet a közleményben tételesen cáfolta ezeket, köztük azt is, hogy a program „nem foglalkozik túl sokat” az elsődleges megelőzéssel. Kiemelték, hogy a dokumentum külön fejezetben, hat oldalon tárgyalja az elsődleges megelőzés kérdéseit és a megelőzéssel kapcsolatos teendőket, részletesen kitér a dohányzás és az alkoholfogyasztás elleni küzdelem, valamint a táplálkozási szokások megváltoztatásának fontosságára, valamint a humán papilloma vírus (HPV) elleni oltás fiúgyermekekre való kiterjesztésére.
Tovább erősödik a dohányzás- és az alkoholellenes prevenció
A program külön hangsúlyt helyez az Európai Rákellenes Kódexben szereplő, a rák kialakulásának kockázatát csökkentő intézkedések erőteljes társadalmi kommunikációjára és megvalósítására. Külön is szorgalmazza a dohányzás és alkoholfogyasztás elleni küzdelem erősítését tájékoztató anyagokkal, a leszokást segítő programokkal, a betegszervezetek bevonásával és médiakampány segítségével – ismertették.
Közölték, a program alapján elkészített akcióterv első pontja teljes egészében a primer prevenció kérdéseivel foglalkozik. Emellett az aktualizált anyag egyik fő célkitűzése az onkológiai diagnosztika és terápia további centralizációja: a daganat gyanújának első felmerülésekor soron kívül előírnák a daganatos betegek legalább megyei onkológiai központba irányítását. Ennek révén a betegség gyanújától a diagnózisig és a megfelelő terápiás terv felállításáig eltelő idő maximálisan 2 hétre rövidülne. Kitértek arra is: a statisztikai adatok szerint az 1950-es évektől 1990-ig folyamatosan és meredeken emelkedett a magyarországi daganatos halálozások száma. Ez a folyamat 1992 után – a gyakoriság változatlan emelkedése mellett – jelentősen lassult, majd 2001 óta megállt, illetve kisebb mértékű csökkenést mutat.
Rákstop után csökkenés a cél
2001-ben az újonnan diagnosztizált daganatos betegek halálozási aránya 46 százalék volt, míg 2015-ben 35 százalékra mérséklődött. A halálozási arány 11 százalékos csökkenése 80 ezer haláleset elkerülését jelenti – írta az OOI, hozzátéve: ez nemzetközi összehasonlításban is jelentős eredmény. Miután az elmúlt 25 évben sikerült megállítani a daganatos elhalálozások számának emelkedését, az új program célkitűzése a daganatos halálozás 10 százalékos csökkentése 2030-ig – tették hozzá.
A miniszter szakmai javaslatai szerint felújított program 105 oldalon tartalmazza a rákellenes küzdelem minden elemét, a megelőzésen, a szűréseken, a diagnosztikus, terápiás és rehabilitációs lehetőségeken túl a társadalmi szervezetek és a felvilágosítás, oktatás feladatával bezárólag – áll az OOI közleményében.
Forrás: MTI