Csaknem kétmillió hívő számára megkezdődött az iszlám böjti hónap, a ramadán. Idén azonban a vallás 1400 éves történetében példátlan korlátozások mellett tartják a koronavírus-járvány miatt.
Csütörtökön, napnyugtakor megkezdődött a ramadán, a muszlim böjti hónap, amely a közel kétmilliárd iszlám hívő egyik legnagyobb közösségi ünnepe is. Idén azonban az új típusú koronavírus-járvány miatt a hatóságok szinte mindenütt korlátozásokat rendeltek el. Az már egy másik kérdés, hogy ezeket hol mennyire tartják be.
A ramadán ugyanis egyfajta közösségi rituálé is
– mondta az InfoRádióban Sayfo Omar, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső szakértője. Napközben az emberek erőltetetten barátságosak egymással, amíg az emberek böjtölnek, leáll az élet is – a bürokrácia megakad, rövidülnek a nyitvatartások a boltokban, hivatalokban.
A vírus szempontjából a böjtöt megtörő vacsora jelent gondod, ugyanis az istár idején a barátok, családok összejönnek, sokszor közösségi tereken is. A szakértő kiemelte, hogy a ramadán egyben a fogyasztás ünnepe is, az éttermekben, boltokban megugrik a forgalom, a korlátozások így komoly gazdasági kárt is okoznak.
Szaúd-Arábiában és Jeruzsálemben mindenesetre pénteken
üresen tátongtak az iszlám legszentebb helyei.
A mekkai nagymecset és a próféta medinai mecsetje, az iszlám vallás két legszentebb helye zárva volt a nagyközönség előtt az esti étkezés idején. Csütörtök este csak imámok, biztonságiak és takarítók tartózkodhattak a mecsetben, az imát a televízióban élőben közvetítették.
A szinte teljesen üres jeruzsálemi al-Aksza mecsetben egy imám mondta el az első pénteki imát, a mecsetben maroknyi imám térdelt, maszkban, betartva a koronavírus miatt korlátozások előírta távolságot.
„Kérjük Istent, kegyelmezzen meg nekünk és az emberiségnek, és mentsen meg bennünket a halálos világjárványtól” – mondta az imám.
Ramadán idején rendszerint hívők tízezrei tolonganak naponta a mecsetben és a szomszédos Szikladómban. A járvány miatt azonban imádkozók világszerte kénytelenek lemondani az ilyenkor szokásos csoportos imákról.
Mindenki másképp csinálja
Marokkóban szombattól a ramadán idejére a kötelező karantén után elrendelték az éjszakai kijárási tilalmat is. A helyi hatóságok és a biztonsági szolgálatok szigorúan ellenőrzik az intézkedés betartását. Az Ulémák Tanácsa a héten fatvát, kötelező érvényű vallási rendeletet adott ki a karantén intézkedések ramadán alatti betartásáról, arra hivatkozva, hogy az iszlám vallásjog, a saría szerint az emberéletek mindenféle veszélytől való megvédése minden cselekedetre, így az imák céljából tartandó gyűlésekre is érvényes.
Pakisztánban az állam korlátozásokat rendelt el ugyan, a központi hatalom keze azonban nem mindenhova ér el az országban.
A ramadan az az időszak, amikor a mecsetek az éves bevételeik nagy részét megkapják adományok formájában. Ha korlátozzák a nyitvatartást, akkor jelentős anyagi veszteség éri őket. Ráadásul a mecset az első számű nyilvános tér, a vallási előljárók pedig attól tartanak, hogy az imahelyek bezárásával az állam az ő befolyásukat, hatalmukat is korlátozni akarja – hívta föl a figyelmet a külügyi intézet szakértője..
A jelentős muzulmán lakossággal rendelkező ázsiai országokban a kormányok
távolságtartásra szólították fel a hívőket.
Ázsiában, ahol a világ 1,8 milliárd muzulmánjának többsége él, Afganisztánba és Pakisztánba a betegséget Iránból és Szaúd-Arábiából hazatérő zarándokok hurcolták be, Indiában és Malajziában pedig iszlám szervezetek rendezvényein terjedt el a fertőzés.
„Amikor böjtölünk, a vágyaink ellen kell harcolnunk – mondta a televízióban Muhyiddin Yassin malajziai miniszterelnök, akinek az országában Délkelet-Ázsiában a legtöbb igazolt fertőzött van. A Kuala Lumpur-i kormány május 12-ig meghosszabbította a korlátozásokat, bezárták a népszerű esti bazárokat és megtiltották a misén való részvételt.
Indonéziában, a világ legnépesebb iszlám országában, Joko Widodo elnök felszólította az embereket, hogy dolgozzanak és imádkozzanak otthon. Indonéziában 8211 koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak, 689 beteg halt vele a vírus okozta szövődményekbe a Johns Hopkins amerikai egyetem adatai szerint.
Dél-Ázsiában szombaton kezdődött a ramadán. A 160 millió indiai muzulmán népesség vezetői felszólították a hívőket, tartsák be az egy hónapos kijárási korlátozásokat.
Sokan fertőződtek meg egy szunnita missziós csoport, a Tablighi Dzsamaat március közepei rendezvényén, amelyről India minden részéről, a szomszédos Bangadesből, Indonéziából és Malajziából is érkeztek résztvevők. Az Indiai Iszlám Központ az interneten sugározza élőben minden nap este nyolctól tízig a muzulmán szent könyv, a Korán két fejezetének felolvasását.
Bangladesben a ramadán esti imáinak résztvevőit 12 emberre korlátozta, Srí Lankán pedig zárva vannak a mecsetek a nagyközönség előtt.