hirmagazin 2015 06 18 072708
2015. 06. 18. – 06:45
forrás: MR/180 perc,

A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója a 180 percben cáfolta, hogy Magyarországon nem megfelelő a menedékkérők elhelyezése. Végh Zsuzsanna arra is emlékeztetett, hogy a biztonságos harmadik országok körének meghatározásával megfordul majd a bizonyítási teher, és a menekültnek kell igazolniuk, hogy a magyar szabályok által biztonságosnak mondott állam a menedékkérő számára valamiért mégsem volt biztonságos.

A Fidesz frakciója arra kéri a kormányt, hogy mai ülésén hozzon azonnali intézkedéseket az illegális bevándorlás megfékezéséért. Rogán Antal frakcióvezető a Kossuth rádió 180 perc című műsorában nagyon veszélyesnek ítélte a jelenlegi helyzetet. Mint mondta, a nyugat-európai országok sorra arra készülnek, hogy lezárják határaikat, és eddig több mint 14 ezer menekült visszaküldését jelezték Magyarország felé. Ezért meg kell fékezni a beáramlást a zöld határon, és a biztonságos tranzitországból érkezők számára nem szabad politikai menedékjogot adni – hangsúlyozta Rogán Antal.

Június 17-ig 57 ezer regisztrált menedékkérő érkezett Magyarországra, naponta több száz ember jön, kedden például több mint 600-an érkeztek, közülük több mint 200-an afgánok, de sok volt a szír vagy pakisztáni állampolgár is – mondta a Kossuth Rádió reggeli műsorában a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) főigazgatója.

Céljuk alapvetően Nyugat-Európa valamely országába eljutni, az afgánok például tipikusan Németországba igyekeznek, és Végh Zsuzsanna tapasztalatai szerint az, hogy egyre több helyről toloncolhatják őket vissza, nem tántorítja el őket, túl sok áldozatot hoztak ugyanis azért, hogy eljussanak Nyugat-Európába. Újra és újra próbálkoznak, a hivatalnak is vannak „visszatérő ügyfelei”, akik már többször átlépték a magyar határt – tette hozzá.

A jogi gyakorlat ma egyébként az, hogy a zöldhatáron lefülelt illegális határátlépőt a rendőrség átadja a bevándorlási hivatal menekültügyi hatóságának, elindul a menedékjogi eljárás, és kijelölik számára azt az általában nyitott befogadói intézményt (befogadó állomást), ahol ellátásáról gondoskodnak, és ahol a hatóság rendelkezésére kell(ene) állnia az eljárás lefolytatása alatt. Csak nagyon kevés illegális határátlépő kerül a szigorúbb menekültügyi őrzött befogadó központba.

A menedékkérelem benyújtása után a kérelmező az uniós szabályok alapján automatikusan élvezi a területen maradás jogát, tehát legálissá válik a tartózkodása, amíg a hatóság érdemben nem dönt a kérelméről. Ezért van az, hogy a határátlépők szinte keresik a rendőrséggel a kapcsolatot, így ugyanis a határrendészet nem adhatják őket vissza rögtön Szerbiának a visszafogadási egyezmény alapján.

Naponta több száz illegális menekült érkezik

Végh Zsuzsanna a műsorban határozottan cáfolta, hogy Magyarországon nem megfelelő a menedékkérők elhelyezése. A magyar befogadó intézmények semmiben nem különböznek az uniós tagállamok hasonló létesítményeitől – jelentette ki. Mostanában persze ezek is ugyanolyan zsúfoltak, mint bárhol máshol, hiszen bőven kapacitásaik felett működnek, és rendkívüli intézkedésként a sátrak és a konténerházak is előkerültek, ahogyan egyébként Ausztriában is.

A befogadó állomásokat elhagyhatják a külföldiek, napközben szabadon mozoghatnak, csak a házirendben előírt időre kell visszaérniük este, és ezt a lehetőséget nyilván sokan felhasználják továbbindulni. A papírral ugyanakkor, ami azt igazolja, hogy valaki menedékjogi eljárás alatt áll, még nem közlekedhet szabadon az uniós tagállamok közt, erre csak az elismert menekültnek van lehetősége.

Tavalyhoz képest az év eddig eltelt időszakában sokszorosára nőtt a Magyarországnak címzett, visszavételre irányuló megkeresések száma, de hogy mindez megvalósítható is legyen, sokkal szigorúbb szabályokra lenne szükség, hiszen a menedékkérők mozognak a tagállamok között – hangsúlyozta Végh Zsuzsanna. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a biztonságos harmadik országok körének meghatározásával megfordul majd a bizonyítási teher, és a menekültnek kell igazolniuk, hogy a magyar szabályok által biztonságosnak mondott állam a menedékkérő számára valamiért mégsem volt biztonságos.