Nem ad pénzt Trump elnök mexikói határfalára, de hajlandó együttműködni a republikánusokkal – ezt üzente Nancy Pelosi, a demokrata többségű új amerikai Kongresszus frissen megválasztott elnöke. A politikus korábban azt sem zárta ki, hogy vádeljárás alá vonják Donald Trumpot.
Az amerikai kongresszus elnöki posztjának elnyerésével a demokraták veterán politikusa, Nancy Pelosi az Egyesült Államok harmadik legerősebb politikusává vált, és így oda kell figyelni a szavára.
A képviselőnőt a novemberi választások után a demokraták kezébe került alsóház nyitóülésén választották meg házelnöknek.
A demokrata Pelosi kongresszusi beszédében olyan republikánus ikonokat emlegetett, mint Ronald Reagan vagy a nemrég elhunyt idősebb George Bush elnök, és úgy fogalmazott, hogy megpróbálnak együttműködni a republikánusokkal.
Beszédében azt mondta:
a demokraták olyan költségvetési javaslatot terjesztenek a Kongresszus elé, amely egyszerre ad választ „az amerikai nép igényeire és védi meg a határokat”
– ez utóbbival Donald Trump elnök követelésére utalt, hogy a törvényhozás szabadítson fel forrásokat a mexikói határfal építésére. Pelosi és a demokraták hevesen ellenzik az ötletet.
A demokraták gyorsan meg is szavaztak egy olyan költségvetési javaslatot, amely felújíthatja a szövetségi ügynökségek tevékenységét, de nem hagytak jóvá pénzt a határfalra. A költségvetési javaslatból azonban nem lesz törvény, mert sem a republikánus többségű Szenátus, sem Trump nem fogadja el.
A patthelyzet pénteken már a 14. napjába lépett, és továbbra is várat magára a két nagy párt alkuja az állami intézmények finanszírozásáról és újra megnyitásáról.
Trump elnök egy interjúban arról beszélt, hogy a falat vagy valamilyen akadályt mindenképp meg kell építeni.
„Tőlem nevezhetik akadálynak is, a lényeg, hogy soha nem kapott ennyi támogatást, mint most”
– állította.
Az, hogy a demokraták átvették a kongresszusi alsóház irányítását, jelentősen megváltoztatja az elnök és a törvényhozás viszonyát. Például
Pelosi korábban nem forszírozta, hogy vádeljárást indítsanak az elnök ellen, de mostani NBC-interjújában már nem zárta ki ezt. Azzal kerülte meg a választ, hogy meg kell várni az elnök orosz kapcsolatairól szóló Müller-jelentést. Nem politikai okból kell vádeljárást indítani – mondta, bár kitérően fogalmazott és azt mondta: tárgyalni kell arról, hogy vádat emeljenek-e a még hivatalban lévő Trump ellen.