hirmagazin 2015 06 21 145440

forrás: hirado.hu, MTI Fotó: Rosta Tibor

A magyar dinnye túlnyomó része oltott. Tökszáron nevelik. Az átlagember azonban sem ízre, sem küllemre nem tudja megkülönböztetni az oltott dinnyét az „igazitól”. Az idei magyar termés jónak ígérkezik.

Drága dolog a dinnyetermesztés. A magas költségek miatt évek óta bevált gyakorlat a termelők körében, hogy tökszáron nevelik a gyümölcsöt. A módszer az elmúlt 10 év nagy vívmánya, de ez nem genetikai módosítás – mondta a hirado.hu-nak nyilatkozó Holecz Zoltán, aki görög- és sárgadinnyét termeszt Medgyesegyházán.

Ellenállóbb  betegségekkel szemben

A termés nagy része oltott – mondta a gazda. Holecz Zoltán szerint némi minőségváltozás lehet az oltott dinnye és az „igazi” között, de ha megfelelő a technológia, akkor ugyanolyan jó ízű lesz. Sok esetben még a termesztő sem tudja megkülönböztetni az oltott gyümölcsöt a másiktól – mondta.

A tökmagot és a dinnyemagot elvetik, majd körülbelül a 20. nap környékén a tökre ráoltják a dinnyét. Ezt követően 3-4 napig inkubátorban tartják a palántát, óvják és védik. Figyelnek a páratartalomra és a szellőztetésre is. Az oltást követő tizedik napon leveszik az oltócsipeszt, majd 2-3 héten át öntözik, nevelgetik a növényt, ezt követően kerül sor a kiültetésre.

A tök jóval ellenállóbb  a betegségekkel szemben, mint a dinnye, így jóval gazdaságosabb a termelése. „A tökmagot és a dinnyemagot elvetjük, ha egyforma, megfelelő vastagságúak, egymásra oltjuk őket. Így ellenállóbb lesz az időjárással szemben, és a termés is bővebb” – magyarázta az eljárás lényegét.

Július végétől lehet olcsóbb a dinnye

Most a sárgadinnyének van szezonja. Kilónként nettó 180 forintért viszik a felvásárlók, de ebből a pultos ár 299 forint lesz. Termelői szempontból 260 forint körül lenne a reális ár – mesélte.

Hogy milyen ára lesz a görögdinnyének, az a konkurens országok nyomásától függ. Ha külföldről olcsó és nagy mennyiségű árut hoznak be, az lenyomja az árakat. A hazai termelőknek azonban 35-40 forintos nettó átlagár alá nem éri meg menni a szezon egészében – magyarázta Holecz Zoltán.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint a termelők önköltsége kilónként 30-50 forint, míg a mag nélküli dinnyénél 60-70 forint. Így, ha a fogyasztói ár 70-120 forint között mozog, akkor az megéri nekik is. Ledó Ferenc úgy véli, július 20-a után beállhat a 80-120 forintos kilónkénti dinnyeár.

Jelenleg a boltokban görög, spanyol és olasz dinnyét lehet kapni. A nagy dinnyék Görögországból érkeznek, míg a kisebbek Spanyolországból. Ledó Ferenc mindenkit arra biztat, hogy vásároljon majd magyar dinnyét, mert a minősége jó lesz.

Jó lesz az idei dinnye

Nagyon jó lesz az idei dinnyeállomány a jelenlegi állás szerint – mondta a hirado.hu-nak nyilatkozva Ledó Ferenc, aki arról is beszámolt, hogy a termés 250 ezer tonna körül várható. A magyar dinnye szezonja július elejétől augusztus végéig tart.

Egyre keresettebb a mag nélküli dinnye

Ledó Ferenc felhívta a figyelmet két trendváltozásra. Egyrészt a nagy dinnyék helyett inkább a 4-5 kilósak iránt nőtt meg a kereslet, másrészt egyre keresettebbek a mag nélküliek. Ez Európában általánosan jellemző, s mivel a hazai dinnyetermés 40-50 százalékát exportban értékesítik – főként a német piacokon –, így a hazai termesztők is egyre inkább érdekeltek a mag nélküli dinnye termesztésében.

Hamvas Zoltán. Fotó: MTI/EPA/Eddy Lemaistre

Kecskesajttal, sonkával, de kenyérrel is jó

A mesterszakács egy könnyű nyári receptet is megosztott a hirado.hu olvasóival. A sárgadinnyét turmixszoljuk össze, tegyünk hozzá néhány csepp mézet, ízlés szerint mentát és valamilyen tejterméket, ez lehet joghurt, tejszín, vagy tej. A lényeg, hogy krémleves sűrűségű levest kapjunk. Ezt jól hűtsük le, és dinnyekockákkal tálaljuk.

Ma már a görögdinnyét kecskesajttal, a sárgadinnyét különféle sonkákkal fogyasztják. „Jelentős változás indult be az elmúlt 6-8 évben. A különféle zöldségek és gyümölcsök felhasználási köre egyre szerteágazóbbá vált, kinyílt a világ. Míg régen a nagymamám kenyérrel ette a dinnyét, ez mára gyökeresen megváltozott” – mondta Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke a hirado.hu-nak.

Ez köszönhető a konyhafejlődésnek, továbbá annak, hogy egyre kreatívabbak a szakácsok és a háziasszonyok is. Az interneten számtalan recept megtalálható, amit ha kicsit továbbgondolunk bárki csodás, dinnyéből készült ételeket varázsolhat az asztalra.

Hamvas Zoltán a pókhálószerűen átszőtt külsejű, közepes, tekegolyó méretű, zöldes-fehéres húsú sárgadinnyét választja az ételek elkészítéséhez.

Vitaminokkal van tele

A sárgadinnye kiválóan bírja a fagyasztást, csakúgy mint a málna, vagy meggy.

A görögdinnye 90-95 százaléka víz, így nagyon kevés energiát tartalmaz, ám mégis számos táp- és védőanyag található benne – mondta a hirado.hu-nak nyilatkozó táplálkozáskutató. „A görögdinnye egy természetes izotóniás ital, nagyon jól pótolja a folyadékveszteséget a benne található ásványi anyagok – kálium, magnézium, nátrium – valamint, a cukor miatt. Ezeken felül számos vitamint és ásványi anyagokat tartalmaz, például B, C és E-vitamint, valamint niacint, vasat, folsavat és mangánt, likopintartalma pedig kiemelkedő a gyümölcsök között” – nyilatkozta Vági Zsolt.

A dinnye természetes vízhajtó hatású, így a szervezet öntisztító folyamatait is segíti, valamint eltelíti az embert, így a testtömeg-menedzselésben is fontos szerepe van.

Nem éri meg kiköpni a dinnye magját

Szétrágva a dinnye magjából számos aminosav és ásványi anyag, valamint vízhajtó hatású növényi hatóanyag képes felszívódni a szervezetben. A gyümölcs magjából készült teát a népi gyógyászat is használja. Ha egészben nyeljük le, akkor emésztetlenül ürül a szervezetből, de az emésztést így is serkenti – magyarázta a táplálkozáskutató.

Mértékkel cukorbetegek is fogyaszthatják 

Cukorbetegek is fogyaszthatják kis mennyiségben a dinnyét, hiszen 100 gramm, csak 25-29 kalóriát tartalmaz. Vigyázni kell viszont, mert sok könnyen felszívódó cukor van benne, így nem szabad túlzásba esni. Fontos, hogy önálló étkezésként ne kerüljön az étrendbe, hiszen úgy méginkább kifejti vércukorszint-emelő hatását.