Olcsóbbak lettek a gabonafélék, a tejtermékek, a cukor, a hús és a növényi olajok is..

Parmezán készül egy olasz sajtüzemben. Fotó: ©FAO/ Alessia Pierdomenico

Róma, 2018. augusztus 2. – Jelentősen kevesebbe kerültek júliusban az alapvető mezőgazdasági termékek, miután csökkent az összes termékcsoport – különösen a cukor és tejtermékek – ára.

Az összesített júliusi árindex 3,7%-ot esett az előző hónaphoz képest (168,8 pontra). Ezzel megtört a 2018-ban tapasztalt folyamatosan emelkedő tendencia; ilyen mértékű csökkenésre nem volt példa tavalyi év vége óta.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által kibocsátott FAO élelmiszerár-index hónapról hónapra követi a nemzetközi piacokon legfontosabb öt élelmiszer-termékcsoport azok kereskedelmi értékével súlyozott árváltozását.

A tejtermékek indexe esett a legnagyobbat, 6,6 %-ot, ezen belül is a vaj és sajtfélék ára zuhant leginkább, ezeket követik a teljes és sovány tejpor.

A cukorhoz – 6 %-os árcsökkenése után – három éve nem látott áron lehet hozzájutni, amit két fontos cukortermelő ország, India és Thaiföld jobb termelési kilátásaival magyaráznak a szakértők. Az áresést visszavette azonban, hogy a világ legnagyobb cukorgyártója és exportőre, Brazília esetében alacsonyabb kibácsátást várnak.

A FAO gabonaár index 3,6%-ot esett a júniusi értékekhez képest, és ezzel a tavaly ilyenkor szint alá süllyedt.  A búza, a kukorica és a rizs kereskedelmi jegyzései mind csökkentek, bár előbbi kettő valamelyest visszaerősödött július végére.

A növényi olajok árindexében is csökkenés észlelhető (2,9 %) – a tendencia hat egymást követő hónapja tart, és a mutató elérte a 2016 január óta mért legalacsonyabb szintjét. Ez nagy részben annak az eredménye, hogy gyengélkedik a szójabab piaca, erősen befolyásolva a Kína és az Egyesült Államok között kialakult kereskedelmi vita által.

A repceolaj ezzel szemben erősödött a hónapban, amit a biodízel-gyártók generálta nagyobb kereslet és az Európai Unió negatívabb termelési kiáltásai eredményeztek.

A FAO hús árindexe 1,9 %-ot csökkent a júniusi értékéhez képest, viszont a hónap végére megfordult az irány a brazil kamionsofőrök sztrájkja miatt, ami megdrágította a marhahús exportját.

Forrás és további információ:

PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
[email protected]

+36 1 461 2035

 

ElőzőVillámárvíz ragadt el több embert Korzikán
KövetkezőTévedésből lelőttek a rendőrök egy Down-szindrómás fiút Stockholmban
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza