Baj van a magyar tengernél, a helyzetnek a fele sem tréfa – védelmi készültséget rendelt el ugyanis az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), miután a Balaton nyugati medencéjében hamarabb elkezdődött az algásodás, és ijesztő mértékben. A vízben a határértéket jelentősen meghaladó klorofill-A-szinteket mértek.
A probléma nem új keletű, tavaly nyáron a korábbiaknál másfélszer nagyobb algásodás zajlott le. Akkor emiatt nem kellett strandokat bezárni, korlátozni a fürdőzést, de az értékek a határon mozogtak, arról nem is beszélve, hogy a zöldes víz sokak kedvét veheti el a pancsolástól. A szakemberek remélik, idén sem kerül sor tiltásokra, az viszont már majdnem biztos, hogy a túlszaporodás újra megtörténik.
A hatóságok egyelőre megkezdték az úgynevezett lepel- és mélységi kotráshoz szükséges helyszínek és eszközök előkészítését. A munkálatok Balatongyörök térségében hamarosan elindulnak.
A vízben lebegő algák fontos szerepet töltenek be a tó életében, elszaporodásuk viszont Somogy Boglárka, a Balatoni Limnológiai Intézet munkatársa szerint veszélyeztetheti a horgászatot, az ivóvízkivételt és a fürdőzést is.
– Az algák alapvető fontosságúak, hiszen ugyanúgy, mint a szárazföldi növények, termelik a szerves anyagot, amire az egész vízi táplálékhálózat épül. Ha nem lennének, a vízben nem termelődne oxigén, az algákat fogyasztó nagyobb halak, rákok eltűnnének – kezdte a szakember. Mint kiderült, nem is maguk az algák okozhatják a problémát, hanem bizonyos csoportjai által termelt méreganyagok. Ilyenek a már megjelent, késő nyári fonalas nitrogénkötő cianobaktériumok (kékalgák). Ezek tömeges elszaporodása veszélyeztetheti a fürdőzést is.
– A Balaton esetében mintegy négy évtizeden keresztül nem volt gond a vízminőséggel. Azóta az elmúlt év volt az első, amikor az algák mennyisége meghaladta a fürdővízben még megengedhető mennyiséget. A 80-as, 90-es évek közepén és tavaly is a tó nyugati területein jelentkezett a probléma. Idén nem zárhatjuk ki, hogy a következő hetek időjárásától függően újra túlszaporodás következhet be. A part mentén lokálisan, nyugodt, meleg, szélcsendes időszakban lehetséges, hogy látni lehet felülúszó algákat – fűzte még hozzá a limnológiai szakember.
Egész tavakat mérgeznek
Az alga fajtájától, a toxintól és persze ezek mennyiségétől függ, hogy a fürdővízben jelen lévő méreganyagok okoznak-e bőrirritációt, esetleg hasmenést. Hazánkban szerencsére nem nagyon fordulhat elő ez, ugyanakkor ilyen irányú mintavétel rendszeres a Balatonnál, különösen a strandok területén. Afrikában viszont vannak olyan tavak, ahol a cianobaktériumok komoly toxicitási problémát okozhatnak, a fürdést és az ivóvízkivételt teljesen ellehetetlenítve, nem ritkán pedig tömeges halpusztulást is okozva, hisz maga a cianobaktérium nemcsak az emberre lehet hatással, hanem az élővilágra is.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: MTI Varga György