forrás: MTI

Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és Matthew D. Shank, az egyesült államokbeli Marymount Egyetem vezetője hétfőn öt évre szóló együttműködési megállapodást írt alá.

A nemzetközi képzési együttműködések segítik az eredményes bűnüldözést, és az abban való közös fellépést – hangsúlyozta Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn Budapesten, egy egyetemközi megállapodás aláírásán.

Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora és Matthew D. Shank, az egyesült államokbeli Marymount Egyetem vezetője öt évre szóló együttműködési megállapodást írt alá, amelynek két kiemelt területe a kriminalisztika és a kibernetika.

Utóbbi fontosságát hangsúlyozva Pintér Sándor azt is megjegyezte, hogy 2001-ben, előző minisztersége idején született meg a kiberbűnözés elleni nyilatkozat, amelyet mostanra 42 ország ratifikált.

A rendezvényen a belügyminiszter kiemelte: a bűnözés nem ismer határokat, ennek megfelelően kell felkészülni a bűnüldözésre. Kitért arra, hogy az Egyesült Államokba vízumkötelezettség nélkül lehet utazni, de ezt nemcsak a turisták, hanem a bűnözők is kihasználhatják. Azt mondta: a bűnözők ellen jobb szervezettség, jobb tudásszint szükséges, továbbá fontos, hogy ezeket az ismereteket át is tudjuk egymásnak adni. Fel kell készülnünk arra, hogy közösen lépjünk fel és azonos válaszokat tudjunk adni a közös kihívásokra – közölte.

Pintér Sándor felidézte, hogy egy központi bűnüldözési tudásközpont létrehozása már régóta céljuk. Ennek nyomán Ausztriával közösen létrehozták a Közép-európai Rendőrakadémiát, az Egyesült Államokkal a Nemzetközi Rendészeti Központot (ILEA), és az Európai Unió rendőroktatási központját, a CEPOL-t is Budapestre hozták. Ez biztosítja az unión belüli bűnüldözés azonos elméleti hátterét, a szakemberek azonos felkészítését. A miniszter szerint mindez azt igazolja, hogy érdemes Magyarországra ilyen nemzetközi képzést hozni.

Az NKE és a Marymount Egyetem együttműködésével kapcsolatban Pintér Sándor hangsúlyozta, a Belügyminisztérium minden támogatást megad ahhoz, hogy az együttműködés eredményes legyen. Hozzátette: arra is lát lehetőséget, hogy ez a megállapodás ne csak a két intézményre és a két országra korlátozódjon, hanem azt a jövőben európai szintűvé terjesszék ki. A belügyminiszter szerint ezek a lehetőségek nagyobb biztonságot jelentenek Magyarország és az Egyesült Államok számára is.

A rendezvényen Szemerkényi Réka, Magyarország washingtoni nagykövete arról beszélt, hogy mindkét ország jelentős akadémiai háttérrel rendelkezik, így magyar oldalról is sokat nyerhetünk, de az Egyesült Államok számára is hasznos a sok szálon szövődő magyar-amerikai kapcsolatrendszer további erősítése.

Szemerkényi Réka is ígéretet tett arra, hogy mindenben segítik az együttműködés megvalósulását, amelyet – mint megjegyezte – több minőségében is fontosnak tart. A nagykövet biztonságpolitikusként is úgy véli, hogy a kriminalisztikai és kibernetikai képzési együttműködés mindkét ország biztonságát erősítheti a jövőben.

Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet arról beszélt, hogy a két egyetem összefogása hosszú távon nemcsak oktatási együttműködést jelent, de hozzájárul a magyar-amerikai kapcsolatok erősítéséhez is. Emlékeztetett: Barack Obama amerikai elnök is kiemelte a számítógépes bűnözés okozta fenyegetések jelentőségét, hiszen ez az újfajta bűnözés mindenkit érint, ezért mindenkinek érdekében áll a biztonság növelése ezen a területen. A két egyetem együttműködése hozzájárulhat a számítógépes bűnözéssel való szembenézésre tett globális erőfeszítésekhez is – tette hozzá.

Az amerikai diplomata úgy látja, a most aláírt megállapodás kiváló lehetőség, az NKE-nek nagyon hasznos lehet az a tudás, amelyet a Marymount Egyetem kínál. Mint mondta, annak ellenére, hogy az NKE viszonylag új intézmény, már nagyon gazdag nemzetközi kapcsolatokat épített ki, és ezzel az együttműködéssel még jobb képzést nyújthat a hallgatóinak.

Matthew D. Shank, a Marymount Egyetem elnöke hangsúlyozta, nagy lehetőséget jelent a most aláírt megállapodás, és egyúttal üdvözölte, hogy sokan támogatják ezt az együttműködést. Kifejtette: a Marymount által képzett hallgatók olyan fontos ügynökségekkel dolgoznak, mint az FBI vagy a CIA, csaknem négyezer diákjával az intézmény közepes egyetemnek számít az Egyesült Államokban. Az egyetem büszke sokszínű képzési programjaira és örömmel osztja meg szaktudását – mondta. Kiemelte: mind írtak már alá hasonló megállapodásokat, de az együttműködés valódi próbája az egyezmény végrehajtása, megvalósítása lesz. A Marymount Egyetem elkötelezett az együttműködés mellett, amelyben óriási lehetőséget lát – jelentette ki az amerikai egyetem vezetője.

Patyi András köszöntőjében kiemelte: az Egyesült Államok nemcsak gazdasági, politikai és katonai világhatalom, hanem egy felsőoktatási tudományos világközpont is. A rektor rendkívüli megtiszteltetésnek nevezte, hogy az NKE és a Marymount Egyetem közötti együttműködés hivatalos elindítása ilyen kiemelt állami figyelemben részesül. Megjegyezte: ez is kötelez bennünket arra, hogy ez a megállapodás valódi eredményeket és valódi hasznot hozzon mindkét ország számára.

Az NKE közleményében azt írta: a két intézmény elkötelezett a közös képzésfejlesztés mellett, különösen a kriminalisztika és a kibervédelem területén nyílik lehetőség egyedülálló továbbképzési vagy diplomaszerző közös programok kidolgozására. Az együttműködés segítségével az NKE betekintést nyer az amerikai büntető igazságszolgáltatás rendszerébe, a kriminalisztika és a bűnügyi nyomozás működésébe, a kibervédelem legmodernebb technikáiba.

Az 1950-ben, független katolikus intézményként alakított Marymount Egyetem a fővárostól, Washingtontól néhány perce található, s számos alapképzést, mesterképzést és doktori képzést – a többi között egészségügyi és jogi képzést – kínál hallgatóinak. Az egyetemen csaknem hetven ország 3600 diákja tanul.