Mostantól nem egy, hanem két szakképesítést lehet megszerezni térítésmentesen, igaz, a másodikat csak esti tagozaton.
– Sok fiatal választja a szakképzést, mert jó szakmát ad, és találkozik benne a gyakorlatorientáltság és az elméleti oktatás – mondta a Metropolnak Balassa Ildikó, a Számalk-Szalézi Szakközépiskola igazgatója, hozzátéve: sokan érkeznek hozzájuk olyanok is, akik csalódnak a túl sok elméletet követelő felsőoktatásban.
Az iskolában népszerűek a művészeti és az informatikai – a többi között a grafikus, a lakberendező, a gazdasági informatikus és a szoftverfejlesztő – képzések, és Magyarországon egyedül náluk lehet stewardessnek tanulni.
A Számalk-Szalézi SZKI több képzésére még lehet jelentkezni, a legkeresettebb, államilag finanszírozott szakok azonban már nagyobbrészt beteltek.
– Ez évek óta probléma. Ráadásul a felsőoktatásban augusztus végére tolódik a pótjelentkezési döntés, sokan csak akkor tudják meg, hogy nem kerültek be arra a szakra, ahová jelentkeztek. Ilyenkor sokan érkeznek hozzánk, így szeptember első két hetében változik az osztálylétszám – magyarázta az igazgató.
Balassa Ildikó szerint azért is érdemes szakképesítést szerezni, mert a tanulók akár három évet is eltölthetnek a rendszerben, mégis nyitva marad előttük az államilag finanszírozott felsőoktatás lehetősége. A Számalk-Szalézi SZKI szakképzéseiről kikerülők 35 százaléka jelentkezik aztán főiskolára, egyetemre.
Szőcs Attila, az Athéné kommunikációs munkatársa szerint is ezért népszerű a szakképzés. – Azok mellett, akik továbbtanulás helyett inkább szakmát szeretnének, sok olyan diák is tanul nálunk, aki csak később, már egy szakma birtokában akar a felsőoktatásba jelentkezni.
Érdemes is a szakképesítés megszerzését lépcsőfoknak használni útban a felsőoktatás felé, hiszen bizonyos szakok elvégzésért pluszpont jár a felvételin – magyarázta.
A 2013-ban elfogadott, a szakmaszerkezeti döntésről szóló kormányrendelet értelmében – amelynek célja, hogy érvényesítse a munkaerő-piaci igényeket az állam által támogatott képzések körében – az iskolák bizonyos szakmákra korlátlan számú tanulót oktathatnak állami támogatás mellett, míg más szakmákat csak meghatározott számú diák tanulhat térítésmentesen.
A harmadik kategóriába azok a szakmák kerültek, amelyek oktatására nem ad pénzt az állam, ezeket a diákok csak önköltséges formában tanulhatják.
Ráadásul a szakmák besorolása megyénként és a fővárosban eltérő, így előfordulhat, hogy egy szakot Szegeden ingyen, Pécsett azonban csak akkor tanulhatnak a diákok, ha fizetnek érte. Szőcs Attila szerint náluk, és több más iskolában is, gondot okoz, hogy a szakmaszerkezeti döntés nyomán a következő tanévben több népszerű képzéstől – az Athénében például a hangmestertől – megvonták az államilag finanszírozott helyeket. – Úgy néz ki, hogy nálunk a fizetős képzések el sem indulnak. Ám mivel tavaly is előfordult, hogy augusztus utolsó hetében még kaptunk államilag finanszírozott helyeket, azt javaslom az érdeklődőknek, hogy figyeljék az iskola web-oldalát – fűzte hozzá.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu