Az orosz–ukrán háború kitörése még a hidegháborús időszaknál is jobban felértékelte az európai fővárosokban folyó titkos orosz elektronikus felderítés jelentőségét. Az orosz FSZB – a legfejlettebb technológiát bevetve – mindenre kiterjedően figyel és elemez.
Nyílt titok, hogy az igazi mélységi felderítés és titkosszolgálati munka nem elsősorban a harctéren, hanem a döntéshozó központokban zajlik. Az orosz FSZB európai fővárosokban folyó elektronikus felderítő tevékenységét a VSquare oknyomozó portál próbálta körüljárni. A lap szakértőkkel vizsgáltatta meg az orosz nagykövetségek, illetve az egyéb, az Orosz Föderáció által használt épületek tetőiről készült fényképeket.
A lap több orosz nagykövetségen is talált ilyen antennákat Európa-szerte: köztük Brüsszelben, Madridban, Pozsonyban, Stockholmban, Varsóban, de még Budapesten is.
A tetőkön elektronikus jelfogásra alkalmas antennák és az ezeket álcázó fehér kis épületek vagy fehér bódék sorakoznak. Az antennák jeladós hírszerzésre (SIGINT) alkalmasak, amivel az orosz felderítők a gyakorlatilag mindent lehallgathatnak: a rádióhullámok aktivitását, a mobiltelefonok adatait, sőt, adott esetben akár a mobilhívásokat is – állítják szinte egybehangzóan jelenlegi és korábbi kémelhárítók.
Működtetés, elemzés: kizárólag az FSZB munkatársainak dolga
Az antennákat és a hozzá tartozó berendezéseket a nagykövetségeken belül szinte kizárólag az orosz titkosszolgálat, az FSZB emberei kezelhetik, akik a a működtetés mellett a lehallgatott adatok elemzését végzik, illetve a telepítéshez és az esetleges karbantartáshoz szükséges ismeretekkel is rendelkezhetnek – vélekednek a titkosszolgálatok működését jól ismerő szakértők.
A legfrissebb hírek itt!
A portálnak nyilatkozó nyugalmazott kémelhárító szerint az antennákkal az oroszok nemcsak a saját hálózatukat védik, és az orosz nagykövetségeket figyelő hírszerzőket figyelik meg, hanem adatot is gyűjthetnek. Az antennák hatótávja mintegy 30 kilométer, így – ha utóbbira használják – Budapesten például az egész várost le tudnák hallgatni, de ugyanez a helyzet Varsóban is.
Brüsszelben lehet a legprofibb berendezés
Az orosz specialisták mindent lehetőséget kihasználnak, amit a technológia nyújtani tud, de emellett más eszközöket is használnak adatgyűjtésre. „Ha tüntetés van a közelben, az oroszok képesek figyelni a telefonforgalmat és az adatokat, illetve azonosítókat gyűjteni, így például a közelben lévő telefonok IMEI-számát – nyilatkozta a lapnak egy korábbi kémelhárító, aki hozzátette: ha orosz nagykövetségek közelében tartanak tüntetést – mint például Oroszország Ukrajna elleni háborújának évfordulóján Európa-szerte –, a nagykövetségek a térfigyelő kameráit is arra használják, hogy képben legyenek a történésekkel kapcsolatban, avagy beazonosítsák a demonstrálókat.
A szakértők állítása szerint a legprofibb berendezés Brüsszelben lehet. A legtöbb antennát is az ottani orosz nagykövetségen találni, szám szerint tizenhetet, ami azért sem meglepő, mert a belga fővárosban található – az Európai Unió különböző intézményei mellett – többek között a NATO székháza is – állítják a lap által megszólaltatott holland és belga volt titkosszolgák.
Pár év alatt sokat finomultak az eszközök
Bár ezek az orosz műveletek nem mostanában kezdődtek, mára már sokat finomodtak a technikai eszközök és módszerek: míg a 2010-es években a balti államokban felderítésre használt minibuszokkal követték a célszemélyt, mostanság sokkal valószínűbb, hogy egy, a Pegasus programhoz hasonló kémszoftver vezérli a telefonos lehallgatásokat.
Az orosz hírszerzői tevékenység annyira régi keletű és kiterjedt, hogy Varsóban például a védelmi minisztérium meetingjeit nem is a minisztérium épületében tartják, hanem egy speciális, szinte lehallgathatatlan bunkerben.
A legfrissebb hírek itt!
A budapesti nagykövetség tetején található, fából készült konténer egy szofisztikált eszközt rejthet, de szakértők állítása szerint ezek mindig is jellemzők voltak az orosz nagykövetségekre.
A VSquare számos más európai szerkesztőséggel együttműködve kutatott hasonló antennák után az orosz nagykövetségek tetején: végül 39 épületen 182 olyan antennát találtak, amelyeket akár megfigyelésre is lehet használni.
Mi van Magyarországon?
A portál arra is kitér, hogy az orosz–ukrán kitörése után egyre több uniós országból tiltanak ki orosz diplomatákat, akik a vád szerint hírszerzői tevékenységet folytathatnak: például volt olyan ország, ahol az orosz nagykövetségben dolgozók száma megfeleződött. Mindössze Magyarországon fordult elő, hogy nem csökkent, hanem nőtt a képviseleten dolgozók száma.
Az oknyomozó portál megkereste a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumot is, de a lap megkeresésére a minisztérium nem kívánt válaszolni. Arra a kérdésre, hogy a jelenleg a Bajza utcában található orosz nagykövetségnek mennyi alkalmazottja lehet, a magánélet védelmére és személyes adatokra hivatkozva hárították el a válaszadást.