Nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy az üzemanyagárak visszakerüljenek a referenciaszinthez – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki megfontolandónak tartja, hogy a régiós átlagár helyett csak a szomszédos országokat vegyék alapul.
Pozitívan értékelte a Mol 10 forintos önkéntes üzemanyagár-csökkentését Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy keddi sajtótájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva.
„Úgy tűnik, hogy megértette mindenki, hogy mit szeretne a kormány, aminek nagyon-nagyon örülök, és kooperációt választja mindenki az ellenállás helyett, ha szabad így mondanom. És ez jó dolog, nem?”
A miniszter szerint ez nagy lépés volt előre.
„Nagyon nagy lépés, és a jó irányba tett lépés. Hogy ez elegendő vagy nem, azt a kormány jövő hét szerdán tudja értékelni, mert közben a szomszédos árak és a régiós árak is mozognak. Mellesleg megjegyzem, hogy a Brent típusú kőolaj ára azért emelkedett, tehát pont
a régiós árak valószínűleg fölfelé fognak elmozdulni, ezért is közelednek egymáshoz ezek az árak,
nagy esélye van ennek” – fejtegette Nagy Márton.
Megjegyezte: több szakmai szervezet is kezdeményezte, hogy a régiós átlagár helyett az üzemanyagok esetében csak a szomszédos országok átlagárát vegyék figyelembe a célár meghatározásakor.
„Azaz Lengyelországot, Csehországot és Bulgáriát hagyjuk el a referenciaértékből. Szerintem ez megfontolandó felvetés. Nem véletlen, hogy múlt hét péntek óta a KSH nemcsak a régiós átlagot publikálja, hanem a szomszédos országok átlagát is.”
Nagy Márton szerint a szomszédos országok átlagárainak figyelembevételét támaszthatja az is alá, hogy adott esetben a magyarok csak oda tudnak átmenni tankolni, Lengyelországba, Csehországba vagy Bulgáriába nem, így a szomszédos országok tényleges referenciaértékként tudnak szolgálni.
Kapcsolódó hanganyag
A nyers olaj világpiaci árának változása jelentős hatással van az üzemanyagárakra itthon, mivel az olaj az üzemanyag fő összetevője. Ha a nyers olaj ára emelkedik a világpiacokon, akkor várhatóan nőni fognak az üzemanyag árak is itthon. Ennek oka, hogy a magasabb beszerzési költségek miatt a kiskereskedelmi árakat is emelni fogják az üzemanyag-kereskedők és benzinkutak.
Ez a változás azonban nem mindig egyenes arányban követi a nyersolaj árak mozgását, mivel az üzemanyagárakat további tényezők is befolyásolhatják, mint például az adók, a kiskereskedelmi nyereségarányok, a globális kereslet és kínálat változásai, valamint az árfolyam-ingadozások.
A MOL tehát az önkéntes 10.- Ft-os üzemanyagár csökkentéssel azt választotta, hogy az extraprofitja 10.-Ft/liter nagyságrendben csökken. Ennek csak és kizárólag akkor van értelme, ha időközben az üzemanyagárak tovább csökkennek, és a MOL nem dönt másképp.
Nyitókép: A 614.- Ft-os üzemanyagárról szóló kép idén február 24-én készült, ami azt jelenti, hogy rövid 2 és fél hónap alatt több mint 50.- Ft-ot emelkedtek az üzemanyagok árai. Ha csak 614.- Ft-ra megyünk vissza, a MOL önkéntes árcsökkentésével és az időközbeni üzemanyagárak csökkenésével, az már eredmény. A Kép tulajdonosa: Bognár Géza