A tévénéző kegyetlen fajta. Csupán egyetlen gombnyomással képes dönteni műsorok élete és halála között, kritikáját pedig előszeretettel meg is fogalmazza a közösségi média felületein.
..De miért is ne tenné, hiszen a tévéműsorok neki, érte vannak. Hogy mitől lesz sikeres egy műsor, vagy éppen mitől veszi az irányt egyenesen a süllyesztő felé, sokszor komoly fejtörést okoz a kereskedelmi csatornáknak.
Most összeszedtük az elmúlt évek legnagyobb tévés buktáit.
Egy biztos: nem olcsó dolog beindítani egy új produkciót, legyen szó saját gyártású, vagy éppen külföldi csatornáktól megvásárolt műsorokról. Éppen ezért, ha az nem hozza a várt nézettséget – és természetesen az azzal járó anyagi javakat -, akkor komoly ráfizetést könyvelhet el a csatorna.
Nemrég a Blikk is beszámolt arról, hogy az augusztus eleji bejelentés után – miszerint Várkonyi Andrea a Life Tv új műsorának keretei között visszatér a képernyőre – a műsorvezetőnő mégsem lesz látható a Hajdú Péter által vezetett csatorna BREAKING! nevű produkciójában.
Talán még ennél is kellemetlenebb élményekkel távozott a képernyőről az RTL Klub sajátfejlesztésű műsora, a Szenzációs négyes. A produkció nem csak rekordmennyiségű nézőt vesztett első adásról a másodikra, de egyenesen ízléstelennek és gusztustalannak titulálták a kritikusok, sőt a közerkölcsöt sértő tartalmáért a Fiatal Családosok Klubja fel is jelentette. A műsor ugyanis ÉNB Lali fedetlen hímtagjának debütálása ellenére csak 12-es korhatár-besorolást kapott. És akkor még nem is beszéltünk arról, mennyire kínosan próbálta magát élőnek hazudni a produkció, holott ahhoz köze sem volt.
Bár azt hinnénk, a népszerű celebek neveivel már előre borítékolható a siker, erre számos tévéműsor rácáfol. A Sztárral szemben című produkcióból például nyolc adást tervezett a Tv2, de mindössze öt kerül képernyőre, annak ellenére, hogy a műsor német és angol verziója is sok pénzt hozott az ottani csatornáknak. A hazai celebválaszték valószínűleg gyengébb, mert sem a Schobert-Rubint páros, sem a Majka-Ganxsta duó nem hozott jó nézettséget, a show-ba nem való, igen visszafogott Talmácsival pedig már a rajtnál elhasalt a produkció – elemezte a műsort az Origo. De nem ez volt az első alkalom, hogy míg valami külföldön bombasikernek bizonyult, itthon nem hozta a várt eredményeket. Szintén a TV2 futott bele a tévénézők körében olyannyira kedvelt tehetségkutatók egyik fekete bárányába. Bár az izraeli Rising Star óriási beharangozást kapott és horribilis összegekbe került, nem véletlen, hogy nem készült belőle második évad. Mentségére szóljon, hogy a konkurencia harmatgyenge kínálatának köszönhetően néha azért vezette a nézettségi listákat.
Ha a Vundersőn és Zuperszexi Esti Showműsor Balázzsal és Janival című műsor hallatán semmi sem dereng, ne magára vessen! 2013 egyik legnagyobb buktája volt a produkció, pedig Sebestyén Balázs és Vadon Jani párosával nagyon tutira akartak menni a műsorkészítők. Annyira biztosak voltak a sikerben, hogy főműsoridőbe tűzték képernyőre anélkül, hogy azt közönség előtt tesztelték volna. Már az első adást mérhetetlenül negatív kritika fogadta, a nem túl magas nézettség pedig adásról adásra rohamosan csökkent. Először az „élő adást” szüntették be, később az egész show eltűnt a képernyőkről. December 8-án vetítették utoljára, ez az adás különösen trágárra, közönségesre sikerült. Balázsék szerint egyébként a produkcióval semmi baj nem volt, egyszerűen csak ,,ez az ország még nincs felkészülve egy ilyen műsorra”.
Szinte még el sem indult, máris megbukott 2017-ben Jakupcsek Gabriella műsora, az Egymás szemében. ,,Egymás szemében unjuk halálra magunkat” – írta a comment.com a TV2-n futó műsorról. A produkciónak már az első adása sem érte el a minimálisan elvárt százalékos nézettséget, a második adásra pedig még ez a szám is csúfosan megfeleződött. Éppen ezért csak az az 5 rész került adásba, amit már leforgattak, de újakat esze ágában sem volt forgatni a műsorkészítőknek.
Ritka eset, hogy egy műsor bukását maga a csatorna is elismeri, a Fogd a pénzt és fuss! című vetélkedő esetében viszont már az RTL Klub sem tudott mit tenni. A rettenetesen gyenge nézettségi adatok miatt hamar lekerült a képernyőről a Peller Mariann által vezetett délutáni műsor. Rényi Ádám kommunikációs igazgató akkoriban a Blikknek azt nyilatkozta, a műsor kiválasztásakor hibáztak: „nem megfelelő formátumot találtunk a délutáni közönségnek”. Kolosi Péter pedig külön kitért arra: ez nem Peller hibája, ő nagyon tehetséges műsorvezető.
Hasonló bukásra volt ítélve Geszti Péter produkciója is, a Gesztiméter, amely mindössze három adást ért meg a TV2-n még 2001-ben. A nézők nagyon hamar elfordultak a műsortól, miután a rapper poénjai nem igazán érték el a kívánt hatást. Geszti korábban azt nyilatkozta, hogy ő egyáltalán nem tekint bukásként a műsorra, sőt, bizonyos értelemben segített neki felismerni, hogy nem kell feltétlenül a kereskedelmi médiában szerepelnie ahhoz, hogy eljusson valameddig.
Nem csak a Gesztiméter produkált gyenge eredményeket abban az évben: az ősszel indult Boros-Bochkor Show megjelenését is a várthoz képest negatívan fogadta a közönség. Mivel az RTL Klub műsora egyáltalán nem hozta az ideális nézőszámot, a csatorna úgy döntött, hogy öt hét után ritkítja az adást, később pedig véglegesen le is vette a kínálatról – írja a hvg.
Egyetlen egy adás után került le a képernyőről a Szellemvasút című politikai műsor is 2005-ben. A Parabola néven ismert produkció újjászületéseként megálmodott műsor létrehozásában Váncsa István is részt vett, aki később azt mondta, hogy tulajdonképpen megkönnyebbülés számára a Szellemvasút bukása, hiszen „nem kellemes, amikor az ember nem mer kimenni az utcára”.
blikk, Hirmagazin.eu